1700€/v on liikaa

Meidän kolmen hengen talous maksoi n 1700€/v kirkollisveroja. Tämä oli aivan kohtuutonta ja siksi erosimme kirkosta viime syksynä.

Kannattaa miettiä mitä taloutenne maksaa kirkolle ja onko se kannattavaa?
1094
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jumalan ne rahat on, ei sinun eikä kirkonkaan.

Äänestä
  • höpö, höpö, kirkko ne hussaa...

    Äänestä

  • ghhh1 kirjoitti:

    höpö, höpö, kirkko ne hussaa...

    Ei. Kaikki tässä maailmassa on Jumalan. Ihan kaikki. Mitä sinulla on, on Jumalan armosta annettu sinulle lainaksi. Kannattaa harkita tarkkaan, miksi mitäkin teet.

    Äänestä

Kun provoilet seuraavan kerran, käytä laskupäätä.

Jos kolme ihmistä maksaisivat n. 1700€/v kirkollisveroja vuodessa, jokaisella palkan pitäisi olla lähemmäs kolme tonnia kuussa!

Silloinko 1700€/v olisi muka liikaa?

Äänestä
  • Siinä on tuo 1700€ liikaa, ei sen enempää.

    Äänestä

Ihan provoooooooooooooooooooooooooo....

Äänestä

Olette lopettaneen rikollisuuden rahoittamisen!
Onnittelen!

http://fi.wikipedia.org/wiki/Noitavainot
Noitavainot nykyaikana
Vielä nykyään joissakin vahvasti taikauskoisissa ja perinteisiin nojaavissa yhteisöissä harjoitetaan noitavainoja. Nykyajan vainot vaativat tuhansia ihmishenkiä vuosittain.[14] Etelä-Afrikan pohjoisosassa jopa satojen noidiksi epäiltyjen ihmisten uskotaan saaneen surmansa noitavainoissa 1990-luvulla.[15] Kamerunissa järjestetään noitaoikeudenkäyntejä, joissa syytetty voi saada tuomion noitatohtorina esiintymisestä. Lynkkausjoukot ovat polttaneet elävältä tuhansia ihmisiä Tansaniassa, Keniassa ja Zimbabwessa 1990-luvulla. Noitavainot ovat jatkuneet myös vuosituhannen vaihteen jälkeen. Länsi-Keniassa väkijoukot polttivat 11 noidiksi epäiltyä miestä ja naista toukokuussa 2008. [16] Nigeriassa noin 5000 lasta on hylätty kymmenessä vuodessa vanhempien karkottaessa heidät noitina. Lapsia on syytetty avioeroista, sairauksista, onnettomuuksista tai työn menetyksestä.[17] Afrikan noitavainojen syyt ovat usein myös poliittiset, sillä vaikutusvaltaiset noidat ja noitatohtorit ovat yleensä uudistusten jarruina. Pastorit saavat myös lisämainetta paljastaessaan uusia "noitia." Vuonna 2010 Haitilla tapettiin 45, joita syytettiin koleran levittämisestä voodoon avulla.[18]

http://www.huffingtonpost.com/huff-wires/20091018/af-nigeria-child-witches/

Äänestä
  • Voisikohan noita maksettuja kirkollisveroja periä takaisin sillä perusteella että tuotetta on markkinoitu perusteettomilla ja katteettomilla lupauksilla.

    Äänestä

  • Tuleva rahamies kirjoitti:

    Voisikohan noita maksettuja kirkollisveroja periä takaisin sillä perusteella että tuotetta on markkinoitu perusteettomilla ja katteettomilla lupauksilla.

    Totta!!!
    Ja ilman mitään takuuta.

    Ehkä taivaallinen kuluttaja asiamies tumitsee rikolliset.

    Äänestä

  • kjhuygtfr kirjoitti:

    Totta!!!
    Ja ilman mitään takuuta.

    Ehkä taivaallinen kuluttaja asiamies tumitsee rikolliset.

    Tosin ajattelin että täällä ajassa kun en oikein usko kuoleman jälkeiseen elämään. Ruvetaanko puuhaamaan ryhmäkannetta?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eki perheineen kirjoitti:

Meidän kolmen hengen talous maksoi n 1700€/v kirkollisveroja. Tämä oli aivan kohtuutonta ja siksi erosimme kirkosta viime syksynä.

Kannattaa miettiä mitä taloutenne maksaa kirkolle ja onko se kannattavaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu