Käsiteltäessä tulitauon alkamista 4.9.-44 Otto-Ville kommentoi N-liiton rikkomusta seuraavasti:
"Eikös tuo liittynyt siihen onnettomaan suomalaisten kämmiin jossa tsuhnat unohtivat tai "unohtivat" ilmoittaa julkisesti välirikostaan fasistisen saksan kanssa?"
Vastaus löytyy Suomen pääministerin Antti Haczelin 2.9.1944 pitämästä radiopuheesta:
http://ptoukkar.pp.fi/hallitus.htm#osa1
Tässä vastauksessa vaaditaan, että Suomen hallituksen on julkisesti selitettävä katkaisevansa suhteensa Saksaan sekä vaadittava Saksan kahden viikon kuluessa poistamaan joukkonsa Suomen alueelta. Tämä aika lasketaan siitä päivästä, jona Suomen hallitus on hyväksynyt ennakkoehdot. Kuitenkin on Saksan joukot poistettava viimeistään 15. päivään mennessä, sikäli kuin Suomen hallitus nämä ennakkoehdot täyttää sikäli Neuvostoliitto on valmis ottamaan Suomen hallituksen valtuuskunnan Moskovan neuvottelemaan välirauhasta, rauhasta tai molemmista.
Tämän eduskunnan päätöksen mukaisesti tulee Suomen hallitus nyt esittämään Saksan valtakunnanhallitukselle pyynnön, että se siirtäisi pois täällä joukkonsa, eikä enää käyttäisi Suomen valtion aluetta Saksan valtakunnan sotilaallisten päämäärien saavuttamiseksi.*
Nämä puheesta lainatut osat osoittavat, että Suomen hallitus ilmoitti julkisesti suhteiden katkaisemisesta Saksaan, joten tulitaukoon yhtymiseen naapurin puolelta olisi ollut syytä yhtyä samana päivänä, siis sovittuna 4.9.
Tämän nojalla on siis perusteetonta selittää, että virhe olisi ollut suomalaisten.
Toiseksi, jos tulitaukorikkomus olisi tapahtunut Suomen puolelta, niin siinä eivät selitykset olisi auttaneet. On muistettava, että NL ei antanut minkäänlaista julkista ilmoitusta tulitauon alkamisesta kyseisenä päivänä, jonka vuoksi Suomella olisi ollut syytä epäillä NL:n tarkoitusperiä ja jatkaa taisteluja.
Takkuava tulitauon aloitus 4.-5.9.1944
0
103
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1145316
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2752169- 911756
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401210Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3411197Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051120- 501119
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1531116- 1121069
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.821022