kertokaapa uskovat ihmiset

ei ihan ateisti

niin,kysymys kuuluu: Kummaltapa ne synnit rukoillaan anteeksi,Jumalalta vaiko Jeesukselta?

2

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monisanaisesti

      Isä meidän rukouksessa on myös kohta: "anna meille meidän syntimme anteeksi, niin kuin mekin..." eli siinä rukouksessa rukoillaan Jumalalta, siis jos ei ole armolahjoja elämässä tai ei ole tuottanut uskonhedelmää vielä, tuo on hyvä. Sitten voi rukoilla Jeesusta antamaan synnit anteeksi ja tulemaan elämään Herrakseen, kun uskoo sydämessään, että Jeesus on noussut kuollesta ja synnit on saatu anteeksi Golgatan ristilla. Seurakunnassa armolahjat alkavavat toimimaan nopeiten, niin kuin P.Henki hyväksi näkee antaa kullekin, koska seurakunta on Jeesuksen ruumis.

      Jos on jo ottanut Jeesuksen sydämeensä ja uskoo, että hän on kuollut ja noussut kuolleista, on ottanut Hänet Herrakseen ja vapahtajakseen elämässään, on alkanut tuottaa uskon hedelmää elämällään, niin on hyvä rukoilla Jeesusta heti aamuisin tai välillä, "kiitos Jeesus, sinun käsiesi haavojen kautta olen pelastunut ja parantunut", varsinkin, jos on jotain väsymystä tai sairautta. Itse rukoilen välillä molempia, Isää ja Jeesusta, tilanteen mukaan, miten Pyhä Henki ohjaa rukouksessa, sekä välillä kiitän myös Pyhää Henkeä, Jeesuksen nimessä, kun Hän tekee jotain.

      Pyhä Henki on myös jumaluuden Kolmas Persoona. Isä, Poika ja Pyhä Henki ovat yhtä. Aikuiskaste antaa voimaa mennä uskossa eteenpäin, siksi suosittelen sitä, jos vielä ei ole kastettu. Jeesus itsekin ennen kuin aloitti toimintansa 30v, kävi vesikasteella ja Pyhä Henki laskeutui Hänen ylleen kyyhkysen tavoin. Se on profeetallinen vesikaste. Jumalan johdatusta, rauhaa ja siunausta!

    • Isä toimii kaikessa

      Pojan Jeesuksen kautta ja nimessä, ja Jeesus on Herra ihmisiin nähden varmuudella ja parhaimmillaan, joten Isä ja Poika ovat yhtä ja ihmisille Jeesus on Jumala. Jeesuksessa Isä Jumala tuli Ihmisen Pojaksi, ja joka näki Jeesuksen näki myös Isän Jumalan kuten Poika opetti Filippukselle tämän pyytäessä näyttämään Isä. Tietysti Isä on myös Poikaa suurempi, ja Poika kuoli ja heräsi henkiin ja nousi taivaaseen Isän oikealla puolelle, eikä Isä voi koskaan kuolla, sillä on Jumala ajan ulkopuolella, ja Poika ajassa Tienä ja Totuutena ja Elämänä Jumalan valtakunnan suhteen jokaiselle ihmiselle, joka hänessä tahtoo Jumalan lapsena elää ja toivonsa Isään Jumalaan asettaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      166
      6338
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      93
      2886
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      92
      1801
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      43
      1525
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1236
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      13
      1047
    7. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      1035
    8. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      958
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      953
    10. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      922
    Aihe