voiko heuhkojen vinkumisen "huijata" ???

mietinpähän vaan

Mulla on diagnosoitu astma ja keuhkot on vinkunut aina kun lääkäri on niitä kuunnellut. No on se astmakin oireillut jatkusvasti.
Mutta mietin että kun viimeksi kävin keuhkolääkärillä ja hän käski puhkua ja yskiä niin sanoi vaan että kuulet varmaan itekki miten vinkuu et onko ne vinkunu aina silloinkin kun olen nähnyt toista lääkäriä tai esim kotona yskiessä.
Mietin että voiko olla että jotenkin vahingossa itse aiheutan tuon vinkumisen…Saako terveillä keuhkoilla aikaan vinkumista jos kunnolla yrittää???
Mulla nyt menny puolivuotta lääkkeitä reippaalla kädellä ja vieläkin vaan vinkuu, luulis jo et pikkuhiljaa alkas hiljenemään. No mut niinkun sanoin niin ei se hoitotasapainokaan ole lähelläkään hyvää vielä.
Kuis teillä muilla??

2

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • airama2

      Hei, oikeastaan annoit jo vastauksen vinkumisesta kun kerroit, että astma ei ole tasapainossa vielä. Vinkuminen aiheutuu kun putket ovat ahtautuneet, eli niissä on tulehdusta tai ainakin limaa.

      Kun Pef-arvot ovat kunnossa niin muutoksen huomaa keuhkojen toiminnassa, kärsivällisyyttä vain!

      Olen ollut astmaatikko jo kymmeniä vuosia - ei allergiaa mutta vinkunaa ja pihinää jaksoittain.

    • Kärsivällisyyttä

      Itsellä meni noin 1,5 vuotta lääkityksellä ennen kuin spirometriassa oli melko ok tulos. Nytkin taas flunssassa peffit tippuu ja olo huono, vaikka taudin alkaessa nostakin Flixotide-annosta. Itse en koskaan tunnista vinkunaa, vaikka sitä olisi.

      Eli kärsivällisyyttä, kunhan olet riittävän kauan ja sinulle soopivalla lääkityksellä, niin pitäisi ne jatkuvat vinkunatkin jäädä historiaan. Ajoittain niitä varmaan kyllä tulee, kun jokin erityisesti ärsyttää keuhkojasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      252
      16108
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      46
      1994
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      190
      1499
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      131
      1411
    5. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      28
      1209
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      968
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      922
    8. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      81
      794
    9. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      82
      756
    10. Voitko väittää

      Ettet flirttaillut tai ainakin yrittänyt osoittaa kiinnostusta?
      Ikävä
      75
      678
    Aihe