TTIP - Vapaakauppa - Seis

Harri_10

Nyt on aika pysäyttää tämä!
Suomen ja EU:n lait eivät ole sillä tasolla, että voimme alkaa USA kanssa vapaakauppa sopimuksen! varsinkaan sellaiseen, joka sisältää investointi suojan!
Pienellä valtiolla ei ole mitään resursseja taistella suuria globaaleja yhtiöitä vastaan, vaan ne tulevat jyräämään yli!! Herätkää ihmiset ja vastustakaa!!
Muuten me ei olla muuta kuin orjia jos sitäkään!

Käy lukemassa..
http://www.kepa.fi/uutiset/10358


Pettynyt Suomen hallitukseen ja EU:n toimintaan!

23

313

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siitä
    • 17+10

      Kiireesti vapaakauppa EU:n ja USA:n välillä pystyyn!
      Muuten ei pärjätä aasian talousmahtien kanssa.

      • Ja sitten

        Jenkkien ylikansalliset yhtiöt putsaavat meiltä loputkin.


      • Tervetuloa Jenkit!
        Ja sitten kirjoitti:

        Jenkkien ylikansalliset yhtiöt putsaavat meiltä loputkin.

        Tällä seudulla parhaan työnantajan maineessa on amerikkalainen yritys.
        Riittää kun hommat hoituu niin perään ei paljon huudella.
        Parempi meininki kuin oli suomalaisomistuksessa.


      • Tässä on
        Tervetuloa Jenkit! kirjoitti:

        Tällä seudulla parhaan työnantajan maineessa on amerikkalainen yritys.
        Riittää kun hommat hoituu niin perään ei paljon huudella.
        Parempi meininki kuin oli suomalaisomistuksessa.

        Systeemissä se vika, että nuo ulkomaiset suuriritykset vievät voittonsa maasta veroparatiiseihin ja putsaavat maat kehitysmaiksi, samaahan ne ovat tehneet kehistysmaissa jo vuosikymmeniä, se on syy, miksi kehitysmaat eivät kehity, niiltä kupataan rahat ja ne jäävät vain halvoiksi raaka-ainetoimittajiksi.

        Sellaista sanotaan uuskolonialismiksi

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Uuskolonialismi

        Sitä vaan on alettu soveltaa jo länsimaihinkin, tulos on jo täällä näkyvsissa, palkkoja alennetaan, eläkkeitä alennetaan, sosiaaliturvaa leikellään, julkinen sektori romutetaan, terveydenhuoltoa ajetaan alas ja vanhukset ovat osin heitteillä.


      • Hohhoijakkaaa
        Tervetuloa Jenkit! kirjoitti:

        Tällä seudulla parhaan työnantajan maineessa on amerikkalainen yritys.
        Riittää kun hommat hoituu niin perään ei paljon huudella.
        Parempi meininki kuin oli suomalaisomistuksessa.

        Laitetaas tuolta talousblogista koskien TTIP sopumusta lyhyesti lainaten:

        "Sanotaan tämä nyt niin suoraan kuin vain voidaan.

        Kaikki puheet siitä, että vapaakauppasopimus poikisi euro-alueelle talouskasvua ja töitä (ameriikasta mitään sanomatta) ovat huuhaata ja suoranaista valhetta.

        Kaikki puheet siitä, että vapaakauppasopimus on hyväksi viennille, ovat huuhaata ja suoranaista valhetta.

        Kaikki puheet siitä, että vapaakauppasopimus parantaisi esim. euroalueen "kilpailukykyä" ovat huuhaata ja suoranaista valhetta.

        Euroalueen "valuviasta" johtuen (rahan syntymekanismi) vapaakauppasopimus tulee olemaan eeppistä epäonnistumista parhaimmillaan. Se tulee vain pahentamaan eu:n täysin tahallisesti aiheutettua taloudellista ahdinkoa."

        http://ebolakani.blogspot.fi/2013/12/automaattisesti-varmasti-ehdottomasti.html


      • nyrkkikyllikki
        Tervetuloa Jenkit! kirjoitti:

        Tällä seudulla parhaan työnantajan maineessa on amerikkalainen yritys.
        Riittää kun hommat hoituu niin perään ei paljon huudella.
        Parempi meininki kuin oli suomalaisomistuksessa.

        -- en luota noihin amerikaanoihin , siellä on pahatapa poliiseillakin vetää vain nyrkkiä suuhun , että silee...


    • Spiderman
    • eikös

      se ole hyvä kun timppa soinikin sitä kannattaa. Miten helvetti tämä on tällaista pelleilyä tuotakin sopimusta yksiselitteisesti kehutaan päättäjien ja heidän assisstenttien puolelta,mutta mitään konkreettisia sisältöjä ei ole tuotu julkisuuteen keskusteltavaksi?

    • Stubb Salailee

      Alexander Stubb KIERTELEE asian tai sitten hän on niin sokea, hemmetin mies ei mainitse mikä on todella huolestuttava että EU maiden suvereniteetti menetetään.

      "- Suomi pitää tiukasti kiinni siitä, ettei neuvotteluissa vaaranneta elintarviketurvallisuutta, kuluttajansuojaa tai ympäristöpoliittisia tavoitteita kaupallisen hyödyn saamiseksi, Stubb lupasi........"

      19.3.2014
      http://yle.fi/uutiset/vapaakauppasopimus_heratti_huolta_eduskunnassa/7144992

      Korporatismi on uuden ajan fasismi kun he voi haasta EU maiden suvereniteetti, kaipan kovasti tietoja mitkä tulee olevan yritysten velvollisuudet ja/tai oikeuudet.

    • Kappas vaan

      Kohtuullisen asiallinen ketju globalisaatiosta.

    • assssssssss

      Eikö jo nyt olla muututtu orjiksi uusliberalismin takia. Voiko vielä pahemmaksi mennä?

      • Voi mennä

        Ja meneekin, tämä on vasta alkua, tuloksena on maita jotka muistuttavat kehitysmaita ja joita johtavat oligarkit. Tuloksena on jotain tämänkaltaisia maita.

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Korporatokratia

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Plutokratia

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Kleptokratia

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Oligarkia


    • IPman

      George Monbiot
      The Guardian, Monday 2 December 2013 20.31 GMT

      THE LIES BEHIND THE TRANSATLANTIC TRADE DEAL
      Plans to create an EU-US single market will allow corporations to sue governments using secretive panels, bypassing courts and parliaments
      http://www.theguardian.com/commentisfree/2013/dec/02/transatlantic-free-trade-deal-regulation-by-lawyers-eu-us


      By Martin Khor
      Global Research, April 23, 2014
      The Trans-Pacific Partnership Agreement (TPPA): When Foreign Investors Sue the State
      http://www.globalresearch.ca/the-trans-pacific-partnership-agreement-tppa-when-foreign-investors-sue-the-state/5357500

    • Pakko on

      Nostaa edes yksi älyllinen ketju palstan alkuun.

      • Jeps...

        Näjn tehdään, varsinki n kun on nuo vaalit ja porukat ilmeisesti äänestävät juurikin noita vapaakauppamyönteisiä puolueita, uskokaa vaan...


      • Heh..
        Jeps... kirjoitti:

        Näjn tehdään, varsinki n kun on nuo vaalit ja porukat ilmeisesti äänestävät juurikin noita vapaakauppamyönteisiä puolueita, uskokaa vaan...

        Kuten sanottua, näinhän tuo näyttää menevän, no sitä saa, mitä tilaa, äänestäjien on sitten turha rutista kun raha vilahtaam maasta ulos ja oma talous sakkaa.


    • tiesitkö?
      • Pyh..

        Hölmöä huuhaata ja vielä aivan väärällä palstalla, tuolle roskalle on salaliittopalsta erikseen.


    • tulihan se sieltä ku

      ..Hohhoijaa. Tuota....oikeastaan . Tai . Niin minä tarkoitan sitä että...Eiku. No niin . Nythän alkaa ajatus juosta. Että . Olen asiasta sitä mieltä , jotta. Annetaan sen Susannan kaataa tuokin sopimus. Susanna kyllä tietää mikä on meille hyväksi.

      • Sanotaas se

        Näin, tää vapaakauppahärdelli on jo vanha, sillä on ollut monta eri nimeä (MAI, GATS jne.) jo aiemmin ja sitä on yritetty ajaa sisään jo parikymmentä vuotta, kansa on ne eri puolilla maailmaa kaatanut, sopparia vastaan on järjestetty melko rajuja mielenosoituksia aikoinaan Niin Ranskassa, Kanadassa, kuin Ruotsissakin. Mutta pikku hiljaa väki on hiljentynyt ainakin EU maissa, suomalaisetkin poliitikot ovat alkaneet kehua kyseistä sopimista, mikä lie taustalla, jonkinlainen manipulaatio, vaiko peräti tyhmentyminen, EU:ko alistaa?

        Sama näkyy ollen sisältö jo 90-luvun sopimuksessa, tuossa pätkä 90-luvulta:

        " Under this agreement governments would become ruled by large corporations, who already dictate much of our governments' policy behind the scenes.

        The MAI would further cripple our respective Parliaments' ability to implement laws in the public interest, by permitting foreign-based corporations to directly sue our governments for huge settlements through an unaccountable MAI tribunal. The MAI was developed to enable investors in multinational corporations to discourage any legislation issued by national or even subnational governments that foreign investors perceive as against their profit objectives.

        The MAI would contain no provision to make investors accountable to national governments. If the MAI were signed and implemented, it would establish corporations as our final legal arbiter, with elected governments as their compliant puppets. In the words of Renato Ruggiero, Director General of the World Trade Organization, "we are writing the constitution of a single global economy."

        The MAI is being negotiated with no meaningful consultation with the public . The MAI draft text was leaked to the Internet in April 1997. This treacherous proposal has been flushed out of secrecy, and its proponents put on the defensive, by a network of citizens, grassroots and national groups, and even concerned governments. "

        http://www.flora.org/flora/archive/mai-not/


    • mikado2100

      Salassa sovitaan, ja mitä sattuu pätetään, Supiduu hymyilee leveästi, ja suomalaiset eivät oikeasti voi sille yhtään mitään. Me olemme eu:ssa kokonaisella vajaan kahden % vaikutusvallalla. Kadulle hyvät ihmiset, sillä Usan kanssa tehtävä sopimus ei ole mikään tavallinen vapaakauppasopimus. Siinä ei ole mitään reilua, ja vaikka sitä markkinoidaan kuten markkinoija tuotettaan, niin vain hullu sen uskoo. Monikansalliset yhtiöt tulevat kävelemään ylitsemme mennen tullen ja palatessa. Ja suomalaiset yrittäjät jäävät ihmettelemään, että mitä tapahtui. Meistä tulee vain siirtomaa, ja sillä hyvä.

      www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/849

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      58
      1616
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      364
      1151
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      133
      924
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      13
      742
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      622
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      598
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      548
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      45
      529
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      45
      462
    Aihe