kertokaapa uskovat ihmiset

ei ihan ateisti

niin,kysymys kuuluu: Kummaltapa ne synnit rukoillaan anteeksi,Jumalalta vaiko Jeesukselta?

2

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monisanaisesti

      Isä meidän rukouksessa on myös kohta: "anna meille meidän syntimme anteeksi, niin kuin mekin..." eli siinä rukouksessa rukoillaan Jumalalta, siis jos ei ole armolahjoja elämässä tai ei ole tuottanut uskonhedelmää vielä, tuo on hyvä. Sitten voi rukoilla Jeesusta antamaan synnit anteeksi ja tulemaan elämään Herrakseen, kun uskoo sydämessään, että Jeesus on noussut kuollesta ja synnit on saatu anteeksi Golgatan ristilla. Seurakunnassa armolahjat alkavavat toimimaan nopeiten, niin kuin P.Henki hyväksi näkee antaa kullekin, koska seurakunta on Jeesuksen ruumis.

      Jos on jo ottanut Jeesuksen sydämeensä ja uskoo, että hän on kuollut ja noussut kuolleista, on ottanut Hänet Herrakseen ja vapahtajakseen elämässään, on alkanut tuottaa uskon hedelmää elämällään, niin on hyvä rukoilla Jeesusta heti aamuisin tai välillä, "kiitos Jeesus, sinun käsiesi haavojen kautta olen pelastunut ja parantunut", varsinkin, jos on jotain väsymystä tai sairautta. Itse rukoilen välillä molempia, Isää ja Jeesusta, tilanteen mukaan, miten Pyhä Henki ohjaa rukouksessa, sekä välillä kiitän myös Pyhää Henkeä, Jeesuksen nimessä, kun Hän tekee jotain.

      Pyhä Henki on myös jumaluuden Kolmas Persoona. Isä, Poika ja Pyhä Henki ovat yhtä. Aikuiskaste antaa voimaa mennä uskossa eteenpäin, siksi suosittelen sitä, jos vielä ei ole kastettu. Jeesus itsekin ennen kuin aloitti toimintansa 30v, kävi vesikasteella ja Pyhä Henki laskeutui Hänen ylleen kyyhkysen tavoin. Se on profeetallinen vesikaste. Jumalan johdatusta, rauhaa ja siunausta!

    • Isä toimii kaikessa

      Pojan Jeesuksen kautta ja nimessä, ja Jeesus on Herra ihmisiin nähden varmuudella ja parhaimmillaan, joten Isä ja Poika ovat yhtä ja ihmisille Jeesus on Jumala. Jeesuksessa Isä Jumala tuli Ihmisen Pojaksi, ja joka näki Jeesuksen näki myös Isän Jumalan kuten Poika opetti Filippukselle tämän pyytäessä näyttämään Isä. Tietysti Isä on myös Poikaa suurempi, ja Poika kuoli ja heräsi henkiin ja nousi taivaaseen Isän oikealla puolelle, eikä Isä voi koskaan kuolla, sillä on Jumala ajan ulkopuolella, ja Poika ajassa Tienä ja Totuutena ja Elämänä Jumalan valtakunnan suhteen jokaiselle ihmiselle, joka hänessä tahtoo Jumalan lapsena elää ja toivonsa Isään Jumalaan asettaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      146
      1970
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      303
      1177
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      989
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      888
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      829
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      53
      799
    7. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      18
      756
    8. 71
      754
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      709
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      701
    Aihe