kertokaapa uskovat ihmiset

ei ihan ateisti

niin,kysymys kuuluu: Kummaltapa ne synnit rukoillaan anteeksi,Jumalalta vaiko Jeesukselta?

2

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monisanaisesti

      Isä meidän rukouksessa on myös kohta: "anna meille meidän syntimme anteeksi, niin kuin mekin..." eli siinä rukouksessa rukoillaan Jumalalta, siis jos ei ole armolahjoja elämässä tai ei ole tuottanut uskonhedelmää vielä, tuo on hyvä. Sitten voi rukoilla Jeesusta antamaan synnit anteeksi ja tulemaan elämään Herrakseen, kun uskoo sydämessään, että Jeesus on noussut kuollesta ja synnit on saatu anteeksi Golgatan ristilla. Seurakunnassa armolahjat alkavavat toimimaan nopeiten, niin kuin P.Henki hyväksi näkee antaa kullekin, koska seurakunta on Jeesuksen ruumis.

      Jos on jo ottanut Jeesuksen sydämeensä ja uskoo, että hän on kuollut ja noussut kuolleista, on ottanut Hänet Herrakseen ja vapahtajakseen elämässään, on alkanut tuottaa uskon hedelmää elämällään, niin on hyvä rukoilla Jeesusta heti aamuisin tai välillä, "kiitos Jeesus, sinun käsiesi haavojen kautta olen pelastunut ja parantunut", varsinkin, jos on jotain väsymystä tai sairautta. Itse rukoilen välillä molempia, Isää ja Jeesusta, tilanteen mukaan, miten Pyhä Henki ohjaa rukouksessa, sekä välillä kiitän myös Pyhää Henkeä, Jeesuksen nimessä, kun Hän tekee jotain.

      Pyhä Henki on myös jumaluuden Kolmas Persoona. Isä, Poika ja Pyhä Henki ovat yhtä. Aikuiskaste antaa voimaa mennä uskossa eteenpäin, siksi suosittelen sitä, jos vielä ei ole kastettu. Jeesus itsekin ennen kuin aloitti toimintansa 30v, kävi vesikasteella ja Pyhä Henki laskeutui Hänen ylleen kyyhkysen tavoin. Se on profeetallinen vesikaste. Jumalan johdatusta, rauhaa ja siunausta!

    • Isä toimii kaikessa

      Pojan Jeesuksen kautta ja nimessä, ja Jeesus on Herra ihmisiin nähden varmuudella ja parhaimmillaan, joten Isä ja Poika ovat yhtä ja ihmisille Jeesus on Jumala. Jeesuksessa Isä Jumala tuli Ihmisen Pojaksi, ja joka näki Jeesuksen näki myös Isän Jumalan kuten Poika opetti Filippukselle tämän pyytäessä näyttämään Isä. Tietysti Isä on myös Poikaa suurempi, ja Poika kuoli ja heräsi henkiin ja nousi taivaaseen Isän oikealla puolelle, eikä Isä voi koskaan kuolla, sillä on Jumala ajan ulkopuolella, ja Poika ajassa Tienä ja Totuutena ja Elämänä Jumalan valtakunnan suhteen jokaiselle ihmiselle, joka hänessä tahtoo Jumalan lapsena elää ja toivonsa Isään Jumalaan asettaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5173
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3447
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe