Ketkä johtavat Suomen toimintaa JT järjestössä? Tiedottaja Veikko L on usein mediassa ja käsittääkseni lehdillä on oltava päätoimittaja, mutta miten on vetovastuu muuten jaettu?
Vai Amerikastako sähköpostilla?
Vai Amerikastako sähköpostilla?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kirjoituksesi on ilmoitettu asiattomaksi.
Asialliset kysymykset on tällä palstalla kielletty samoin kun jehovantodistajilla yleensä.Siksi poi.
joo menee kyl ny yäunet go kekkään ei vastaa.
oisin niiii halunnu tiätää kuka johdaa?
oikeesti kiinnostaa yht pal ko kilo gaggaa :D
Mitä yhteistä on turkulaisella ja hylkeellä?
Kummatkin sanoo onk onk!
Jäbä Leisson 27.1.2014 ihan asiallinen kysymys sen minäkin haluaisin tietää ketkä johtavat. Tiedottaja Veikko L;sen sanomiseen en enää usko.
toinen kysymys; mihin kaikki rahat menevät, joita kerätään jäseniltä kirja- ja muun materiaalin myynnistä ym?
mihin kaikki rahat menevät, joita kerätään jäseniltä kirja- ja muun materiaalin myynnistä ym?____________
niitten kirjois/lehdis mitä oon nähnyt lukee sisäsivul et
*tämä julkaisu ei ole tarkoitettu myytäväksi*
MITÄ kirjoja ne myy? kerro nimiä?
tääl on annettu vaan niit ilmasia,
onks niis myytävis jotain *erikoisempaa* tietoo?
nimim. "mitkä maksaa" En valitettavasti muista nimiä kirjat olivat kansiltaan erivärisiä.
(itse en ole niitä lukenut)
Siskoni kuuluu kyseiseen järjestöön ja hän yritti myydä vuoisia sitten järjestönsä kirjoja. Ymmärsin, että jäsenet joutuvat itse maksamaan ensin kirjat järjestölle ettei tule tappiota.
Jos eivät saaneet myytyä kirjojansa jäi se jäsenen tappioksi.
Aika hyvin organisoitu järjestelmä.
Nykyisin ei ole kirjoja joita MYYDÄÄN
uusimmat julkaisut vapaasti saatavissa
www.jw.org sivulta ilmaiseksi.
lehdet, kirjat ja kirjaset, musiikki ja videoita.
kaikki ilmaiseksi.
http://www.jw.org/fi/julkaisut/
jt eivät 2014 kulje ovilla myymässä kirjoja.
Rahaliikenne on suht. salaista.
Vatiotorni neuvoo tekemään testamentin lahkolle, ja ehkä testamentatun varallisuuden myyntiä varten on lahkopomo hankkinut kiinteistönvälitykseen oikeutetun yrityksen, mutta tarkempia tietoja ei ole.
Lahko teettää kirkkoraknennuskensa, valtakunnasalit talkootyönä, mutta lainhuuto hankitaan erityisen "omistusseurakunan" nimiin, vaikka rivijäsenet luulevat käyvänsä omistamassaan kiinteistössä. rivijäsenet ovat muutenkin valtiovallan vahvistamien jehovantodistajain sääntöjen mukaan ulkojäseniä seurakunnissaan, jollaisilla ei säännöissä ole äänioikeutta.
Vartiotorniseura laskuttaa vartiotorneista, mutta muutoinkin ilmeisesti fyrkka kulkee Atlantin taakse.
Vallankäytössä on kaksi piirrettä, mitä vartiotorniseura sanoo, se pitää. Ja mitä kurinpitotyyppisissä asioissa pomo tekee, se pysyy valituksesta huolimatta, pomon päätöksiä ei kai tiedetä yleensä muutetun (kun Raamatullisesta äänestysmenettelystä vanhinten valinnassa luovuttiin, muutos selitettiin että nyt ovat vanhimmat jehovan valitsemia ts. lahkorakenne olisi vain välikäsi)
Vartiotorniseura laskuttaa vartiotorneista-----
ketä?
kun niitä ei siis myydä,
kuka määrittelee laskun hinnat ja keltä ne laskutetaan?
Älkää etsikö ihmisistä johtajianne, ettei vaan tässä ole ollut alkuperäinen harhautumisen syy ja vielä ihmisjohtajaa haikailet.
"Vartiotorniseura laskuttaa vartiotorneista-----ketä? kun niitä ei siis myydä,"
Tekijänoikeuspalkkiona laskutetaan.
Meikä muistaa vaiheen jolloin lehti myytiin.
Sitten ALV:n välttämiseksi todistaja sanoi että lehti ei maksa, mutta lahjoitus otetaan vastaan. Tuolloin todistaja oli vastuussa lehtikohtaisen hinnan maksamisesta srk:lle.
Viime vaihe on ilmaiset lehdet, joita ei maksa todistajakaan (onko näin ?) mutta srk (?) kerää lahjalaatikosta tai jostain rahat, sillä vartiotorniseura ei ole poistannut tekijänoikeuspalkkiotaan. (lahko korostaa että siellä ei kerätä mitään kolehtia. Tuota kerrottaessa vaietaan, että on lahjalaatikko, ja pomo pitää tarvittaessa puheen että lisä olisi tarpeen).
MITÄ kirjoja ne myy? kerro nimiä?
tääl on annettu vaan niit ilmasia,
onks niis myytävis jotain *erikoisempaa* tietoo?
siis rikkaille annetaan rahalla tiatoo enämpi kun ilmasjakeluvartsigois?