Spark yllätti meikäläisen

Jesse 86

10

330

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ~~~~
      • joo....

        Muutaman vuoden ikäinen edellisen polven Aveo olikin täyskatastrofi. Yksi tähti siinä vanhemmassa höllemmässä testissä.
        Tosiasia on kuitenkin se, että vaikka auto saisi nykytestissä vain yhdenkin tähden, on se moninveroin turvallisempi kuin 15 vuotta vanha vastaavan luokan auto, joilla moni näitä tähtiä tuijottava suomalainenkin ajaa.
        Mukava huomata, että edullisetkin autot kehittyvät.
        Noita testejä kannattaa muuten lukea tarkasti, aina ne tähdet eivät kerro ihan kaikkea etenkin näiden edullisten autojen kohdalla. Joku mitätön varustepuute kuten huonosti merkitty vyömuistutin, ESP:n puute joillakin markkina-alueilla tms. voi pudottaa yhden tähden, vaikka perusturvallisuus olisi kohdallaan.


    • Missä pikkuautot?

      Aika vähän näkee Sparkia ja muitakin pienimpiä autoja Suomessa. Ei edes Toyotan ja VW:n miniautoja näy montaa kertaa kuukaudessa. Kuitenkin kaupunkiajossa ne ovat tosi näppäriä. Pizzataksitkin taitavat olla yleisesti sitä seuraavaa kokoluokkaa.

      Ehkä mopoautoilla aloittaneet nuoret harkitsevat näitä tulevaisuudessa ensimmäiseksi oikeaksi autokseen.

      • Ford Ka

        Minulle tuodaan pitsat Ford Ka:lla. Myös pikku-Fiiuja on paljon. Pitsatakseina on iso osa koko Suomen pikkuautoista.


      • Pitsatakseja
        Ford Ka kirjoitti:

        Minulle tuodaan pitsat Ford Ka:lla. Myös pikku-Fiiuja on paljon. Pitsatakseina on iso osa koko Suomen pikkuautoista.

        Parin viime päivän aikana olen nähnyt pitsatakseina Fiestan, kaksi Puntoa, yhden Fiat 500 ja Rellun, joka oli ehkä Twingo. En tunne kovin hyvin ranskalaisia.


      • Opel Corsa
        Pitsatakseja kirjoitti:

        Parin viime päivän aikana olen nähnyt pitsatakseina Fiestan, kaksi Puntoa, yhden Fiat 500 ja Rellun, joka oli ehkä Twingo. En tunne kovin hyvin ranskalaisia.

        Näytti viilettävän kovaa vauhtia tänään pitsoineen.


    • ~~~~

      Taitaa olla niin, että mopoautoilla ajavien nuorten vanhemmat ovat sieltä vauraammasta päästä ja ostavat jälkikasvulleen isompia autoja. Minä itse tällasena vanhempana ikäni surkeilla käyttöautoilla (=vanhoilla ja käytetyillä) ajaneena harkitsin ennen Cruzen ostoa jotain noista kaikkein pienimmistä autoista, erikoisesti Suzuki Altoa, mutta ajattelin sitten, että koska kroppa ei enää taivu niin helposti, niin ehkä niihin kulkeminen voisi olla hankalampaa, varsinkin jatkossa. Minulla oli päivittäisessä ajossa ennen Suzukin maasturi ja se on ollut paras autoni, kesti parinkymmenen vuoden päivittäiset ajot ja on vieläkin sunnuntai-ajelukelpoinen, vaikka ikää on kohta 27 vuotta.
      Uskon, että kun vanhemmiten ei egoa ttarvitse enää pönkittää, olisivat ne pienimmät ja varsinkin yksinkertaisimmat sopivia vanhemmalle väelle. Se autoon nousemisen kankeus vain tahtoo olla esteenä.

    • Jesse 86

      Spark on ihan kaupunkiraketti. Minäkin käyn sillä joskus lauantairuuhkassa kaupoilla. On kivampi pyöritellä ahtailla parkkipaikoilla kuin perheen isompi auto. Takapaksiin mahtuu kauppakassit, muttei mitään muuta, ellei kaada takapenkkiä.

      • takapenkit

        Takapenkit ovat muutenkin pikkuautoissa vain lapsia varten.


    • Protektionismi?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      72
      1168
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      101
      1130
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      75
      997
    4. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      973
    5. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      961
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      900
    7. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      131
      850
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      805
    9. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      798
    10. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      781
    11. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      686
    12. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      681
    13. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      671
    14. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      652
    15. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      637
    16. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      63
      631
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      630
    18. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      612
    19. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      12
      609
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      604
    Aihe