Takkuava tulitauon aloitus 4.-5.9.1944

Käsiteltäessä tulitauon alkamista 4.9.-44 Otto-Ville kommentoi N-liiton rikkomusta seuraavasti:

"Eikös tuo liittynyt siihen onnettomaan suomalaisten kämmiin jossa tsuhnat unohtivat tai "unohtivat" ilmoittaa julkisesti välirikostaan fasistisen saksan kanssa?"

Vastaus löytyy Suomen pääministerin Antti Haczelin 2.9.1944 pitämästä radiopuheesta:

http://ptoukkar.pp.fi/hallitus.htm#osa1

Tässä vastauksessa vaaditaan, että Suomen hallituksen on julkisesti selitettävä katkaisevansa suhteensa Saksaan sekä vaadittava Saksan kahden viikon kuluessa poistamaan joukkonsa Suomen alueelta. Tämä aika lasketaan siitä päivästä, jona Suomen hallitus on hyväksynyt ennakkoehdot. Kuitenkin on Saksan joukot poistettava viimeistään 15. päivään mennessä, sikäli kuin Suomen hallitus nämä ennakkoehdot täyttää sikäli Neuvostoliitto on valmis ottamaan Suomen hallituksen valtuuskunnan Moskovan neuvottelemaan välirauhasta, rauhasta tai molemmista.

Tämän eduskunnan päätöksen mukaisesti tulee Suomen hallitus nyt esittämään Saksan valtakunnanhallitukselle pyynnön, että se siirtäisi pois täällä joukkonsa, eikä enää käyttäisi Suomen valtion aluetta Saksan valtakunnan sotilaallisten päämäärien saavuttamiseksi.*

Nämä puheesta lainatut osat osoittavat, että Suomen hallitus ilmoitti julkisesti suhteiden katkaisemisesta Saksaan, joten tulitaukoon yhtymiseen naapurin puolelta olisi ollut syytä yhtyä samana päivänä, siis sovittuna 4.9.

Tämän nojalla on siis perusteetonta selittää, että virhe olisi ollut suomalaisten.

Toiseksi, jos tulitaukorikkomus olisi tapahtunut Suomen puolelta, niin siinä eivät selitykset olisi auttaneet. On muistettava, että NL ei antanut minkäänlaista julkista ilmoitusta tulitauon alkamisesta kyseisenä päivänä, jonka vuoksi Suomella olisi ollut syytä epäillä NL:n tarkoitusperiä ja jatkaa taisteluja.

0

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

        Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
        Seinäjoki
        114
        5316
      2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

        Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
        Maailman menoa
        275
        2169
      3. Mikä on kaivattusi

        ammatti?
        Ikävä
        91
        1756
      4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

        Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
        Kaste
        240
        1210
      5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

        Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
        Maailman menoa
        341
        1197
      6. Kaipaatko nainen

        Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
        Ikävä
        105
        1120
      7. Onko kaivattusi ulkonäkö

        tarpeeksi miellyttävä? 🥕
        Ikävä
        50
        1119
      8. Nojatuoli !

        Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
        80 plus
        153
        1116
      9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

        Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
        Ikävä
        112
        1069
      10. Toivotko koskaan mies...

        Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
        Ikävä
        82
        1022
      Aihe