Valtavat mellakat Kiovassa kuvastavat kansan vapauspyrkimystä saada aikaan länsimais-demokraattinen yhteiskunta.
Mutta yksi venämielinen kyylä yrittää painaa kansan tahtoa maahan ; Klitshkokin totesi ,että valinta on demokratian ja Janukovitshin välillä.
Mahtaako Ukraina haljeta kahdeksi valtioksi kuten radiouutisten reportteri arveli yhtenä vaihtoehtona...vai onko matkalla diktatuuriin?
Kaiken yllä kajastaa kommunismin synkeä perintö. Neuvostovalta runteli pahoin Ukrainaa.
Mutta yksi venämielinen kyylä yrittää painaa kansan tahtoa maahan ; Klitshkokin totesi ,että valinta on demokratian ja Janukovitshin välillä.
Mahtaako Ukraina haljeta kahdeksi valtioksi kuten radiouutisten reportteri arveli yhtenä vaihtoehtona...vai onko matkalla diktatuuriin?
Kaiken yllä kajastaa kommunismin synkeä perintö. Neuvostovalta runteli pahoin Ukrainaa.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Hyvä alku meneillään:
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288644151251.html
Taitaa olla taas kysymys siitä, mikä kuuluu "sopimuksen mukaan" kenenkin etupiiriin?
Länsi-tiedustelu on kaiken takana ja provosoivat kansanmurhan taas !
Niin ja lehmät lensi eilen Merikarvialla!
Ukraina muistuttaa Suomea 20-30-luvun taitteessa. Kun äärioikeiston terrori pahoinpiteli ja muilutti kansalaisia. Tässä poikkeavaa on se että Saksalla taustavoimana oli pienempi osuus ja Suomeen ei noussut sotilasdiktatuuria. Ukraina on oikea fiesta Euro-militaristeille ja kaupalliselle länsimedialle. Kuten esim. YLE:n toimittajalle joka ylistää uusnatsien väkivaltaa ja jo ennakolta ehdottaa laittomuuksia ja väkivallantekoja. Mutta tämähän kaikki palvelee euro-eliittiämme jonka pitää vaalien edellä kääntää huomio pois maamme tuhoamisesta EU-pankkirien avulla.
Odottaako Ukrainaa Jugoslavian kohtalo?
Kapinalliset pyrkivät kaatamaan maan laillisen hallituksen ja ilmiselvästi myös hajottamaan Ukrainan ja / tai pakottamaan kiristystoimin maan EU:n jäseneksi. Samat tavoitteet olivat vuonna 1999 silloisen Jugoslavian ja sittemmin Serbian alistamiseen tähtäävillä toimilla.
Yhdysvaltain ja EU-maiden näkyvät poliitikot ovat avoimesti ilmaisseet tukensa Ukrainan laillista hallitusta vastaan kapinoiville joukkioille, mikä niinikään on ennenkuulumatonta. Entä jos vastaava tilanne syntyisi jossain EU-maassa?
Onko Ukrainassa odotettavissa toisinto vuoden 1999 tapahtumista Jugoslaviassa, jolloin Naton tukema huumeiden salakuljettamiseen erikoistunut rikollisjärjestö KLA (Kosovo Liberation Army) pyrki maan hajottamiseen? Tuolloin Nato ilman minkäänlaista kansainvälistä valtuutusta hyökkäsi Jugoslaviaan dramaattisin seurauksin.
Samaan aikaan länsimaat, läntinen valtamedia ja myös Suomen ulkoministeriö osallistuivat massiiviseen valehteluun, jolle natsi-Saksan propagandaministeri Josef Göbbelskin olisi ollut kateellinen.
Länsimaiden vastuuton ulko- ja geopolitiikka ei uhkaa ainoastaan Ukrainaa, vaan myös Venäjää ja viime kädessä koko Euraasiaa. Suomen ulkopoliittisella johdolla ja valtamedialla on lusikkansa tässäkin keitossa.
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=5&id=9825
Tottakai Janukoovitsi on venäjämielinen ja vastustaa oikeiden ukrainalaisten tahtoa, jo ihan oman perhetaustansa pohjalta: jätkän äiti oli venäläinen sairaanhoitaja ja isä polakki-valkovenäläinen veturinkuljettaja.
http://en.wikipedia.org/wiki/Viktor_Yanukovych
Kansa haluaa elää demokraattisessa Ukrainassa, ei Putinin valheellisessa ja kierossa propagandisessa maailmassa. Onnea ja menestystä Ukrainan kansalle!
Suomen ex-kommarit ja äärivasemmistolaiset kääntävät selkänsä näille, nämä luopiot lähes pilasivat maamme suomittumisen aikana. Vankisellejä olisi avoinna mutta demokraattisena maana emme laita heitä tyrmääm. Oikea ratkaisu on nostaa nämä julkisesti esille ja antaa oikeutetun häpeän näiden niskoilleen teostoinsansa, jotta kansa ei unohda sodan jälkeisiä aikoja koskaan..
kyllä ukrainan mielenosoituksia kannustetaan, mutta kannustettiinko suomessa itsenäisyyspäivän mielenilmaisua?
Ukrainan mielenosoitukset kumpuavat kansallisen itsemääräämisoikeuden unelmasta ja halusta tehdä selvä pesäero Venäjän (siis vieraan valtion) hallintoon joka edelleen haluaa sortaa ukrainalaisia, kuten se on sortanut heitä Neuvostoliiton (ja oikeastaan jo tsaarin Venäjän) ajoista saakka. Siinä on kyse oman maan tulevaisuudesta ja itsenäisyydestä, joka on totta myös käytännössä eikä vain paperilla. Ukrainan mielenosoituksia ei voi siis verrata niihin muutamaan sataan Tampereella älämölöä ja paikkojen rikkomista harrastaneeseen känniääliöön.
Taisi olla ihan 1900-luvun alkuun saakka ennen kuin Venäjällä tunnustettiin että ukrainalaiset ovat kuin ovatkin oma kansansa (kaikki eivät hyväksy sitä vieläkään). Kirjallisuudessa ja tieteellisissä julkaisuissa heitä kutsuttiin "vähävenäläisiksi" tai "pikkuvenäläisiksi". Ties mistä syystä heidän kielensäkin laskettiin pelkäksi venäjän murteeksi, vaikka normaali venäjänkielinen saa ukrainasta selvää yhtä paljon kuin mitä suomalainen jostain Viron võron kielimuodosta.
Venäjä olisi Ukrainalle paras liittolainen. Aikansa kun oppositio riuhuu ja väkivalta yltyy, tulee Usan koneet ja pommittaa Ukrainen maan tasalle.
Vaikka onhan se US:kin jonkin verran virheistään oppinut esim. Irakin ja Libyan kautta, ettei niin herkästi lähde maailmalle sotimaan.
Kohta tulee armeeja Venäjän avulla kadulle ja kaikki rajat suljetaan
Jukka Rokka on profetia tästä
Kestää monta sukupolvea ennen kuin Ukrainasta tulee demokraattinen länsivaltio. Siihen asti saamme seurata Ukrainalaista lahjontaa, kiristystä, mafiaa, vaalivilppiä, teloituksia, selittämättömiä katoamisia, polonium murhia, rahanpesua jms, Ei demokraattiseksi valtioksi tulla. Sellaiseksi kehitytään vuosisatojen kuluessa.
Juuri tuossa ilmaisit asian ytimen :"Ei demokraattiseksi valtioksi tulla. Sellaiseksi kehitytään vuosisatojen kuluessa."
Aivan kuten lapsikaan ei voi "ryhtyä" aikuiseksi vaikka kuinka tekisi mieli...
Meillä on demokratia suomessa, EI SILTIKÄÄN TOIMII !!!
Mikä demokratia? Ei suomessa sellaista ole, eikä tule koskaan olemaan.
Ukraina saattaa hajota kahdeksi valtioksi. Nämä mellakat ovat eurooppamielisten aikaansaannosta, ei koko kansa ole mukana mellakoissa, eikä tue EU-liitosta.
EU ei oikeastaan ole pystynyt tarjoamaan Ukrainalle mitään erityisen edullista liittymissopimusta. Tämä nyt johtuu Euroopan talouden merkittävästä heikentymisestä.
Venäjä rikkaana valtiona pystyy houkuttelemaan taloudellisilla eduilla.
EU:n jäsenenä Ukraina olisi ongelmajäsen, se tarvitsisi melkoisesti taloudellista tukea, eikä siihen olla valmiita.
Harva siellä oikeasti uskookaan mihinkään EU-jäsenyyteen, mutta täytyyhän joku tavoite olla, mihin pyrkiä, jotta pesäero Venäjään tulisi selväksi.
Nämä mielenosoitukset eivät tosiaankaan ole mitään lännen provosoimia, höpö höpö. Taustalla on ihmisten halu elää oikeusvaltiossa, jossa ei tarvitse lahjoa viranomaisia, jossa oligarkit eivät määrää asioita ja ime kansan verta, jossa miliisi jahtaa rikollisia eikä satunnaisia ohikiulkijoita. Itä-Ukrainassakin on monilla silmä auennut, kun useat ovat olleet Euroopassa töissä ja nähneet, että on sellaisiakin maita, joissa valta- ja virkakoneisto on kansalaisen puolella eikä kansaa vastaan. Janukovitsh on itse istunut linnassa, hänellä on todistetut kytkökset Donbassin mafiaan, kuten lähes koko valtaklaanilla. Vaalit on voitettu ostamalla ääniä ja vääristelemällä tuloksia. Vastustajat halutaan murtaa hinnalla millä hyvänsä. Nyt on vain yksinkertaisesti mitta täynnä, kun vielä satoja siviilejä on mukiloitu, häpäisty, kadonnut selittämättömästi. Näiden rosvojen kanssa on turha neuvotella; he eivät luovu vallasta vapaaehtoisesti. Janukovitshin ero, uudet vapaat vaalit, Timoshenkon vapauttaminen, kansalaisvapauksien palauttaminen - nämä ovat minimivaatimuksia, ennenkuin kansa poistuu Itsenäisyysaukiolta. Toivon heille onnea ja menestystä.
Eivät nämä mielenosoitukset ja mellakat ole lähtöisin koko kansasta. Vain osa kansaa on mukana näissä mielenilmauksissa.
Suuri enemmistö on näiden asioiden ulkopuolella, eivätkä halua mitenkään osallistua mellakointiin. Parempi kuitenkin, että asiat saadaan järjestykseen ihmismäisesti keskustelun keinoin. Jos mellakointi jatkuu, ei edes tulevia vaaleja saada järjestettyä.
EU on mukana neuvotteluissa, mutta taitaa sen anti jäädä vähäiseksi.
Ukraina onkin malliesimerkki mitä tulee asioiden järjestämiseen "ihmismäisesti keskustelun keinoin". Näin ihan parlamenttitasollakin:
http://www.youtube.com/watch?v=fadIvRtayts
Tuo on varmaankin sitä politiikkaa missä siirrytään sanoista tekoihin?
Sieltä ne tavat ovat peräisin.
Ukrainan tapahtumat on suora agressio itsenäistä Ukrainaa vastaan.
EU yrittää pakottaa Ukrainaa kauppasopimukseen, joka Janukovich hylkäsi. Dixi.
etenkin Janukovitshin sisäpiiristä, diktaattorilta itseltään? tulleesta määräyksestä poliisille. Ampua kaikkia lääkäriltä tai toimittajalta näyttäviä päähän. Samalla hallitus eroaa, ja käytännön hallintovalta siirtyy Janukovitsin upseerijuntalle. Käytännössä tämä voi enteillä ennennäkemättömien sotatoimien aloittamista mielenosoittajia vastaan.
Janukovitsh tietää, että nykymaailmassa kaikkea voi kokeilla rankaisematta kerran, kun vakuuttaa sen jälkeen ettei tee sitä enää. Vaikkapa väkijoukon massatuhoamista kemiallisin asein.
diktaattorilta itseltään?
eikös se ole ihan vaaleilla valittu mies?
vaaleilla, tosin sillä erotuksella, että Saksassa vaalit olivat rehelliset.
Bush-kakara valittiin valheellisilla vaaleilla 2000...Gore sai kait noin miljoona ääntä enemmän - irvokasta!
Eikös tämä Jannu ole entinen vankilajundi ja raiskaaja,
jos vielä määräsi tarkka-ampujat tappamaan,eikö silloin
myös murhaaja.
Kapinallisten puolella on nyt käytössä se pahin vaihtoehto, että ajetaan tahallaan tilanne sellaiseen jamaan, että tulee kuolonuhreja ja että siten saadaan lännen suosio kapinallisia kohtaan. Sitä voidaan jopa verrata osittain johonkin palestiinalaisten käyttämiin siviilikilpiin, joihin kohdistuva hyökkäys sitten saadaan näyttämään mahdollisimman julmalta. Suurena motiivina näyttää olevan kapinallisilla juuri se, että saataisiin länsi nousemaan laillista hallitusta vastaan voimakkaasti.