Hangon väkiluku on palannut 1960-luvun alun tasolle. Väkiluku kasvoi 60-luvulta n. 2500 asukkaalla, jonka jälkeen se on laskenut nyt vuodesta 1980 jo kolmenkymmenen vuoden ajan. Vuosituhannen alussa v. 2000 meitä hankolaisia oli 10044 ja vuoden 2012 lopussa 9267, laskua 777!
Jokainen hankolainen maksaa kunnallisveroa keskimäärin 3500 euroa/v. Lisäksi tulee kiinteistöverot ja valtion osuudet. Veromenetys verrattuna vuoteen 2000 on noin 3 miljoonaa euroa vuodessa, joka tekee kymmenessä vuodessa 30 miljoonaa euroa.
Kolmella milkillä ostais vaikka yhden Koverharin sataman vuodessa tai sijoittaisi rahat johonkin muuhun viisaampaan.
Jokainen hankolainen maksaa kunnallisveroa keskimäärin 3500 euroa/v. Lisäksi tulee kiinteistöverot ja valtion osuudet. Veromenetys verrattuna vuoteen 2000 on noin 3 miljoonaa euroa vuodessa, joka tekee kymmenessä vuodessa 30 miljoonaa euroa.
Kolmella milkillä ostais vaikka yhden Koverharin sataman vuodessa tai sijoittaisi rahat johonkin muuhun viisaampaan.
Vastaukset 22
Vanhimmat
joo vaseliinia koko rahalla
vaseliini tarvitaan aina.vaseliini ku ostaa ni sehän on selvä sijoitus!
jahollemee
ja holle åxå mee
Käännyppä päättäjien puoleen. Sieltä saattaa löytyä myös pääsyylliset väestökatoon.
Näiden sivustojen laskutoimitukset pitäisi muuttaa kertolaskuiksi, niin nuo maailman typerimmät vaseliinikommentit loppuisivat.
Västis julkaisi Länsi-Uudenmaan kuntien viime vuotiset väestönmuutokset.
Hangon väkiluku on laskenut vuosina 2010-2013 yhteensä 487 hengellä, viime vuonna 2013 yhteensä 157 hengellä.
Verotulojen menetyksenä 157 henkeä tarkoittaa 0,5 miljoonaa euroa vuodessa ja 487 henkeä 1,7 miljoonaa euroa vuodessa.
Siis 1,7 miljoonaa kunnallisveroa vähemmän joka vuosi verrattuna vuoteen 2009 ja puoli milkkiä vähemmän verrattuna vuoteen 2012.
Väkiluku on laskenut jo 30 vuoden ajan.
Miten poliitikot ja virkamiehet ovat siihen reagoineet tai miten siihen pitäisi reagoida? Onko Hangossa panostettu ja panostetaanko täällä hankolaisiin veronmaksajiin? Mihin täältä pois lähteneiden veromarkat ja veroeurot on sijoitettu ja mihin ne olisi pitänyt sijoittaa, kun halusivat muuttaa täältä pois?
Mihin meidän pitäisi panostaa tästä eteenpäin?
niin...mikäköhän hangossa on nykyään kaikista eniten tykätty puheenaihe ? mitä täällä halutaan eniten?mikä kiinnostaa eniten?se,mikä mahtuu sisään peräaukosta,pyrkii sieltä jossakin vaiheessa pois
Piiri pieni pyörii kuka siellä häärii. Ehkä on hylätty ajatus Hangon kehittämisestä ympärivuotisena asuinpaikkana. Kaupunkia kehitetetään kokoajan vain lomakaupungiksi; jossa ei tarvita kuin huoltoporukka. Työväki siirtyy pois joko jaloin tai "luonnollisen" poistuman kautta.
Jos 157 henkeä lähtee niin ilmeisesti menetetään 0,5 M mutta säästetään 0,6 M€ kun kerran tappiolla mennään
Tämä matematiikka ei mennyt jakeluun. Jos menot laskee 0,6 M ja tulot laskee 0,5M, niin tulee voittoa 0,1M, eikäö toisinpäin.
Anyway, jos porukka vähenee, niin ei siinä paljon menot vähene eli syntyy suoraan tappiota se 0,5M tai 1,7M vuodessa riippuen mihin verrataan.
Mutta ketä kiinnostaa? Eipä paljon ketään. Sen tähden ollaan kriisikunta eikä tunnu olevan haluja asiaa korjata. RKP? SDP? Vasemmisto? Kenellä puuttuu ymmärrys? Kovasti on vahva ryhmä, kun tähän on tultu. Se on se hankolainen ryhmätyhmyys, johon jossain muualla viitattiin!!! Kokoomus ainakin ymmärtää nämä talousasiat. Muidenkin pitäisi, kun nelilaskimella nämä voi laskea, ei tarvita integraaleja tai derivointeja.
Laskekaa miten vaan mutta jos kristallipalloni ei valehtele niin kymmenen vuoden päästä vakiasukkaita on 7000 . Kymmenen vuotta Hangossa kuluu päättämiseen mitä pitäisi tehdä
RKP:n unelma on saada Hangosta taas kalastajakylä, jossa ei suomenkielisiä kaivata. Onhan se vuosikymmenien politiikan tulos jo kohta toteutunut.
Kaupunki aikoo osallistua Lumoon eli alueelliseen markkinointiyhteistyöhön. Pelimerkki on euro/asukas/vuosi, siis 9000 euroa/vuosi.
Takaisinmaksu on ajateltu syntyvien uusien työpaikkojen kautta, verotuloina ja mahdollisesti, jos palkataan hankolaisia pitkäaikaistyöttömiä, niin Kela-maksujen säästöinä ja lisäksi yhteisöverotuloina.
Huuhaa! Tuotot ovat hyvin epävarmoja, koska
- Hangossa ei palkata hankolaisia.
- Uudet työntekijät eivät tänne muuta vaan pendelöivät ja maksavat veronsa asuinpaikkakunnalle.
- Matkailualan yritykset maksavat hyvin vähän yhteisöveroja Hankoon, jos ylipäätään.
Eli ihan kiva! Elätetään muutamaa konsulttia jossakin.
Matkailutoimiston oma markkinointi on kyllä hienoa. Taas on matkailutoimiston väki saanut hienon esitteen aikaiseksi! Onneksi olkoon.
Samaa mieltä, asukkaita lisätään viihtyvyyden lisäämisellä paikkakunnalla.
Joko veronmaksajia on saatu lisää kaupunkiin?
Joko lainataakka on alkanut vähenemään?
Vieläkö ollaan kriisikunta?
Alijäämät kuitattu ja ollaan viis millii plussalla...
Tämä siitäkin huolimatta, että on rakennettu hieno lähiliikuntapuisto keskustaan ja syydetty rahaa kuningatarvuorelle...
hyi helvetti et se on ruma paikka toi lähifistingliikunta puisto.ihan perseestä.mitä vittua silläkin tekee?oisivat ees rakentaneet sen täktomin mettään tai lappohjaan eikä keskelle kylää.ja saatanan ruma keskuskoulu.pitäs räyttää vittuun toi alue perkele saatana!hyi vittu siis.äklöä toimintaa.vittu mitä paskaa
Ei olis kiva olla edellisen kirjoittajan pään sisällä...
ai ei vai?oisko sit mukavampaa työntää kikkelin pään sisälle perseeseen?
Jospa hän on ostanut jo menolipun.
Onko kaupungissa yritystä piristää hankolaisia?
Tännehän voisi perustaa vaikka maan ensimmäisen... ?