Onko muhkut hevoset hyviä ratsuja entä kuinka hyviä hyppäämään ja muuta tietoa muhkuista hevosista on tervetuloa.
Vastaukset 3
- MUHKU
Olisi kiva jos tulisi vastausksia...!
- möhkö
Suomenhevonenhan kuuluu myös muhkuihin ;) Niillähän mennään isojakin ratoja, mutta esim. ranskan muhkut yms shireillä ei pahemmin kannata hyppiä. Hyvinhän ne nostaa koipiaan siihen 60 cm kun ei tarvitse edes hypätä :D Jalkojahan se rasittaa paljon, voihan sitä iloksi hypätä välillä Tyyliin kerran parissa kk?
- ----
Yleensä kylmäveriset ei ole kovin hyviä hyppyhevosia. Raskaan rakenteen takia isoimmilla (raskaat työhevoset, kuten shire, clydesdale yms) ei yleensä hypätä käytännössä lainkaan ja muillakin on rajoitteensa.
Sirommista kylmäverisistä, esim. suomenhevosista ja torinhevosista on olemassa sporttisemmat ratsutyypit, jotka sopii jo paremmin myös esteille. Parhaimmat suokit on hypänneet kisoissa ihan 120cm ratojakin.
Myös esim. friisiläiset ja vuonohevoset hyppää ihan kivasti, joskin harvemmin niitä yli metrin radoilla kisoissa näkee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251198
- 721153
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun95899- 78792
- 45771
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la39733Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka31707- 67653
- 111561
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?39536