Natsi-Saksalla oli sukellusvenetukikohta Kuolan niemimaalla.
Tietääkö kukaan tarkempaa sijaintia?
Tietääkö kukaan tarkempaa sijaintia?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hammerfest ja Kirkenes pohjoisessa Norjassa muttei missään Kuolan niemimaalla.
Kyllä saksalaisilla oli sukelluveneiden huoltotukikohta Neuvostoliiton alueella Kuolanniemimaan juuressa Litsavuonossa, Motkavuonon ja Kalastajasaarennon alapuolella. Samaan paikkaan pysähtyi saksalaisten hyökkäys 1941. Siitä on vain vajaa 50 km Kuolavuonoon missä sijaitsee Murmansk.
salainen Saksan laivastotukikohta Zapadnayassa Litsan lahdessa. Se oli osa oli osa kumppanuutta, joka kehittyi Saksan ja Neuvostoliiton hyökkäämättömyyssopimuksen sopimuksen 1939, sekä laaja taloudellinen sopimuksen perusteella 1940 .
Tarkoituksena oli tukea U-veneitä. Saksan huhtikuussa 1940 miehitettyä Norjan se oli tarpeeton.
-- Tarkoitettu tukeen saksan pohjos norjan valtausta -- sitä käytettiin esim narvikin taistelujen huolto pisteenä. -- stalinin lahja hitlerille
toistelet. Ei Norjan hyökkäyksestä tiedetty mitään kesällä -39.
Pohjois-Norja miehitettiin vasta liittoutuneiden poistuttua kesällä -40. Basis Nord oli silloin jo tyhjä.
-- oisko ollunna ihan tyhjä ? -- ms- sopimuksen erittäin salaisen pykälän mukaan mukaan pohjoiset malmivarat jaetaan n-liiton ja saksan kanssa -- norjako vallattiin keväällä -40 se muuttu sikäli tarpeettomaksi.
Mitään pykälää malmivarojen jaosta ei ollut. Molemmat vaativat Suomelta niihin määräysvaltaa. Suomi lupasi Saksalle 60 % tuotannosta.
Tarkkispoju lukenut taas wikipediaa.