Persut asettelevat jo kovia ehtoja hallitukseen menolle. Esim. demari Antti Rinteen johtaman SDP:n kanssa ei mennä samaan hallitukseen. Lisäksi persut ovat tehneet Rinteen puheista rikosilmoituksen.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014012017951133_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014012017951133_uu.shtml
Vastaukset 8
Vanhimmat
Joku tekosyy pitää aina keksiä ettei tarvitse lähteä hallitusvastuuseen. Persut on Suomen suurin kansankusettaja kautta aikojen.
kuka enää ihan aikuisten oikeasti haluaa persujen kanssa samaan hallitukseen?
On meillä onneksi keskusta, Kokoomus ja demarit. Ne on kaikki hallituskelpoisia ja -haluisia puolueita. Persut sensijaan ei ole niitä kumpaakaan.
Vai nyt jo ollaan hallitukseenmenoehtoja sanelemassa...
#ihan hiukan vaan selkäkeikkanaurua#
on ulkona, se on näyttänyt mihin se kykenee. Ainut mitä Rontti-Kenkä ja Pikku-Kirjanen tekivät oli Persujen demonisoinnin aloittaminen. Näitä "valtiomiehiä" nykymaailma pitää epä-älyllisinä ja hävettävinä.
Uusi hallitus syntyy Sipilän johdolla. Sote hankkeen hautaus vetää Persut mukaan jne.
Otappa nyt trolli ne lääkkeesi. Voisit itse itsellesi vastata mieluummin peilin edessä.
Viimeisimmät gallupit kertovat, että persuihin pettyneistä monet eivät äänestä enää mitään puoluetta. He odottivat, että Jytky tuo muutoksen ja persut menevät hallitukseen muutamaan asioita. Kolme vuotta on kohta kulunut, eikä Jytkystä hyötyneet muut kuin Soini, hänen hovisyöttiläänsä ja rasistit. Tyhjän saa pyytämättäkin. Kyllä kansa nyt jo tietää.
Kyllä moni koditon ps-äänestäjä oli vaalien jälkeen ikionnellinen luettuaan lehdistä kuinka Isä Timo sai viimein ostettua kahdella yli 10 metrisellä parvekkeella varustetun kolmikerroksisen luxus-bungalowin perheelleen ja heti perään puoluetukiaisilla hulppean jugend-palatsin Erottajalta.
http://www.iltalehti.fi/viihde/2012050415529735_vi.shtml
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288478485210.html
Köyhä äänestäjä ihan varmasti maiskuttelee huuliaan katsellessaan roskiksesta dyykatusta iltapäivälehdestä leikattuja kuvia Soinista herkuttelemassa Chez Dominiquen michelin tähdillä palkittuja gourmet-annoksia.
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/arhinmaki perussuomalaiset syovat chez dominiquessa/201304401211
Onko se pahasta, eikö köyhä saisi nauttia kuvista ja olla iloinen Isä Timon menestyksen johdosta? Vasemmistovihreätkö sen päättävät mistä köyhä saa nykyisin olla onnellinen ja mihin tyytyväinen?
Pystyvätkö persut menemään hallitukseen edes itsensä kanssa, kun ovat keskenäänkin niin riitaisaa porukkaa kautta maan?