Ja seuraava työmarkkinatuki tulee jo 2vk päästä, laskut kaikki nyt maksettu :)))))
Tilillä rahaa 274e!!!!
Menee hyvin nyt!
11217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Millä meinasit vuokran maksaa?
Kuten tuossa totesin, kaikki laskut maksettu ja se tarkoittaa myös tätä tammikuun vuokraakin ja helmikuun vuokraan on sossulta siis tulossa rahat heti kuun alussa. Näyttää siltä että saan nyt säästöön n 200e kun kuitenkin ruokaa pitää ostella vielä 2 viikkoa ja siihen ajattelin että tuo n 70e piisaa :)
Älä vain tilillä säästä. Muuten käy niin että sossu vähentää sen toimeentulotuestasi.
Nosta rahat vähitellen ja pidä jemmassa kotona.
Tiliotteet on kuitenkin aina sossulle esitettävä. Olen kuullut että pikavippikin lasketaan tuloksi mutta ei maksaessa mnoksi.
Juu kyllä nämä kuviot tiedetään varmasti ja nostelen tosiaan vähä kerralla rahaa"ruokaan" ja laitan ne sitten säästöön. Tiliote minulla näyttää aina siltä kun kaikki tulot olisi mennyt kun seuraava raha saapuu tilille :) Se on niin että tuossa ruuassa voipi paljon säästää, mutta pitää kuitenkin muistaa syödä suh kohtuullisen terveellisesti. En tiedä menisikö raha-asiani miinukselle jos joutuisin yllättäen tukityöllistetyksi ja saisin kuussa n 1000-1200e,, epäilen että pärjäisin silloin heikommin kun tulisi työmatkoista kulua ja ruokailut työmaalla maksavat yms
Mikä on työmarkkinatuki?
http://www.kela.fi/peruspaivaraha_maara
Peruspäivärahan määrä
Peruspäiväraha on 32,66 e/pv, ja sitä maksetaan 5 päivältä viikossa (myös arkipyhiltä).
Peruspäivärahaa korotetaan huollettavina olevien alle 18-vuotiaiden lasten perusteella. Lapsikorotus on
yhdestä lapsesta 5,27 e/pv
kahdesta lapsesta yhteensä 7,74 e/pv ja
kolmesta tai sitä useammasta lapsesta yhteensä 9,98 e/pv.
Lapsikorotus maksetaan lapsen syntymäpäivästä lähtien. Sinulla on oikeus lapsikorotukseen myös avio- tai avopuolisosi alaikäisestä lapsesta, jos tämä asuu kanssasi samassa taloudessa.
Lisäksi peruspäivärahaan voidaaan maksaa korotusosaa 4,78 e/pv.
Ilman korotuksia peruspäivärahan suuruus on keskimäärin 702 e/kk (21,5 x 32,66 e).
Peruspäiväraha on veronalaista tuloa.
Työttömyysaikana ansaitsemasi työtulot vähentävät peruspäivärahaa, samoin saamasi muut sosiaalietuudet.
Voit arvioida peruspäivärahasi määrän laskurilla.
Mistä nettotulosta tuon saat säästöön?
http://www.kela.fi/tyomarkkinatuki
Tämä on työmarkkinatuki, jos et ole asioista perillä?
Noi ei vaan saat peruspäivärahaa.
VAUTSI VAU..kyl käy kateeks, mul on tilil muutama sentti ja seuraavat rahat tulee tilelle vast 3.2. ja visakin on jo ihan tapissa en tiiä et mitä syön seuraavan viikon kuivia kengänpohjia?? ja laskujakin on tos vähän rästis kun innoistuin pari viikkoa sitten vähän pörröilemään hesan yössä kattelemas kuumia kinkkuja..
Jos Hesas asut niin varmasti jotain duunia saat! Meet vaikka jakeluauton kuskiksi tai Mäkkärin tiskille. Tollasii töihin just nuoria kundeja palkataan! Nii ja sitte varastohommat. Kaverin broidi ku haki varastohommia työpaikkoja oli useita mistä valita. Toista se on tääl syrjäkylillä !
Jos Hesas asut niin varmasti jotain duunia saat! Meet vaikka jakeluauton kuskiksi tai Mäkkärin tiskille. Tollasii töihin just nuoria kundeja palkataan! Nii ja sitte varastohommat. Kaverin broidi ku haki varastohommia työpaikkoja oli useita mistä valita. Toista se on tääl syrjäkylillä !
Tilillä rahaa 370 euroa. Kotona muutama satanen. Lompakossa 10 euroa. Laskut maksettu ja rahaa tulee 4 ja 7 päivä ensikuuta. Ihan ok olo, mitä nyt harrastusmenoja parisataa tiedossa.