Olen muuttamassa Tampereelle työn perässä ja haluaisin asunnon kaupunginosasta joka on suht rauhallista ja sieltä on hyvät liikenneyhteydet keskustaan. Mikään kovin hieno alueen ei tarvitse olla, mutta kokemuksen perään tietyissä kaupunginosissa tapahtuu keskimääräistä enemmän rikoksia, sijoitetaan päihdeongelmaisia, jne.
Mitkä alueet ovat kartettavien listalla, ja mikä olisi ihan ok? Etäisyys keskustaan voisi olla jotain 3-6 km:n luokkaa, jotta pyörällä pääsisi töihin.
Mitkä alueet ovat kartettavien listalla, ja mikä olisi ihan ok? Etäisyys keskustaan voisi olla jotain 3-6 km:n luokkaa, jotta pyörällä pääsisi töihin.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Hatanpää, Janka, Hyhky, Lielahti, Turtola.. ne on ihan ok oman kokemuksen mukaan, yli 30v Tampereella.
Voi olla liian kaukana nuo kaksi jälkimmäistä.
Välttäisin Nekalaa, levotonta ja huumeveikkoja, lähellä kaupunkia ja huonoja, halpoja taloja.
Uusikylä, Takahuhti, Pappila, Ruotula, siinäpä nuo fiksut alueet mainitsemasi km-rajojen sisäpuolella.
Näitä kyselyitä tulee määrävälein aina uudellen ja uudelleen, ja vastaukset on aina yhtä kirjavia. Mutu-pohjalta heitellään milloin mitäkin.
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194689474230/artikkeli/il selvitti nama ovat tampereen vakivaltaisimmat alueet.html
Tilastot ei kerro koko totuutta, on levottomia alueita missä ei tapeta ihmisiä eikä käy poliisi joka yö. Haittoja esim. teinien jatkuva mopoliikenne ja musiikin jumputus, juopot naapurit, isot maahanmuuttajaperheet... mikä ketäkin häiritsee.
Epilä/Haapalinna. Hae YH-kodeilta vuokra- tai asumisoikeuskämppää. Hyvä alue kaikinpuolin. Järvi heti rannassa ja lähellä keskustaa.
Keskusta jossain aseman nurkilla on ihan jees. Lyhyet matkat, jonkinverran elämää ympärillä jne. Luonto on pyörämatkan päässä etc.
Mihinkään kovin kauas asemalta ei kannata muuttaa. Alkaa ne matkat sitten stressaamaan.
Samaa mieltä. Jos työpaikka on keskustassa eikä ole mitään varsinaista syytä miksi muuttaisi kauemmas niin se ei mielestäni kannata. Mitä lyhyempi matka niin sitä mukavammalta se eläminen tuntuu. Etenkin talvella hiostavaa pyöräillä useita kilometrejä suuntaansa töihin joka päivä ja auton kanssa valoissa odottelukaan ei herkkua ole tai bussin odottaminen pysäkillä.
Aloittaja halusi suhteellisen rauhalliselle alueelle, ihan keskusta ei ole yhdessäkään kaupungissa kovin rauhallista. Pitäisin itse parin kilometrin välimatkan keskustan rientoihin, jos haluaisin asua suhteellisen rauhallisella alueella.
Millaista rauhaa tarkoitat? Ei levottomuuksia vai vähän liikennettä ympärillä? Mielestäni Tampereen itäpuoli on mukavampi pyörällä, koska länsipuolella mäkisempää ja esimerkiksi Hyhkystä keskustaan mennessä on mäki välissä. Tosin idästä tullessakin hieman mäkeä, mutta paljon mukavampi pyöräillä.
Jos et keskustaan halua muuttaa, mutta pitää palvelut kuitenkin lähellä niin mielestäni Kaleva on aika hyvä vaihtoehto. Asunto sieltä on kuitenkin aika hankala saada, koska lähellä keskustaa ja yliopisto sekä ammattikorkeakoulu ja ammattikoulu aika lähellä sekä työpaikkoja yms. Kalevassa on myös Prisma, jolloin voi käydä hyvin kaupassa pyörällä sekä Turtolan Citymarket myös kohtalaisen lähellä. Länsipuolella on Lielahden liikekeskus, jossa on kyllä todella paljon kauppoja, mutta mielestäni se on vähän hankalamman matkan päässä esimerkiksi jos Hyhkyssä asuu.
Tammelan reunalla on myös rauhallista ja matka ydinkeskustaan on todella lyhyt. Lapinniemessä myös rauhallista ja asuntoja järvinäköalalla, mutta palveluita siellä on kohtalaisen huonosti (taitaa olla vain yksi Siwa), mutta ei tosiaan sieltäkään pitkä matka keskustaan ole ja rauhallista aluetta (esim. vanhainkoti).
Itseäni nyppii keskustassa nimenomaan isojen kauppojen (Prisma ja Citymarket) puute, koska ruokaostoksilla joutuu käydä kauempana jos halvemmalla haluaa. Toki Lidlejä löytyy jos niistä haluamansa löytää.
Eteläpuolella on Nekala, joka on ehkä viimeinen paikka, johon haluaisin keskustan lähellä muuttaa. Paljon vanhoja puutaloja ja alkoholisteja. Koivistonkylä samalla suunnalla on hyvä paikka ja siellä on myös oma Prismansa. Ihan pyöräiltävä matka keskustaan.
Mitä noihin levottomuuksiin tulee niin siellähän niitä yleensä on eniten missä on isoin asukastiheys ja paljon porukkaa. Eli Hervannassa ja keskustassa Tampereella. Myös ne halvimmat asunnot ovat luonnollisesti enemmän ongelmasten suosiossa kun heillä ei ole paljon rahaa käytettävissään. Harvemmin mikään koko alue huono on ja nimenomaan kannattaa kiinnittää huomiota siihen omaan rappuun, koska heidän kanssaan ne ongelmat ennemminkin tulevat kuin muiden samassa kaupunginosassa asuvien kanssa. Mikään ei estä sinua soittamasta jonkun naapurin ovikelloa ja kysymään häneltä millaista kyseisessä talossa on asua.
Unohtui mainita, että Järvensivussa on myös ihan mukavia taloja.
Järvensivua kannatan myös, unohtui omasta listasta.
Ja junanrata kulkee metrin päässä seinästä... Alajärvensivussa siis lähinnä
Armonkallio on erittäin rauhallinen alue ja kävelymatkan päässä keskustasta.
"Armonkallio on erittäin rauhallinen alue ja kävelymatkan päässä keskustasta."
Jos jokapäiväiset räjäytykset tunnelityömaalla eivät häiritse...
kas, kun huomasit, että vinkissä oli kompa. :-D
Järvensivulla.
Itsekin muutin Tampereelle työn perässä kymmenen vuotta sitten. Asuinpaikakseni valitsin Tammelan. Olen todella tyytyväinen valintaani. Hyvät liikenneyhteydet minne vaan, junatkin lähtee läheltä. Itsekin pyöräilen mutta Tammelasta käy keskustassa ihan ilman pyörääkin, sen verran lyhyt matka.