Ukrainalaiset

Oikeastaan vähän huvittaa tuo kun Ukrainalaiset mellakoi kaduilla sen puolesta että pääsisivät osaksi EU:ta
Haluavat siis liittyä EU:hun siksi että saisivat pois maassa rehottavan korruption ja harvainvallan.
Mitäpä jos ne tosiaan pääsisikin EU:hun ja saisivat sitte huomata että täällähän koko hommaa pyöritetään nimenomaan korruptiolla ja varsinaisella pseudodemokratialla.
No,eiköhän se EU fanitus niillekkin pidä menemän kantapään kautta...valitettavasti.
1359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ukraina EU:hun,saadaan 50 miljoonaa uutta rahanruinaajaa.

Äänestä
  • Köyhä, historiallisista syistä venäläisvastainen Länsi-Ukraina tahtoo löysää eurorahaa. Vauras, teollistunut ja venäläismielinen Itä-Ukraina tahtoo pitää kiinni taloussuhteista Venäjään ja vahvistaa niitä entisestään.

    Äänestä

Turkki seuraavaksi ja Venäjä tietenkin.
Niin ja Israel kriiseineen mukaan vaan,kyllä tähän soppakattilaan vielä kiehumaan mahtuu.

Äänestä
  • Velkaantumaton Venäjä valtavine resursseineen ei tarvitse Euroopan unionia. Se rakentaa omaa Euraasian unioniaan, sekä toimii yhteistyössä muiden nk. BRICS-maiden kanssa.

    Äänestä

Ukrainalaiset yrittävät EU:n kautta päästä eroon myös vielä vallassa olevista neukkuajan kommareista ja niiden korruptiosta! Olisihan tietysti vaihtelua, ja aikaa kuluisi, ennenkuin EU:n korruptio olisi levinnyt läpi maan;))!

Äänestä
  • Nii olishan se toki mielenkiintoista vaihtelua kansalle kun Neukkuajan korruptioherrat vaihtuis EU korruptioherroihin.

    Äänestä

  • jkg kirjoitti:

    Nii olishan se toki mielenkiintoista vaihtelua kansalle kun Neukkuajan korruptioherrat vaihtuis EU korruptioherroihin.

    Tai v:n 2004 oranssivallankumouksen korruptioherroihin - sen mädännäisyyden ovat ukrainalaiset jo kokeneet. Puolet kansasta ei juuri välitä palata takaisin vuosiin 2005-2009, vaikka EU ja USA kuinka yrittävät masinoida uutta oranssikaappausta Ukrainassa. Kuvitelkaa, jos Venäjä kehtaisi puuttua yhtä suoraan vieraiden valtioiden asioihin.

    Äänestä

http://fi.wikipedia.org/wiki/Ukraina#Neuvostoliiton_aikana

Lueskelin tuossa tuota historiaa,ja kovaa on ollut elämä aina,
helppo kai sitten on kansa saada uskomaan että onnela
odottaa EU:ssa, niinhän mekin uskoimme vaikka meillä oli
itsenäinen valtio ja asiat melko hyvin.

Neukkujen vallan alla ei ole ollut helppoa mutta eikö se nyt ole helpottunut kun maa on itsenäinen,
toivottavasti osaavat tehdä viisaita ratkaisuja,

Äänestä

"Oikeastaan vähän huvittaa tuo kun Ukrainalaiset mellakoi kaduilla sen puolesta että pääsisivät osaksi EU:ta"

Allekirjoittanutta ei huvita yhtään että länsi lietsoo taas uutta "värivallankumousta" Venäjän ympäristössä. Ukrainassa oli jo kymmenen vuotta sitten lännen masinoima nk. oranssivallankumous, jonka valtaan nostama hallinto osoittautui kyvyttömäksi ja rikolliseksi. Ukraina on länsimaiden ja Venäjän geopoliittinen taistelukenttä. Länsimediassa jopa ukrainalaisten kiihkonationalistinen ja uusfascistien riehunta esitetään "kansan" oikeutettuna kamppailuna "demokratian" puolesta. Mutta onhan länsipropaganda ylentänyt Syyriassa hallitusta vastaan taistelevat kurkunleikkaaja-jihadistitkin "vapaustaistelijoiksi". Mitä milloinkin. Aina se kapinoiva "kansa" löydetään, kun pitää kumota hallitus, josta länsi ei pidä.

Äänestä
  • Venäjä ole paremminki semmonen epädemokraattinen riistokapitalistinen,äärikansallismielinen ja melkeinpä fasistinen maa nykyään.

    Äänestä

Pitäisi perustaa jo se WU eli maailmanunioni.
Samalla pallollahan tässä kuitenki eletään kaikki mutta sitä WU systeemiä varmaan saadaan odottaa vielä kuitenki 100 vuotta.

Äänestä

Miten luuliset sen maailmanunionin käytännössä toimivan,
kun tässä pienetkin alueet tappelee keskenään,
kieliriidat,tulonsiirrot, maanomistukset, ongelmia tulisi vain lisää.

Jos uskoo raamattuun niin tuollainen yhteisyys syntyy aikanaan,
mutta ei ihmisten toimien seurauksena,vaan sitten kun me olemme
tuhonneet kaiken,
tulee Jumalan valtakunta, ja Jeesus on korkein hallitsija,
Hitler kuvitteli tuon aseman itselleen, mutta loppuipa lorunsa,
yritetään nyt vain elää omilla alueillamme rauhassa.

Äänestä

Valitettavasti ei ole mistään saatavissa helppoja kaiken kattavia ratkaisuja yksittäisten maiden tai maanosien ratkaisuihin. Ja uusia ongelmia nousee esiin tulevaisuudessa.
Pitää vaan ponnistella ja yrittää ratkoa niitä yhteisiä ja yksityisiäkin ongelmia, niin EU:ssa, WTO:ssa, YK:ssa jne järjestöissä.
Täälläkin helposti sorrutaan vaan valittamaan olevista oloista ikään kuin jossakin (toisella planeetallako?) olisi helppoja ratkaisuja arkisiin ongelmiin.
Ukrainan tilanne kai todistaa, että Suomi oli onnekas päästessään kauemmaksi Venäjän vaikutuspiiristä ja noottien lentelystä. On hyvä olla hyvät suhteet ainakin naapurimaihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kyiov kirjoitti:

Oikeastaan vähän huvittaa tuo kun Ukrainalaiset mellakoi kaduilla sen puolesta että pääsisivät osaksi EU:ta
Haluavat siis liittyä EU:hun siksi että saisivat pois maassa rehottavan korruption ja harvainvallan.
Mitäpä jos ne tosiaan pääsisikin EU:hun ja saisivat sitte huomata että täällähän koko hommaa pyöritetään nimenomaan korruptiolla ja varsinaisella pseudodemokratialla.
No,eiköhän se EU fanitus niillekkin pidä menemän kantapään kautta...valitettavasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu