Marxin opit - lisäarvo

Marx sanoi näin:
"Porvarillisen yhteiskunnan pinnalla työläisen palkka esiintyy työn hintana, tiettynä määränä rahaa, joka tietystä työn määrästä maksetaan. Tällöin puhutaan työn arvosta ja sanotaan sen ilmaisua rahassa sen välttämättömäksi eli luonnolliseksi hinnaksi. Toisaalta puhutaan työn markkinahinnoista ts. hinnoista, jotka poikkeavat sen välttämättömän hinnan (keskiarvon mukaisen) joko ylä- tai alapuolelle."
Pääoma 1. kirja. Kuudes osasto, Työpalkka.

Marx sanoo siis näin palkasta:
"Tällöin puhutaan työn arvosta ja sanotaan sen ilmaisua rahassa sen välttämättömäksi eli luonnolliseksi hinnaksi."

Työn arvo on siis rahassa ilmaistuna palkka.

Kysymys kuuluu:
Mistä tulee lisäarvoa palkan vastatessa tehdyn työn arvoa?
Jostakin sen lisäarvon täytyy tulla vaikka työstä se ei voikaan tulla sillä marxin mukaan työn arvo on siitä maksettu palkka.

.............

12

80

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No, eikä palstalta löydy yhtäkään marx-tietäjää selvittämään asiaa?

      .........

      • Vaikka löytyisi niin mitä hyötyä siitä olisi?

        Ehdotan sinullekin siirtymistä tähän päivään ja sen ongelmiin SKP:n suhteen!

        Lisäarvo, talvisota ja kapina eivät enää jankutuksesta parane vaan niistä voi mielipiteitä lukea arkiston puolelta jos oikein himottaa!

        Sen sijaan hyvä aihe on minne menivät ja miksi kommunistit ja heidän wanna be:nsä aikoinaan kun 25% muuttui 0,25%:ksi! Siinä on pitkäksi aikaa uutta keskustelun aihetta.


    • Eikö yksikään palstan komuli pysty kertomaan, että mistä se paljon mainostettu lisäarvo tulee palkan vastatessa tehdyn työn arvoa?

      Yritähän edes sinä, marx-tietäjä ja yleisnero s.partacus, kertoa, että mistä marxin mukaan lisäarvo tulee.

      .......................

      • Epäilen vahvasti Kalle lisäarvon olevan ohi myös keskustelun osalta, muuallahan sitä ei meidän yhteiskunnassamme edes löydy.

        Suosittelen siirtymistä vakavampaan aiheeseen jonka esittelin tuossa aiemmassa kommentissani kommunismin pelastusmahdollisuuksista, vai onko niitä edes uskonpuhdistuksen avulla?

        s.p on viimeaikoina esittänyt perin harhaisia heittoja joten hänenkin aikansa alkaa muistuttaa koko kommunismin tulevaisuutta.


      • Työeläkeläinen kirjoitti:

        Epäilen vahvasti Kalle lisäarvon olevan ohi myös keskustelun osalta, muuallahan sitä ei meidän yhteiskunnassamme edes löydy.

        Suosittelen siirtymistä vakavampaan aiheeseen jonka esittelin tuossa aiemmassa kommentissani kommunismin pelastusmahdollisuuksista, vai onko niitä edes uskonpuhdistuksen avulla?

        s.p on viimeaikoina esittänyt perin harhaisia heittoja joten hänenkin aikansa alkaa muistuttaa koko kommunismin tulevaisuutta.

        Niin, Kalle yrittää keskustella SKP:n ideologiasta mutta sittä ei synny mitään keskustelua vaan se jää monologiksi.

        Mutta ei auta - satunnaisten ohikulkijoiden pitää tietää, ettei palstan punikit pysty keskustelemaan edes SKP:n ideologiasta.

        ................


    • Eikö kukaan siellä punanuttulassa tiedä, että mistä lisäarvo tulee?
      Marxin mukaan se ei tule työstä sillä työn arvo on siitä maksettu palkka ja näin työn arvosta ei jää palkanmaksun jälkeen mitään yli lisäarvoon.

      Kalle olisi vielä ymmärtänyt lisäarvon tulevan työstä jos marx olisi sanonut näin:
      " Tällöin puhutaan työstä maksettavasta palkasta ja sitä sanotaan työn välttämättömäksi eli luonnolliseksi hinnaksi."

      Noin, nyt olisi jäänyt tilaa myös lisäarvolle mutta marxin omien puheiden mukaan lisäarvoa ei synny työstä.
      Kalle ei ota kantaa siihen, että mistä lisäarvo tulee, jos tulee, vaan toteaa vain, että marxin oppien mukaan se ei tule ainakaan työstä.

      ....................

    • No, miten on, punanutut?
      Mistähän se lisäarvo marxin mukaan tulee?
      Työstä se ei ainakaan tule sillä työn arvo on marxin mukaan siitä maksettu palkka.

      Nyt olisi hyvä mahdollisuus palstan marx-tietäjille loistaa tiedoillaan ja sivistää palstalaisia kertomalla, että mistä marxin oppien mukaan lisäarvo tulee työn arvon vastatessa siitä maksettua palkkaa.

      Lykkyä pyttyyn, punikeille.

      ...............

    • Haloo, toverit.
      Jos kerran palkka vastaa työn arvoa niin mistä tulee silloin lisäarvo?
      Sirotteleeko marx sitä maailmaan pilven reunalta?

      ........................

    • sivuja selannut

      Antipunikin ovat useat palstan kirjoittajat teilanneet lisäarvoteoreetikkona. Hän kertoo olemattomia.

      • Niin, et sinäkään sitten osaa kertoa, että mistä lisäarvo tulee palkan vastatessa työn arvoa.
        Mutta älä sure - ei sitä ole pystynyt vielä kukaan muukaan kertomaan, ei edes marx-tietäjä ja yleisnero s.partacus.

        ........................


      • yski vitttuus !
        antipunikki kirjoitti:

        Niin, et sinäkään sitten osaa kertoa, että mistä lisäarvo tulee palkan vastatessa työn arvoa.
        Mutta älä sure - ei sitä ole pystynyt vielä kukaan muukaan kertomaan, ei edes marx-tietäjä ja yleisnero s.partacus.

        ........................

        Taidat olla kalle ainoa onneton ja tietämätön idioottiluuseri maailmassa joka uskoo työpalkan vastaavan työn arvoa.

        Nythän sinulle kalle taas naura ihan kaikki päin naamaa.:)))

        Tiedoksi nyt vain idioottikallelle että ei ainakaan kukaan kapitalistityönantaja maksa koskaan ikinä työntekijälleen työpalkkana työntekijänsä tekemän työn koko arvoa.

        Vai pystytkö sinä nyt kalle täysin rehellisesti kertomaan edes yhden työnantajan joka maksaa aina työntekijälleen työpalkkana työntekijän tekemän työn ihan koko arvon?


    • sivuja selannut

      Kuka on s.partacus? Onko se tämä?

      ""s.partacus
      23.1.2014 20:46

      "Tehtävä oli:
      Kerrohan sitten, että mistä tulee lisäarvo palkan vastatessa tehdyn työn arvoa."

      Kymmeniä kertoja olet saanut vastauksen. Huonomuistisuuttasi et aamulla muista tarinaa.
      Vastaus on: Ei mistään.

      Kaavan "c v m" ongelmassa voidaan jättää c huomioimatta, koska se on kaikissa yhteiskuntamuodoissa kustannettava. Kohdassa v työläinen uusintaa itsensä välttämättömillä elämisentarvikkeilla. Samalla hän uusintaa kohdan c tuotantokaluston uusimisen.
      Jäljelle jää uusi tuotteen osa, lisätuote, ja jota Marx nimittää lisäarvoksi. Työläinen luo senkin työpäivän aikana. Jos työläinen saa tulona (v m) palkan ja lisäarvon hän uusintaa itsensä olemassaolon ja saa lisätuotteen osana palkkaa itselleen. Kapitalistille ei jää muuta kuin koneiden kulumisesta saatava tulo, jonka työläiset luovat hänelle työllään ts. työläiset tuottavat tuotantokaluston hinnan työnsä ohessa.
      Kysymyksesi jatkuvasti toistettuna ja vastattuna tuntuu yhä typerämmältä, joten toistaiseksi joko ymmärrät tai saat jauhaa juttua itseksesi tai vaihtoehtoisesti voit mennä ojan perälle."

      Antipunikkia syytetään tolloksi. Jos työläiselle maksetaan työllään luoma lisäarvo palkan lisäksi, kapitalisti ei saa lisäarvoa itselleen. Mielestäni tolloussyytös on aiheellinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      68
      898
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      803
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      67
      738
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      654
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      59
      548
    6. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      523
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      46
      497
    8. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      29
      489
    9. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      24
      487
    10. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      35
      479
    Aihe