TTIP - Vapaakauppa - Seis

Harri_10

Nyt on aika pysäyttää tämä!
Suomen ja EU:n lait eivät ole sillä tasolla, että voimme alkaa USA kanssa vapaakauppa sopimuksen! varsinkaan sellaiseen, joka sisältää investointi suojan!
Pienellä valtiolla ei ole mitään resursseja taistella suuria globaaleja yhtiöitä vastaan, vaan ne tulevat jyräämään yli!! Herätkää ihmiset ja vastustakaa!!
Muuten me ei olla muuta kuin orjia jos sitäkään!

Käy lukemassa..
http://www.kepa.fi/uutiset/10358


Pettynyt Suomen hallitukseen ja EU:n toimintaan!

23

306

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siitä
    • 17+10

      Kiireesti vapaakauppa EU:n ja USA:n välillä pystyyn!
      Muuten ei pärjätä aasian talousmahtien kanssa.

      • Ja sitten

        Jenkkien ylikansalliset yhtiöt putsaavat meiltä loputkin.


      • Tervetuloa Jenkit!
        Ja sitten kirjoitti:

        Jenkkien ylikansalliset yhtiöt putsaavat meiltä loputkin.

        Tällä seudulla parhaan työnantajan maineessa on amerikkalainen yritys.
        Riittää kun hommat hoituu niin perään ei paljon huudella.
        Parempi meininki kuin oli suomalaisomistuksessa.


      • Tässä on
        Tervetuloa Jenkit! kirjoitti:

        Tällä seudulla parhaan työnantajan maineessa on amerikkalainen yritys.
        Riittää kun hommat hoituu niin perään ei paljon huudella.
        Parempi meininki kuin oli suomalaisomistuksessa.

        Systeemissä se vika, että nuo ulkomaiset suuriritykset vievät voittonsa maasta veroparatiiseihin ja putsaavat maat kehitysmaiksi, samaahan ne ovat tehneet kehistysmaissa jo vuosikymmeniä, se on syy, miksi kehitysmaat eivät kehity, niiltä kupataan rahat ja ne jäävät vain halvoiksi raaka-ainetoimittajiksi.

        Sellaista sanotaan uuskolonialismiksi

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Uuskolonialismi

        Sitä vaan on alettu soveltaa jo länsimaihinkin, tulos on jo täällä näkyvsissa, palkkoja alennetaan, eläkkeitä alennetaan, sosiaaliturvaa leikellään, julkinen sektori romutetaan, terveydenhuoltoa ajetaan alas ja vanhukset ovat osin heitteillä.


      • Hohhoijakkaaa
        Tervetuloa Jenkit! kirjoitti:

        Tällä seudulla parhaan työnantajan maineessa on amerikkalainen yritys.
        Riittää kun hommat hoituu niin perään ei paljon huudella.
        Parempi meininki kuin oli suomalaisomistuksessa.

        Laitetaas tuolta talousblogista koskien TTIP sopumusta lyhyesti lainaten:

        "Sanotaan tämä nyt niin suoraan kuin vain voidaan.

        Kaikki puheet siitä, että vapaakauppasopimus poikisi euro-alueelle talouskasvua ja töitä (ameriikasta mitään sanomatta) ovat huuhaata ja suoranaista valhetta.

        Kaikki puheet siitä, että vapaakauppasopimus on hyväksi viennille, ovat huuhaata ja suoranaista valhetta.

        Kaikki puheet siitä, että vapaakauppasopimus parantaisi esim. euroalueen "kilpailukykyä" ovat huuhaata ja suoranaista valhetta.

        Euroalueen "valuviasta" johtuen (rahan syntymekanismi) vapaakauppasopimus tulee olemaan eeppistä epäonnistumista parhaimmillaan. Se tulee vain pahentamaan eu:n täysin tahallisesti aiheutettua taloudellista ahdinkoa."

        http://ebolakani.blogspot.fi/2013/12/automaattisesti-varmasti-ehdottomasti.html


      • nyrkkikyllikki
        Tervetuloa Jenkit! kirjoitti:

        Tällä seudulla parhaan työnantajan maineessa on amerikkalainen yritys.
        Riittää kun hommat hoituu niin perään ei paljon huudella.
        Parempi meininki kuin oli suomalaisomistuksessa.

        -- en luota noihin amerikaanoihin , siellä on pahatapa poliiseillakin vetää vain nyrkkiä suuhun , että silee...


    • Spiderman
    • eikös

      se ole hyvä kun timppa soinikin sitä kannattaa. Miten helvetti tämä on tällaista pelleilyä tuotakin sopimusta yksiselitteisesti kehutaan päättäjien ja heidän assisstenttien puolelta,mutta mitään konkreettisia sisältöjä ei ole tuotu julkisuuteen keskusteltavaksi?

    • Stubb Salailee

      Alexander Stubb KIERTELEE asian tai sitten hän on niin sokea, hemmetin mies ei mainitse mikä on todella huolestuttava että EU maiden suvereniteetti menetetään.

      "- Suomi pitää tiukasti kiinni siitä, ettei neuvotteluissa vaaranneta elintarviketurvallisuutta, kuluttajansuojaa tai ympäristöpoliittisia tavoitteita kaupallisen hyödyn saamiseksi, Stubb lupasi........"

      19.3.2014
      http://yle.fi/uutiset/vapaakauppasopimus_heratti_huolta_eduskunnassa/7144992

      Korporatismi on uuden ajan fasismi kun he voi haasta EU maiden suvereniteetti, kaipan kovasti tietoja mitkä tulee olevan yritysten velvollisuudet ja/tai oikeuudet.

    • Kappas vaan

      Kohtuullisen asiallinen ketju globalisaatiosta.

    • assssssssss

      Eikö jo nyt olla muututtu orjiksi uusliberalismin takia. Voiko vielä pahemmaksi mennä?

    • IPman

      George Monbiot
      The Guardian, Monday 2 December 2013 20.31 GMT

      THE LIES BEHIND THE TRANSATLANTIC TRADE DEAL
      Plans to create an EU-US single market will allow corporations to sue governments using secretive panels, bypassing courts and parliaments
      http://www.theguardian.com/commentisfree/2013/dec/02/transatlantic-free-trade-deal-regulation-by-lawyers-eu-us


      By Martin Khor
      Global Research, April 23, 2014
      The Trans-Pacific Partnership Agreement (TPPA): When Foreign Investors Sue the State
      http://www.globalresearch.ca/the-trans-pacific-partnership-agreement-tppa-when-foreign-investors-sue-the-state/5357500

    • Pakko on

      Nostaa edes yksi älyllinen ketju palstan alkuun.

      • Jeps...

        Näjn tehdään, varsinki n kun on nuo vaalit ja porukat ilmeisesti äänestävät juurikin noita vapaakauppamyönteisiä puolueita, uskokaa vaan...


      • Heh..
        Jeps... kirjoitti:

        Näjn tehdään, varsinki n kun on nuo vaalit ja porukat ilmeisesti äänestävät juurikin noita vapaakauppamyönteisiä puolueita, uskokaa vaan...

        Kuten sanottua, näinhän tuo näyttää menevän, no sitä saa, mitä tilaa, äänestäjien on sitten turha rutista kun raha vilahtaam maasta ulos ja oma talous sakkaa.


    • tiesitkö?
      • Pyh..

        Hölmöä huuhaata ja vielä aivan väärällä palstalla, tuolle roskalle on salaliittopalsta erikseen.


    • tulihan se sieltä ku

      ..Hohhoijaa. Tuota....oikeastaan . Tai . Niin minä tarkoitan sitä että...Eiku. No niin . Nythän alkaa ajatus juosta. Että . Olen asiasta sitä mieltä , jotta. Annetaan sen Susannan kaataa tuokin sopimus. Susanna kyllä tietää mikä on meille hyväksi.

      • Sanotaas se

        Näin, tää vapaakauppahärdelli on jo vanha, sillä on ollut monta eri nimeä (MAI, GATS jne.) jo aiemmin ja sitä on yritetty ajaa sisään jo parikymmentä vuotta, kansa on ne eri puolilla maailmaa kaatanut, sopparia vastaan on järjestetty melko rajuja mielenosoituksia aikoinaan Niin Ranskassa, Kanadassa, kuin Ruotsissakin. Mutta pikku hiljaa väki on hiljentynyt ainakin EU maissa, suomalaisetkin poliitikot ovat alkaneet kehua kyseistä sopimista, mikä lie taustalla, jonkinlainen manipulaatio, vaiko peräti tyhmentyminen, EU:ko alistaa?

        Sama näkyy ollen sisältö jo 90-luvun sopimuksessa, tuossa pätkä 90-luvulta:

        " Under this agreement governments would become ruled by large corporations, who already dictate much of our governments' policy behind the scenes.

        The MAI would further cripple our respective Parliaments' ability to implement laws in the public interest, by permitting foreign-based corporations to directly sue our governments for huge settlements through an unaccountable MAI tribunal. The MAI was developed to enable investors in multinational corporations to discourage any legislation issued by national or even subnational governments that foreign investors perceive as against their profit objectives.

        The MAI would contain no provision to make investors accountable to national governments. If the MAI were signed and implemented, it would establish corporations as our final legal arbiter, with elected governments as their compliant puppets. In the words of Renato Ruggiero, Director General of the World Trade Organization, "we are writing the constitution of a single global economy."

        The MAI is being negotiated with no meaningful consultation with the public . The MAI draft text was leaked to the Internet in April 1997. This treacherous proposal has been flushed out of secrecy, and its proponents put on the defensive, by a network of citizens, grassroots and national groups, and even concerned governments. "

        http://www.flora.org/flora/archive/mai-not/


    • mikado2100

      Salassa sovitaan, ja mitä sattuu pätetään, Supiduu hymyilee leveästi, ja suomalaiset eivät oikeasti voi sille yhtään mitään. Me olemme eu:ssa kokonaisella vajaan kahden % vaikutusvallalla. Kadulle hyvät ihmiset, sillä Usan kanssa tehtävä sopimus ei ole mikään tavallinen vapaakauppasopimus. Siinä ei ole mitään reilua, ja vaikka sitä markkinoidaan kuten markkinoija tuotettaan, niin vain hullu sen uskoo. Monikansalliset yhtiöt tulevat kävelemään ylitsemme mennen tullen ja palatessa. Ja suomalaiset yrittäjät jäävät ihmettelemään, että mitä tapahtui. Meistä tulee vain siirtomaa, ja sillä hyvä.

      www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/849

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      68
      3300
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      90
      3076
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      177
      3025
    4. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      137
      2406
    5. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      41
      2376
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      205
      2221
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      52
      2058
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1735
    9. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      5
      1728
    10. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      402
      1699
    Aihe