Mitä Jumalaan uskomisessa muka menettää?

rauhavapausilo

Moni pitää Jumalaan uskomista naurettavana ja ajattelee, että on helpompi elää ilman uskontoa. Mutta sopii kysyä, että mitä siinä ihminen menettää kun uskoo Jumalaan? Muuttuuko elämä siitä jotenkin huonommaksi ja synkemmäksi? Minusta usko tuo valoa ja turvaa elämään eikä se kahlitse.

22

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei se ole mikään hyötymis/menettämis kysymys, eikä elämä varmastikaan muutu huonommaksi ja synkemmäksi.
      Se on vain ja ainoastaan sitä ettei usko taikaolentoihin. Mikä tässä on niin vaikea käsittää?

      • neiti...............

        "Ei se ole mikään hyötymis/menettämis kysymys, eikä elämä varmastikaan muutu huonommaksi ja synkemmäksi.
        Se on vain ja ainoastaan sitä ettei usko taikaolentoihin. Mikä tässä on niin vaikea käsittää?"

        Saman voisin sanoa itsekin. Ei ateismi ole minun kohdallani ole mikään päätös. En vain pysty uskomaan jumaliin kuten en usko moniin muihinkaan asioihin, kuten keijuihin.


    • osimmoilleen näin

      Enpä usko, että jumaliin uskomattomuus on kovinkaan monelle ateistille mikään voiton / menetyksen kysymys. Kun jotain ei vaan pidä uskottavana, niin se on ihan sama millaisia kultapäällysteisiä kaupunkeja lupaillaan tuonpuoleisessa odottelevan, tai miten oma normielämä muuttuu rajoitetummaksi. Extraordinary claims require extraordinary evidence.

      • bela Lars LV

        Kyllä lasten koskemattomana säilyminen on varmasti usealle italialaiselle ateistille voitto.


    • kun kerran kysyt

      Kyllä uskovaisuus kahlitsee. Se menee näin:

      1. uskot että on olemassa jokin jumala vaikka sen puolesta ei ole yhtään tieteelliset kriteerit täyttävää todistetta.

      2. Et välitä että vallitseva tieteellinen maailmankuva selittää maailman ilmiöt erittäin tarkasti. Kuvittelet että asioista oikeasti vastaa kuvitteellinen jumalasi.

      3. Kohtaat uudet tilanteen tai ilmiön. Pyrit ymmärtämään asian suhteessa tuohon mielikuvitukselliseen taikauskoosi. Et pohdi asiaa järjellisesti vaan ajattelut asemasta uskot että mielikuvitusolentosi kyllä hoitaa asian "oikealla tavalla".


      On täysn selvää, että usko rajoittaa objektiivista ajattelua. Se suomeksi sanottuna tekee ihmisen tyhmäksi. Mielestäni se on aika iso menetys.

    • duhgoe

      Typerä kysymys. Ensinnäkään et kerro mitä jumalaa tarkoitat ja toiseksi ei sitä niin vaan aleta uskomaan mihinkään zeukseen tai thoriin.

    • eiolemuita

      Tarkoitin kristinuskon Jumalaa ja Jeesusta.

      • import3

        Kristityillähän on sama Jahve kuin juutalaisilla, se on tuontitavaraa..


      • ...
        import3 kirjoitti:

        Kristityillähän on sama Jahve kuin juutalaisilla, se on tuontitavaraa..

        ''Kristityillähän on sama Jahve kuin juutalaisilla, se on tuontitavaraa..''
        Ja muslimeillakin on sama Jumala.


      • ja mitä sitten
        ... kirjoitti:

        ''Kristityillähän on sama Jahve kuin juutalaisilla, se on tuontitavaraa..''
        Ja muslimeillakin on sama Jumala.

        Miten tuo mihinkään liittyy.


      • ...
        ja mitä sitten kirjoitti:

        Miten tuo mihinkään liittyy.

        Liittyy edelliseen kommenttiin.


    • No juu ei

      Vaihtokaupan hintana on normaali terve järki ja kyky ajatella kriittisesti sekä tehdä loogisia päätelmiä, aivan kuten uskovat ovat meille tuhannesti todistaneet.

      Eikä sellainen vaihtokauppa kiinnosta.
      Katsos kun tervejärkistä ei järjettömyys & pohjaton tyhmyys hirveästi houkuttele.

    • Kuten jo eräässä toisessa ketjussa sanoin:

      Menetät mielenrauhan kun mietit jokaisella askelleellä teetkö syntiä ja joudut helvettin koska "kaikkivoipa iskä" seuraa jokaista liikettäsi.

    • lentävä lehmä

      Menettää ikävä kyllä kyvyn kasvattaa lapsia. Tunnen pari uskovaisperhettä enkä sen nujerretumpia lapsia ole nähnyt edes elokuvissa. Heillä ei ole harrastuksia, kavereita, ei edes omia ajatuksia.

    • eräs ateisti

      "" Mitä Jumalaan uskomisessa muka menettää? ""

      Riippuu täysin siitä mitä muita uskomuksia ja käsityksiä joutuu hyväksymään todeksi voidakseen oikeuttaa ja rationalisoida uskonsa jonkinlaisen jumaluuden olemassaoloon.

    • Diagnostics Clinic
      • Kalapagos (ei kirj.)

        Mainio video!


    • pappi Leevi

      Rahaa ja paljon. Lestadiolaisten ja katolilaisten tapauksissa kaikkein tärkeimmän asian.

    • rauhavapausilo

      >>>Mitä Jumalaan uskomisessa muka menettää?

    • "mitä siinä ihminen menettää kun uskoo Jumalaan?"

      Ei siinä varmaan mitään menetä, mutta kysymys kuuluu samaan sarjaan kuin usein kuultu huudahdus: "kannattais uskoa Jumalaan!"

      Edelleenkään uskominen ei ole kannattavuuskysymys, eikä sitä voi arvioida menettämisenä ja saamisena, jos koko maailmankuvassa ei ole sijaa koko ilmiölle, ei pidä minkäänlaisia persoonallisia jumalia olevina.

      Ja edelleen minua kiinnostaa se seikka, että ilmeisesti suurelle osalle uskovia koko konspeti on mahdoton ymmärtää. Ja he ajattelevat ateistin tavalla tai toisella kieltävän tai hylkäävän Jumalan (jonka olemassaolosta ateistill on siis sisäinen tieto, jonka hän vaientaa tms.)
      Pohdin tätä hetken ja teen ehkä aiheeseen liittyen aloituksen.

    • Uskominen ei ole valinta. En voi ykskaks vaan päättää uskomaan johonkin, johon en usko.

    • miss ei kirj.

      Ei kai uskova mitään menetäkään mutta ei oo kiva varmaan kun muut katsovat kieroon. Mieti nyt esimerkiksi korkeassa ja päätösvaltaisessa asemassa olevaa ihmistä joka uskoo puhuvaan käärmeeseen. Ei kovin luotettava tyyppi vai mitä? Eli vähän sama se on meidan tavistenkin kesken. Voisiko sanoa että menetätte ainakin uskottavuutenne? :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      103
      2988
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      87
      2395
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      1926
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1500
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1470
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1355
    7. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      892
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      877
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      836
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      749
    Aihe