http://www.futuretimeline.net/23rdcentury/2200-2249.htm#christianity
Joku voisi extrapoloida samalaisen ennusteen myös Suomen ja Ruotsin datasta.
Joku voisi extrapoloida samalaisen ennusteen myös Suomen ja Ruotsin datasta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Heh, mikä vitsi!
Tyhjää nyhjäämistä.
Tarotkortit ovat luotettavampia tuossa.
Eipä ole yllätys, että uskova luottaa enemmän tarotkortteihin kuin matemaattiseen mallinnukseen. Mikä ei tietenkään tarkoita, että tulevaisuuden kehitys on luotisuora viiva, mutta kyllä johtopäätöksenä voidaan vetää mikä trendi tulee tulevina vuosikymmeninä olemaan.
mallia USA
Tuosta kristinuskon alamäkeä kuvaavasta käyrästä sanoisin, että noissa vakaumusasioissa moni nuorikin odottaa, että muut tekee ensin oman ratkaisunsa.
Vellihousuja on siis paljon.
Esim Suomessa kristinuskon jumalaan uskoo enää korkeintaan joka neljäs, mutta kirkkoon kuuluu silti kolme neljästä.
Syy on yksinkertaisesti se, että itsenäiseen ajatteluun ja päätöksentekoon pystyy vain osa kansaa ja muut tarvitsee kunnon potkun ahteriinsa ennenkuin he heräävät horroksestaan ja eroavat kirkosta. Osalle ei sekään riitä, koska ympäristö vaatii heitä kuulumaan kirkkoon.
Ja kannattaa huomata, on ettei heitäkään vaadita uskomaan Jumalaan, riittää että he kuuluvat kirkkoon eli aivan kuin ne mummut ja papatkin olisikin jotain ateisti-kristittyjä.
;-)
On siis oletettavissa, että kun kristinuskon kannatuksen alamäki on saavuttanut kriittisen pisteen, niin eroaminen muuttuu tsunamiksi ja kirkon jäsenyyttä kummastellaan.
"mutta kirkkoon kuuluu silti kolme neljästä."
Tämä luku pitää sisällään noin 950 000 alle 18 vuotiasta kirkkoon lapsena liitettyä, joilla ei ole oikeutta erota kirkosta pelkän oman tahdon kautta. Joten 3/4 ei kuvaa todellisuutta. Jos nuo 950 000 korjataan luvusta pois ollaan noin 60% tasossa.
"On siis oletettavissa, että kun kristinuskon kannatuksen alamäki on saavuttanut kriittisen pisteen, niin eroaminen muuttuu tsunamiksi ja kirkon jäsenyyttä kummastellaan."
Todellakin. Tälläinen tsunamiefekti tullaan näkemään seuraavan 20 vuoden sisällä. Tarvitaan vain sopiva laukaiseva tekijä ja sitten mennään. Esimakua tästä antoi ajankohtaisen kakkosen homo-ilta. Parempaa on kuitenkin luvassa.
>>>Parempaa on kuitenkin luvassa.
"On siis oletettavissa, että kun kristinuskon kannatuksen alamäki on saavuttanut kriittisen pisteen, niin eroaminen muuttuu tsunamiksi ja kirkon jäsenyyttä kummastellaan."
Tuota pistettä odotan. Jospa saisin kokea omana elinaikanani.
Kuvaajassa viimeinen mittauspiste on vuodelta 2008. Pew tutkimuksen mukaan vuonna 2012 USA:n kristittyjen osuus oli jo laskenut 73 prosenttiin. Tämä on linjassa extrapoloinnin kanssa ollen jopa 3 prosettiyksikköä alle extrapolointiviivan.
http://www.pewforum.org/2012/10/09/nones-on-the-rise/
Kehityksen voi hyvin olettaa jatkavan extrapolointiviivan tahtiin. Tästä todisteena tulevien sukupolvien nouseva uskonnottomuus.
http://www.pewforum.org/files/2013/01/nones-exec-3.png
suunta on selvä
Britanniassa 13 prosenttia uskoi Jumalaan ”persoonallisena olentona”.
USA:ssa collegessa joka kolmas piti itseään uskonnollisena.
http://www.vartija-lehti.fi/haastaako-henkisyyden-nousu-kristilliset-kirkot/
Juu, hyvältä näyttää, vuonna 2240 on jo tilanne nollaantunut.
Vuonna 2005 silloin 24 vuotiaista (eli v 1981 syntyneistä) kuului kirkkoon 82%.
Samasta, vuonna 1981 syntyneistä kuului vuonna 2011 kirkkoon enää 67%.
Kuudessa vuodessa siis lähti 15%-yksikköä eli melkein joka viides kirkkoon kuulunut erosi. Ei siis tarvitse odottaa vuoteen 2240 asti, että kirkko on marginalisoitunut, parikymmentä vuotta riittänee.