7.v tyttärensä raiskannut vaatii välitöntä

"Perheenisä tuomittiin viime marraskuussa Hyvinkään käräjäoikeudessa kolmeksi ja puoleksi vuodeksi vankeuteen 7-vuotiaaseen tyttäreensä kohdistuneista seksuaalirikoksista".

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014012617975667_uu.shtml

Isä oli muun muassa riisunut lapsensa, kosketellut tätä sukuelinten alueelta ja lopuksi ollut tämän kanssa sukupuoliyhteydessä.

Isä tuomittiin vankeuteen lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä sekä törkeästä hyväksikäytöstä. Lisäksi hänet määrättiin maksamaan lapselleen 15 000 euron kärsimyskorvaukset.

Isä valitti vangitsemisestaan hovioikeuteen. Hän vaati päästä heti vapaaksi. Hän perusteli vaatimustaan sillä, että vangitseminen vaaransi hänen työpaikkansa sekä perheen omakotitalon lainojen lyhennykset.
19161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Vastenmielistä !

Äänestä

Onhan sillä nyt "oma kämppä"!
Ei työhuolia, eikä velkaa "tämänhetkisestä kämpästään"!
Ei ulos ilman pakkokastraatiota!
Kyse on ilmiselvästi ihmishirviöstä ja psykopaatista!

Äänestä
  • Tosin tuo vuokrasopimus on kyllä liian lyhyt ja ylläpito elämä. Vuokranantaja olisi voinnut sopia elinkautisen vuokrasopimuksen hänelle.

    Noinkin lyhyen sopimuksen yrittää vielä purkaa, kun on jäännyt kahdenasunnon loukkuun !

    Äänestä

Säälin tyttöä, mutta tuo miehen ei kuulu kulkea vapaana yhteiskunnassa ja eikö 7 vuotiaan raiskauksesta saa kuin 3,5 vuotta linnaa, josta hän vapautuu istuttuaan vuoden ja seitaemän kuukautta, siis jos oli ensikertalainen lastenraiskaaja.

Äänestä
  • Laki on PERSZEESTÄ, ja SYVÄLTÄ SIELTÄ!

    Äänestä

Tuomio pitäisi olla 10 v vähintään, ilman puolituksia.

Äänestä
  • Juuri näin. Vehkeitä ei valtiolle vaan kirurgisen osaston jätesäkkiin. Pitäis olla se ex jammun tuomio - ei enää vapaalle jalalle.

    Äänestä

Kyllä tuollainen tuomio on melkoista suvaitsemattomuutta. Kunpa joku alkaisi puolustamaan pedojen oikeuksia. Telkkarin ohjelmiin pitää saada kiintiöpedri ja Arhinmäen jakaa vuoden pedo palkinto.

Äänestä

Tyypillinen kokoomuslainen lapsiaan nussiva narsisti. "Minä olen kokoomuslainen, vain minä olen tärkeä"

Äänestä
  • Kyllä kuolemantuomiot ja kovemmat moraalisäännöt ovat oikeiston alaa. Mamujen ja pedojen silpomisten ja raiskailujen yksittäistapauttaminen ja olosuhteuttaminen on punavihreiden heiniä.

    Muistisääntö palstan amiksille.

    kokoomus = vastuu on yksilöllä.
    Vihervasuri = vastuu on yhteiskunnalla, olosuhteilla ja kaikilla muilla kuin yksilöllä itsellään.

    Äänestä

Kaikkeahan pitää yrittää, kuten nyt tätäkin. Säälisairaudesta kärsiviä tyhmikkejä riittää, heidän mielestään tuo mies kuulostaa varmaan jo yhteiskuntakelpoiselta - vankila-aikahan tekee ihmeitä. "Perheen omakotitalon lainojen lyhennys" kuulostaa pahalta. Sairas vaimo, jos ottaa takaisin. Saattaa tietysti puhua vain omiaan, mutta toivottavasti sosiaali seuraa tilannetta silmä kovana. Vaikka myöntää ne akat kuitenkin tapaamisoikeuden, "valvottu" kuulostaa hyvältä, vaikka lapsi olisi sitä vastaan, kun "isä" on lapselle tärkeä. Jos siihen äitiin ei voi luottaa, ettei päästäisi ukkoa tapaamaan lasta salaa, niin huostaanotto on ainoa mahdollisuus. Psykologista profilointia peliin.

Äänestä
  • En lukenukkaan artikkelia ennen repliikkiäni. Kyllä se tyttö pitäisi saada tuollaiselta "äidiltä" pois. Ei siihen voi luottaa. Varmaan ottaisi ukon takaisin, jos uskaltaisi, ja kuka sitäkään vahtii, kun lapsen yksityisyyttä suojataan? Sittenhän riittää, kun mitään ei voida enää toistamiseen todistaa. Buu, Suomi. Uhrit pitäisi aina osata ottaa tehosuojelun ja -tarkkailun piiriin, mutta taitavat olla ihan kädettömiä, kun ei se oikeastaan meille kuulu, koeta ottaa selville, että kuka voisi hoitaa.

    Äänestä

Sekä "isä" että "äiti" takuulla säälivät ITSEJÄÄN kybällä, piste. Myös tällaisten tekojen todistaja on tietysti usein mielestään uhri, paljon sääliltävämpi kuin lapsi, joka kyllä selviää, mutta miten minä, avuton raukka, ilman miestä, tarvitsen rakkautta, hyväksyntää ja suojelua enemmän kuin kukaan ja hinnalla millä hyvänsä.

Äänestä

Onko viitsitty kehitellä mitään järjestelmää näiden "tapausten" jatkoseurantaan? Aina vain odotetaan, että jotain hirveää ehtii tapahtua, joka päätyy otsikoihin, ennen ei meitä saa vaivata eikä sitä kehtaa edes ottaa puheeksi, kun kaikki vain vähättelee. En ole koskaan kuullut, että välitettäisiin vähääkään siitä, meneekö vaikkapa hyväksikäytetyn lapsen (joka on kenties huostaanotettu) äiti uudelleen yhteen hyväksikäyttäjän kanssa, kun tämä on "maksanut velkansa yhteiskunnalle" (pyh). Sitten voidaan tehtailla uusia lapsia, minkä hyväksikäyttäjä tietysti on ennakolta suunnitellut, kun tuon akan kanssa kulissit pysyy pystyssä lasten kustannuksella. "Pääasia, etteivät ihmiset huomaa, että meissä on jotain vialla."

Äänestä

Näin!
Mikä se sllainen rikollinen on joka ei putkasta ulos halua!?
Typerä media.

Äänestä

No jo on röyhkeä pedofiili. Saa todella pienen tuomion pilattuaan lapsen elämän lopuksi ikää. Kolme ja puoli vuotta tuollaisesta, voi v. Tyttö joutuu todennäköisesti kärsimään masennuksesta ja muista mielenterveysongelmista koko ikänsä, sillä kukaan ei selviä tuollaisesta ilman traumoja.
On selvää että se äijä ei kadu tekoaan lainkaan, vaan jopa pitää tuomiota kohtuuttomana, koska vaatii vapautusta.
Äijän vaatimuksesta tuomiota voisi kyllä käsitellä uudestaan, koska sellaista ei voi vapauttaa koskaan, joka ei pidä tekemäänsä lapsen raiskausta edes rikoksena.

Äänestä
  • Pedofiilihan rakastaa lapsia kaikkein eniten. Pahimpia ovat asian kauhistelijat kuten oikeusministerimme, joka kuitenkin hyväksyy lasten sukuelinten silpomisen.

    Äänestä

  • Ei se pikkutyttö varmaan vielä ymmärrä teon vaikutusta/vakavuutta ja tunne siitä hirveää traumaa, mut annas olla kun muistot kuitenkin jää päähän, mitä se tekee murkkuikäisen pääkopalle ?

    Äänestä

En näe tässä mitään väärää, suvun naiset ovat aina miehen omaisuutta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vapautusta vankilast kirjoitti:

"Perheenisä tuomittiin viime marraskuussa Hyvinkään käräjäoikeudessa kolmeksi ja puoleksi vuodeksi vankeuteen 7-vuotiaaseen tyttäreensä kohdistuneista seksuaalirikoksista".

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014012617975667_uu.shtml

Isä oli muun muassa riisunut lapsensa, kosketellut tätä sukuelinten alueelta ja lopuksi ollut tämän kanssa sukupuoliyhteydessä.

Isä tuomittiin vankeuteen lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä sekä törkeästä hyväksikäytöstä. Lisäksi hänet määrättiin maksamaan lapselleen 15 000 euron kärsimyskorvaukset.

Isä valitti vangitsemisestaan hovioikeuteen. Hän vaati päästä heti vapaaksi. Hän perusteli vaatimustaan sillä, että vangitseminen vaaransi hänen työpaikkansa sekä perheen omakotitalon lainojen lyhennykset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu