Teille on opetettu tämä käsky: 'Älä tee aviorikosta.
Mutta minä sanon teille: jokainen, joka katsoo naista niin, että alkaa himoita häntä, on sydämessään jo tehnyt aviorikoksen hänen kanssaan.
Sopii tähän päivään yhteiskuntaan.
Mutta minä sanon teille: jokainen, joka katsoo naista niin, että alkaa himoita häntä, on sydämessään jo tehnyt aviorikoksen hänen kanssaan.
Sopii tähän päivään yhteiskuntaan.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Näin se menee,kaikki lähtee ensin katselemisesta ja sitten alkaa mielikuvitus laukata.Syntiä on jopa väärän tekemisen ajatteleminen.
Ja kun ajatellaan ja mielessä pyöritellään tätä väärintekoa,niin kohta sitä jo sitten tehdäänkin.
Niin varo kun elämme synnisn alaisessa maaimassa,ja kun vielä oma lihamme on siinä muka, niin on valmista kaikeen.
Varo syntiä
Sopii joka aikakauteen ja joka ihmiseen.
Sukupuolivietti on vahvin ja hallitsevin vietti,,itsekkyyden lisäksi jonka olemme Luojalta saaneet säilyäksemme elossa(jälkeläiset) ja jaksaaksemme elää tässä turhuudessa jonne meidät on luotu.
Moraaliton käytös voi tietty johtaa myös tosi-rakkauteen, mutta yleensä se on luonnollisten sukupuolitarpeidensa tyydyttämistä.
On viksua miettiä sitäkin, onko niiden omien luonnollisten tarpeidensa tyydyttäminen aina toisten ihmisten todellisilla fyysisillä kehoilla, kun ei aina tiedä kuinka vakavasti vastapuoli tilanteen ottaa(ajattelee enemmän, taraumatisoituu, pettyy jne), ihan asiallista toimintaa, ja vastaavasti sitä onko siksi se porno sittenkään pöllömpi vaihtoehto?
Kun puhutaan Luojan omasta kunniasta ja Hänen loppumattomasta kunnianhimostaan, niin melko outoja ratkaisuja ja alkuvalintoja(joihin luodut eivt voi vaikuttaa)Hän on sen suhteen tehnyt.
Omat hallut synnin tekemiseen,on itsensä mahdotonta elää toisin,ellei ulkopuolinsn anna siihen voimia torjua himoja.
fever
vastaus
Mielestäsi on siis oikein ja järkevää ajatella niin että täysin sama taho joka kaiken loi eli antoi sukupuolisen himon itsestään(Luoja) luodulle, antaa joillekin luoduille vapauden ja voimat naida ja palaa(tai jopa samalle)suruitta, ja joillekin(ehkä samalle) taas voimaa olla naimatta ja palaa ja murehtia asiasta?
Miksi luonnollista toimintaa täytyisi edes tuomita kun se on aikuisiksi määriteltyjen välistä ja vapaaehtoista?
Tajuan tietty miksi te aina tuomitsette ja kaltaisenne kirjoittajat, mutta mitään järkevää syytä, tai oikeudellista syytä ei sellaiseen ole jos olisi yksi Luoja olemassa joka on tehnyt kaiken sen mitä väitätte.
Ja Jumala loi ihmisen kuvakseen, Jumalan kuvaksi hän hänet loi, mieheksi ja naiseksi hän loi heidät. 1.Moos 1:27
Seurakunnanpalvelijan on oltava yhden vaimon mies, ja hänen on pidettävä hyvää huolta lapsistaan ja perheväestään. 1.Tim.3:12
>Miksi luonnollista toimintaa täytyisi edes tuomita < Ei ole tuomitsemisesta kysymys minkä Jumla on siunannut,Ihmiset itse ovat lisäneet siihen,ulkpuoliset suhteet se on tuomittavaa.
Kaikki ei ole luojasta.