Miksi mustat /ruskeat vihaavat

Niin, olisi mielenkiintoista saada vastauksia myös toisin päin. Rasismi kun ei ole ihan yksipuolista. Turpaan on tullut, koska olet ollut valkoinen. Rahat ja kännykkä on viety, koska olet valkoinen. Nimittelyä on saanut kuulla, koska olet valkoinen. Miksi näin, kertokaa ihmeessä.

^
kopsattu toiselta osastolta.
Vastauksia, kiitos.
5695
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Suomella on vakava ongelma;väki vähenee meillä vauhdilla, eikä uutta verta enää saada tilalle! Samaan aikaan ympäri maailmaa kärsitään jo vakavasta liikaväestöstä! Miljoonat lapset nääntyvät lastenkodeisssa usein erilailla hyväksikäytettyinä, ilman edes riittävää ravintoa ja kattoa päänsä päälle, vanhemmista puhumattakaan! Kansainvälinen adoptio olisi oiva ratkaisu niin heille, kuin lasta ilman jäänneille Suomalaisvanhemmillekin, ja onkin täysin älytöntä, että valtio tukee paljon enemmän usein täysin tuloksettomia hedelmöityshoitoja, kuin kansainvälistä adoptiota! Adoptiojonot ovat usein jopa vuosien mittaisia samaan aikaan, kun miljoonat lapset nääntyvät aliravittuina lastenkodeissa, tehtaissa ja jopa bordelleissa ympäri maailmaa! Tämä on täysin älytöntä, epäinhimillistä, tehotonta ja turhaa kaikille osapuolille! Kansainväliseen adoptioon täytyy nyt toden teolla alkaa panostamaan, ja adoptiojonot on purettava! Nämä lapset toden teolla ansaitsevat sen, ja samoin myös heidän tulevat vanhempansa! Vai onko tässä nyt tarkoitus, että epätoivoisesti vuodesta toiseen yritetään "Suomalaista" lasta, ettei vaan tänne Suomeen tulisi yhtään lisää "kinuskeja" valkoista katukuvaa pilaamaan? Myös Suomen on vihdoin viimein herättävä tähän päivään, jossa kaikki Suomalaiset eivät enää todellakaan ole vain vaaleahiuksisia ja sinisilmiäisiä "arjalaisia", vaan sävyjä kaikista sateenkaaren väreistä! Kansainvälinen adoptio on myös yksi hyvä tapa tutustuttaa Suomi moninaiseen ja monikulttuuriseen ilmapiiriin, mikä tuleekin olemaan tuiki tarpeellista, koska väki vähenee niin Suomesta kuin muustakin Euroopasta vauhdilla, ja lisää tarvitaan tilalle pitämään huoltosuhdetta pystyssä ja talouskasvua yllä, sekä turvaamaan Suomen ja Euroopan kilpailukyky tulevaisuudessakin! Ja onko sillä todella niin väliä, minkä värisiä nämä tulevaisuuden Suomalaiset tulevat olemaan? Sekö on se mittari, jolla heidän ihmisarvonsa mitataan?

Äänestä
  • minä ainakin haluaisin, että adoptiolapseni näyttäisi sekä minun, lapsen ja ulkopuolisten silmissä omalta lapseltani. Eikä joltakin "lomamuistolta".

    Äänestä

mutta viha on hyvin kuluttava tunne kaikille ihmisille ihon väristä, kulttuurista tms. riippumatta.

Äänestä

Koska he ovat ilkeitä rasisteja.

Äänestä

Hyvä osoitus ihmisten käyttäytymismallien samankaltaisuudesta, hienosti hoksattu myös muun värinen kuin vaalea voi olla rasisti koska sekin on inhimillinen piirre. Nyt kannattaakin miettiä että miten sinuun vaikuttaa kun sinua syrjitään koska olet valkoinen ja mistä se voisi johtua ja mikä saattaisi lopettaa moisen...

Tekisi mieli antaa valmiit vastaukset mutta enpä tee niin....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Valkoisia kirjoitti:

Niin, olisi mielenkiintoista saada vastauksia myös toisin päin. Rasismi kun ei ole ihan yksipuolista. Turpaan on tullut, koska olet ollut valkoinen. Rahat ja kännykkä on viety, koska olet valkoinen. Nimittelyä on saanut kuulla, koska olet valkoinen. Miksi näin, kertokaa ihmeessä.

^
kopsattu toiselta osastolta.
Vastauksia, kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu