Tarmokkaasti kokoomusta ohjannut Jyrki Katainen on onnistunut hyvin.
Suomessa historian (sodanjälkeinen) suurin työttömyys.
Suomessa historian suurin ulkomaan velka.
Suomen kunnissa aikamme suurimmat velat.
Suomesta jaettu teollisuus isossa mittakaavassa maailmalle, pilkkahintaan.
Suomen huoltosuhde väestön osalta viety kärkeen maahanmuuton kera.
Suomen perustuslaki tärvelty.
Suomen puolustusvoimat liki nollattu
Suomea särjetään rakenneuudistuksella eli typerillä päätöksillä
Suomessa historian (sodanjälkeinen) suurin työttömyys.
Suomessa historian suurin ulkomaan velka.
Suomen kunnissa aikamme suurimmat velat.
Suomesta jaettu teollisuus isossa mittakaavassa maailmalle, pilkkahintaan.
Suomen huoltosuhde väestön osalta viety kärkeen maahanmuuton kera.
Suomen perustuslaki tärvelty.
Suomen puolustusvoimat liki nollattu
Suomea särjetään rakenneuudistuksella eli typerillä päätöksillä
Vastaukset 12
Vanhimmat
Älä vähättele!
Onhan vielä SOTE ja "kuntauudistus"!
Pahoittelen virhettä. Nuo todella unohtui sekä myöskin pari muuta.
Suomessa pitkiä leipäjonoja. Uutuus sotien jälkeen.
Pikavippi rahastajat. Sairaan yhteiskunnan merkki.
Kuntauudistuksen ainoa tarkoitus lienee RUOTSINKIELEN LEVITTÄMINEN PELKÄSTÄÄN SUOMENKIELISIIN KUNTIIN. Ei tule säästöjä, päinvastoin kaksinkertainen kuntaorganisaatio takaa jumalattoman kustannusnousun pakkopikkukielen takian.
On hallitus ehtinyt. Kukakohan nuo korjaa ?
Kun Sipiläkin vajosi nyt jo toistamiseen koomaan, niin ainoa terve puolue reservissä on enää Perussuomalaiset.
Ei ole kovin vaikeata arvata, että kenenkä tehtäväksi homma jää.
Tuon "Kataisen vastuunkannon hallituksen" luoman pas-kaläjän hajoittaminen, ja sen tilalle jotakin järkevää teollista ja kaupallista toimintaa kehittää takaisin Suomeen.
Millä ihmeellä on saatu kansa tota sontaa äänestämään.
Olen aina olettanut että Suomi on sivistysvaltio, eikä mikää mombasa
kansainvälisiä vaalitarkkailijoita ja Katainen on sanonut että emme semmoisia tarvitse koska olemme niin rehellisiä, aika irvokkaasti sanottu tyypiltä joka on edennyt politiikassa asiakirjoja väärentämällä ja jonka oman puolueen firmat suorittavat ääntenlaskemisen.
En tiedä onko lista täydellinen, mutta 12 kovaa toimenpidettä tuossa on. Selviä tapauksia. Ei kä kiistäminen edes vaalien alla.
Keväällä kuullaan totarin numerot. 1 0 0 Eli valtion velka. Miljardia.
Neljä miljardia lisää velkaa jaettavaksi ulkomaille paskat Suomalaista sairaista lapsista ja vanhusten hyvästä hoidosta. Näillä mennään ja Guggeleita rakennellaan.
Hienoa, että Suomella on teollisuusmaista pienin velkasuhde! http://www.oanda.sg/wandacache/european-debt-3-6a063c7a71bf158c8322945fe3f4e444f02d224f.gif
Hienoa on myös, että Suomi on rikkaampi kuin koskaan ja tuloerot ovat edelleen maailman pienimmät! http://www.ts.fi/mielipiteet/kolumnit/462770/Suomi 20 vuoden paasta
Hienoa on myös, että maassamme on vähiten työtä tekemättömiä maahanmuuttajia. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011030613292488_uu.shtml
Hienoa, että Suomessa on teollisuusmaiden lähes alhaisin eläkeikä. Tämä valitettavasti joudutaan nostamaan vähintään Saksan tasolle lähivuosina. Ei voi mitään.
Hienoa, että Suomi on saanut olla rauhan tilassa jo pitkään, eikä ulkoista uhkaa ole tiedossa.
Hienoa, että Suomen talous- ja muu osaaminen arvostetaan maailman terävimpään kärkeen vuodesta toiseen.
Hienoa myös, että meillä on sananvapaus ja oppositio saa nassuttaa mitä huvittaa.
USA:ssa ei edes tunneta koko Kattaista hahahahah! Iltalehti.