mistä russel?

Mistä Russel sai nämä tiedot näkymättömästä läsnäolosta?
4321
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Russell sai käsityksen näkymättömästä läsnäolosta milleristeiltä (Miller) sekä muilta adventisteilta (Barbour). Mutta tuo Russellin ajattelema näkymätön läsnäolo koski vuotta 1874. Vasta Russellin kuoleman jälkeen Rutherford siirsi näkymättömän läsnäolon alkamisen vuoteen 1914.

Eli hyväksi jymäytyskeinoksi todettu huijaus otettiin vain uudelleen käyttöön. Rasvattu Jämä antanee täsmälliset viitteet.

Äänestä
  • Siis uskomatonta kusestusta.

    Äänestä

  • >> Mutta tuo Russellin ajattelema näkymätön läsnäolo koski vuotta 1874.

    Adventistit olivat Russelin innoitus, hän jatkoi adventistien jo pieleen menneen laskelman pohjalta ja kehitti vuoden 1874.

    >>Vasta Russellin kuoleman jälkeen Rutherford siirsi näkymättömän läsnäolon alkamisen vuoteen 1914.

    Rutherfordilla oli (1929/1930 nurkalla) pari tarkemmin perustelematonta viittausta vuoteen 1914. Vasta vuonna 1943 Fred Franz siirsi virallisesti läsnäolon alkamisen vuoteen 1914.

    >>Eli hyväksi jymäytyskeinoksi todettu huijaus otettiin vain uudelleen käyttöön.

    Vartiotorniseura väitti melko pian vuoden 1943 jälkeen (taisi olla 1952), että 1914 läsnäoloa olikin saarnattu jo kauan ennen vuotta 1914. Tätä valheellista väitettä on sitten toistettu useamman kerran aivan meidän päiviimme.

    Äänestä

JT:ien kirja "JT:t Jumalan valtakunnan julistajia" toteaa s. 720 vuodesta 1914 näin:

"1925 Heinäkuun Vartiotorni, jossa käsitellään vuonna 1914 tapahtunutta Jumalan valtakunnan syntymää, osoittaa, että on olemassa kaksi erillistä ja vastakkaista järjestöä - Jehovan järjestö ja Saatanan järjestö"

Tästä voisi päätellä vuoden 1914 tajuamisen taivaallisen Jumalan valtakunnan syntymävuodeksi tapahtuneen JT:illa viimeistään vuonna 1925.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MayheM kirjoitti:

Mistä Russel sai nämä tiedot näkymättömästä läsnäolosta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu