Olen ostanut useita kasveja Vantaalla olevasta Viherpajasta ja ne ovat olleet ok. Ehkä viimeisen vuoden aikana lähes jokainen sieltä hankittu kasvi on ollut jonkin tuholaisen vaivaama. Saastuneet kasvit voi tosin palauttaa, mutta se ei auta kun vahinko on jo tapahtunut. Olen joutunut heittämään kymmeniä kasveja pois kilpi- ja villakilpikirvojen takia. Onkohan ollut vain huono tuuri vai onko taso todella laskenut niin alas. Tosin myytävissä kasveissakin näkee tuholaisia. Mistä saa pääkaupunkiseudulla takuuvarmasti terveitä kasveja?
Viherpaja & tuholaiset
15
4255
Vastaukset
- Savannah
Kävin Viherpajassa viimeksi joulun alla ja näytti siltä, että on tainnut taso laskea. Siellä oli selvästi huonosti voivia kasveja ja jotenkin huolimattoman näköistä. Sääli, sillä japanilainen puutarha on ihana.
- Viherpipertäjä
Minun kuukausi sitten ostamani kasvi, pudottaa lehtensä ja ruskistuu varresta. Taisi olla mätä jo ostettaessa. Kotonani on toinen samanlainen jo vuosia ollut, ei siis johdu osaamattomuudesta.
- Viherpipertäjä
Backaksesta saat varmasti laatua, siellä on myös hyvät valikoimat ulko- ja sisäkasveja. Taidan kuljettaa rahani itsekin sinne jatkossa.
- Anonyymi
Minua on 2 kertaa laskutettu väärin jopa tuplasti vViherpajassa. Kannattaa tsekata mitä tililtä on mennyt ja säilyttää kuitti.
- Anonyymi
Näköjään tämä ketju on jo kertaalleen herätetty henkiin, joten jatkan itsekin tänne. Ostettiin lopputalvesta yksi isompi kasvi, ja todettiin sen nopeasti olevan täynnä kirvoja. Myymälään soitettaessa sain aivan todella surkean vastaanoton, ja käytännössä huudot siitä kun kehtasin väittää että heillä on kirvoja kasveissaan. En suosittele kyseistä puljua kenellekään, ellei satu pitämään tuholaisista ja todella huonosta asiakaspalautteesta.
- Anonyymi
Huono asiakaspalaute = huono asiakaspalvelu, en näköjään keskittynyt tarpeeksi kun kirjoitin
- Anonyymi
Herätetään taas. Kovasti tunnutaan kehuvan Viherpajan valikoimaa, japanilaista puutarhaa sekä palvelua. Valikoimassa ei kyllä ole valittamista mutta nyt kun mainostettiin japanilaisen puutarhan auenneen, mainostettiin aika tyhjästä. Puolet reitistä oli kiinni kun vettä tulvi, johtoja ja letkuja meni sikin sokin, olisi hieno paikka jos viimeistelyyn kiinnitettäisiin huomiota. Palvelu on KAIKILLA asiointikerroillani loistanut totaalisesti poissaolollaan. Kohtaamiset ovat olleen varsin viileitä, harvoin henkilökunta on tervehdyksiin vastannut. En kyllä suosittele tätä paikkaa minäkään.
- Anonyymi
Kirvoja ja punkkeja hyötykasveissa. Kuka lie kasvattaja?
- Anonyymi
Itä Suomesta tuoduissa taimissa oli pieniä punkkeja parissakin myynti paikassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itä Suomesta tuoduissa taimissa oli pieniä punkkeja parissakin myynti paikassa.
Miksi tuoda niin kaukaa kasveja joiden laadusta ei voi olla varmaa? Hyvän yrityksen kuten Viherpaja maine turhaan likaantuu ilman omaa syytään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itä Suomesta tuoduissa taimissa oli pieniä punkkeja parissakin myynti paikassa.
Mun kurkut täynnä punkkeja 🤬
- Anonyymi
Eilen havaitsin viime syksynä ostamassani omenapuun taimessa parissa kohdassa hedelmäpuusyöpää. Lajike on Ahosen lakkaomena ja niin kuin jo nimikin sanoo, tuotettu Ahosen Taimistossa. Taimi on sen verran uusi tulokas puutarhaani, että löysin vieä lapunkin. Lappusessa mainitaan kasvipassi ja mm. B.FI-16010, 67359, mitä liekään tarkoittavan?
Siis kotipuutarhurin kannattaa edottomasti syynätä kaikki ostotaimet huolella.- Anonyymi
Maallikolle tautien ja pöpöjen löytäminen voi olla vaikeaa.
- Anonyymi
Opastusta ja valistusta tarvittaisiin. Yle sivuilta löysin, vuonna 2009:Puutarhuri Timo Koskinen arvioi, että tautia on ollut esimerkiksi Hämeenlinnan seudulla yli kaksikymmentä vuotta. Lehtipuunsyöpä on rungossa tai oksistossa oleva vioittuma, joka ei parane. Taudista on tulossa kotipuutarhojen ja etenkin hedelmäpuiden vitsaus, kertoo Timo Koskinen.
- Lehtipuunsyöpä on tauti, joka on vielä kuitenkin niin alkuasteessa, että kotipihassa sitä ei välttämättä huomata, Koskinen sanoo.
Koskinen arvioi, että muutaman vuoden kuluttua 5 -10 prosenttia omenapuista on sairastunut lehtipuunsyöpään. Hedelmäpuuhun tai kotipihan lehtipuuhun saattaa syntyä esimerkiksi kevätleikkauksen yhteydessä normaali leikkausjälki, joka ei kasva umpeen. Pahimmassa tapauksessa koko puu kuolee. - Anonyymi
Kävin ensimmäistä kertaa Viherpajassa viime viikolla. Onkohan paikka ollut tuollaisessa kunnossa jo vuosia, vai onko taso laskenut lähiaikoina. Japanilainen puutarha tuntui hylätyltä, no kalat sentään uiskenteli lammikossa. Asiakaspalvelua ei ollut. Ainoastaan rahastus kassalla ja nyrpeä ilme ilman puhetta.
Olisiko paikka myyty uudelle yrittäjälle ja taso laskenut samalla? Ei ainakaan hyvältä näyttäynyt meno tällä hetkellä. Tuskin tällaisena on voinut jatkua vuosia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä412203Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi2171895- 1041494
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1421255- 1151187
PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1361094Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://251058- 74982
- 70940
- 60897