Kerrankin aloite jossa on jotain tolkkua, eikai kukaan enää väitä että ympärileikkauks (lasten sukuelinten silpominen ) ja sivistys kuuluvat samaan lauseeseen, kannattamalla voit vaikuttaa https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/726
Viisas lakiehdotus aloite
Hilipati Tati
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mitähän hiton merkitystä tällä nyt sitten meille finneille oikein on?
Eihän me voida mennä sekoilemaan toisten kulttuurien ja uskontojen tapojen kanssa tai me ollaan just niitä pahoja rasisteja.
Tietenkin kyseessä on sadistinen tapa, mutta muutos lähtee aina sieltä sisältä, niistä ihmisistä jotka tätä tapaa harjoittavat. Siitä vaan sinne Afrikkaan rähjäämään niille niiden tavoista, jos on ihan pakko, täällä se on täysin turhaa ja typerää.
"Mitähän hiton merkitystä tällä nyt sitten meille finneille oikein on?
Eihän me voida mennä sekoilemaan toisten kulttuurien ja uskontojen tapojen kanssa tai me ollaan just niitä pahoja rasisteja.
Tietenkin kyseessä on sadistinen tapa, mutta muutos lähtee aina sieltä sisältä, niistä ihmisistä jotka tätä tapaa harjoittavat. Siitä vaan sinne Afrikkaan rähjäämään niille niiden tavoista, jos on ihan pakko, täällä se on täysin turhaa ja typerää."
Ei voi olla totta, onko joku oikeasti noin tynnyrissä kasvanut, ei täällä saa esim. ketään kivittää kuoliaaksi kuten arabeissa on tapana tai varkaalta hakata kättä poikki.
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2014/01/24/hovioikeus-kumosi-sakot-pojan-ymparileikkauksesta
ei hätää
6 v Mover siellä vain viisastelee ilman rek nikkiä. Ei täällä kukaan muu typeriä kirjoittele paitsi Factum.
Niin, mihin oikein pyrit?
Tietenkään täällä ei saa tehdä tuollaisia järjettömyyksiä. Juutalaiset ympärileikkaa ja minutkin on ympärileikattu lapsena. Poikien ympärileikkaus ei ole mitään siihen verrattuna, kun se tehdään tytölle.
Suomessa tuollaiseen pitää toki puuttua, varsinkin jos se tehdään hämärissä olosuhteissa, kuten tuossa esimerkissäsi.
Kun sanoin aiemmin rasismista, niin se oli sarkasmia, jos tiedät mitä se tarkoittaa?
Tämä palsta taas on lähinnä tunkio, jolla on vähäinen, lähinnä viihteellinen merkitys.
Sen kun rähjäätte milloin minkäkin asian puolesta. Aika optimistista kuitenkin kuvitella, että jossain Afrikassa tai Lähi-Idässä piitataan vähääkään siitä mitä vääräuskoiset on täällä mieltä niiden tavoista. Tervetuloa maailmaan!
"Aika optimistista kuitenkin kuvitella, että jossain Afrikassa tai Lähi-Idässä piitataan vähääkään siitä mitä vääräuskoiset on täällä mieltä niiden tavoista. Tervetuloa maailmaan!"
Mikäli ymmärrät lukemaasi tuon aloittajan linkittämän kansalaisaloitteen on tarkoitus kasvaa suomalaiseksi lakialoitteeksi.
En usko että sen on tarkoitettu vaikuttavan tavallisen juutalaisen tai somalin elämään Tel Avivissa tai Mogadishussa mitenkään, eri juttu on sitten kun ollaan Suomen valtion rajojen sisällä.
https://www.youtube.com/watch?v=fb39r6CvhqU Sairasta touhuahan tuo poikienkin ympärileikkaus on (tyttöjen on tosin sadistista kidutusta) ja aivan turhaa, monet ympärileikatut miehet ovat lääketieteellisissä tutkimuksissa valittaneet tunnottomuutta erogeenisillä alueilla.
Ymmärrän kyllä mitä lakialoitteessa ajetaan takaa. Enkä oikein tiedä onko näillä naurettavilla rangaistuksilla, mitä tässä maassa saa nykyään enää mistään sadistisista rikoksista, juuri mitään merkitystä. Signaali se tosin on maassa oleville siitä, että täällä moista meininkiä ei hyvällä katsota. Tuskin pystymme muutamaa lasta enempää pelastamaan tällaiselta toiminnalta, jos sitäkään. He tekevät sen sitten jossain muualla. Valitettavasti näin se vain menee.
Eikä täällä taideta nytkään uskaltaa mennä tutkimaan miten moni esim. somalitytöistä on ympärileikattu?
Tunnottomuudesta en osaa sanoa mitään kun ei ole kokemusta siitä, miltä ympärileikkaamattoman tuntuu. Näin on kuitenkin väitetty olevan. Itselleni toimenpide tehtiin sairaalaolosuhteissa ja toipuminen kesti useita päiviä. Ei ihan mikään kiva toimenpide, muistan ikuisesti sen kivun kun heräsin leikkauksen jälkeen. Tosin se leikkaus on käsittääkeni paljon rajumpi kuin se vauvalle tehtävä "nipsaisu". Eipä se nyt ole seksielämääni mitenkään haitannutkaan. Joku voisi vielä pitää sitä jopa parempana, että ei ole niin herkkää tuntoa. Ehkä ennen muinoin se oli hygienisempääkin? Silloin kun sitä ei pystynyt heti puhdistamaan. No, tää menee jo vähän aiheen ohi.