Tämän illan voittajat

jokeripokeri2

Kumpi lähtee karsimaan? KalPa vai Oriflame?
KalPa niistä kaksi pistettä Jypiltä mutta hävisi niukasti HPK.lle.
Oriflame konttasi tuloksellisesti kaksi peliä vaikka niskan päällä laukauksissa olikin.
Panosta illan matsissa paljon.
Toinen peli on Hämeenlinnassa. Play off vastustajat jo viime kaudelta ilves ja pallokerho ottavat ennakko asetelmia ensimmäiselle kierrokselle.
Voittajalle kotietu. Ellei pisteitä jaeta, sillon ilves vie kotiedun.
Kumpi mielestänne vie?

Omat arvaukset on KalPa ja Ilves.

10

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • naiskiekko fani

      Oriflame luistelevampi ja pelisysteemiltään parempi joukkue kuin Kalpa.
      Lisäksi Oriflamella parempi puolustus ja maalivahtipeli. Oriflame kontannut viime
      aikoina ja isoin uhka onkin kuinka nuoren joukkueen pää kestää tiukassa paikassa ja tämä lienee se Kalpan sauma tänään. Hpk ja Ilves pelanneet hyvin viime aikoina ja siinä on tasainen ja hyvä peli tulossa, mutta panosta ei toki niin paljon kuin Kalpan ja
      Oriflamen pelissä joten joukkueet pystyvät pelaamaan vapautuneesti.

    • pokerijokeri1

      "Oriflame pelisysteemiltään parempi joukkue...." Voitko naiskiekko fani vähän kertoa tästä enemmän? Oriflamella on tämän sarjan huonoin pelisysteemi, tai pelkkä tuon termin käyttäminen on tässä vähän väärä sana. Jopa KJT on pelisysteemiltään Kuortanetta edellä. Eihän Riskun talentit tee mitään muuta kentällä, kuin luistelevat ja sinkoilevat miljoonaa joka suuntaan ja kun sykemittari piipittää, tullaan vaihtoon.

      Ainoa pelillinen keino on heittää kiekko puolenkentän jälkeen päätyyn ja mennä tuhatta perään. Siinäkö sitä pelisysteemiä? Toivottavasti tänne Jääkiekkoliiton tyttökiekon kehitysprojektiin saadaan ensi talvena myös ämpärillinen kiekkoja hommattua, niin saattaa mailallekin olla käyttöä jo ensi talvena..

      Kuortane on kaivanut itselleen nyt sellaisen kuopan, että uskon vahvasti Kalpan yllättävän tänään Niiralassa.

      • naiskiekko fani

        Täytyy myöntää että olen nähnyt tällä kaudella vain yhden Kalpan pelin, mutta siinä ei ollut minkäänlaista pelisysteemiä. Vuoron perään joku kuskasi kiekkoa ajauten hyökkäyspään kulmaan tai menettäen kiekon jo sitä ennen. Oriflame sentään pyrkii pelaamaan pystysuunnan kiekkoa ja pyrkien aina suoriin hyökkäyksiin ja vastaavasti
        Pelaa puolustuspäässä huomattavasti tiiviimmin kuin Kalpa. Mutta toivotaan että tulee tasainen ja hyvä peli. Harmi kun ei taida näkyä netissä.


      • Satutäti6000

        zeesus, mikä analyytikkö! Täysi pokeri olet ja säälittävä urpo. Etkö mahtunut itse joukkueeseen vai oletko katkera vanhempi vai muuten vaan maan matonen joka ei ymmärrä naiskiekosta saati jääkiekosta tuon taivaallista. Jos et osaa analysoida asiallisesti ja pysyä asiassa niin amatöörien kommentteja ei kaivata. Tosin tämä palsta on kaltaisillesi ääliöille. Teitä katkeria tapauksia joilta näyttää elämä puuttuvan sitten riittää...huh hei...pokeri ääliön vei!


    • etä-KalPa

      Ei sieltä kalakukkolasta löytyisi live kuvaa illan pelistä tai vaikka live raportointia?

    • Riiskunen

      KALPA

    • Hyvä Kalpa

      Jännäksi meni, mutta Kalpa vei lopulta pidemmän korren. Tarvittiin voittolaukauskisa. Oikeutettu voitto, johtihan Kalpa jo 3-0, ja laukaukset menivät savolaisille.

    • vitsien vitsi

      Veti kyllä Juuso Toivola hienon kolmen pelin keikan Kuortaneen peräsimessä. Yhdeksästä mahdollisesta pisteestä saatiin kokonaiset YKSI ja samalla Oriflame käsittämättömästi ajettua Karsintasarjaan. Hienoa työtä myös sillä saralla!!

      • ei mitään hyötyä

        Ei voi kuin ihmetellä mistä noita penkkiurheilijoita sikiää? Jahkaavat toisten pelaamisista, niin kuin olisi jostain tärkeästäkin asiasta kysymys.
        Ei muusta osata puhua kuin toisten tekemisistä tai tekemättä jättämisestä, ihan kuin olisivat itse pelaamassa. Ihan hukkaan heitettyä touhua aikuisilta ihmisiltä, lapsilta sen vielä ymmärtäis.


      • Satusetä1000
        ei mitään hyötyä kirjoitti:

        Ei voi kuin ihmetellä mistä noita penkkiurheilijoita sikiää? Jahkaavat toisten pelaamisista, niin kuin olisi jostain tärkeästäkin asiasta kysymys.
        Ei muusta osata puhua kuin toisten tekemisistä tai tekemättä jättämisestä, ihan kuin olisivat itse pelaamassa. Ihan hukkaan heitettyä touhua aikuisilta ihmisiltä, lapsilta sen vielä ymmärtäis.

        Sinäpä sen sanoit! Haukutaan valmentajia, pelaajia, huoltajija, isiä, äitejä ja kumminkaimoja...tervemenoa itse pelaamaan tai valmentamaan jos rahkeet riittää, mutta eipä näytä riittävän kun suunsoittoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      197
      6841
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2026
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1678
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1380
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1228
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1055
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      977
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      919
    Aihe