Perussuomalaisten Esko Saastamoinen ja Mika Hilkkonen ovat jättäneet Kuopion hallinto-oikeudelle valituksen, jossa he vaativat Lieksan kaupunginhallituksen 2. ja 9.12. viime vuonna tekemien kokoustilapäätösten kumoamista. Valittajien mukaan päätökset olivat lainvastaisia, koska esittelijänä ollut kaupunginsihteeri Matti Taponen oli esteellinen.
Taponen on ollut poliisin kuultavana todistajan asemassa kokoustilaa koskevassa rikostutkinnassa. Hallinto-oikeus on pyytänyt asiaan Lieksan kaupunginhallituksen lausuntoa.
Kaupunginkanslia on ollut yhteydessä Kuntaliittoon, jonka johtavan lakimiehen Heikki Harjulan mukaan todistajana kuuleminen ei voine millään perusteella aiheuttaa esteellisyyttä kaupunginsihteerin osalta.
Sen sijaan Saastamoinen ja Hilkkonen ovat olleet oman asiansa käsittelyssä asianosaisia ja näin ollen siinä olisi tapahtunut esteellisyysvirhe.
Vt. kaupunginjohtaja Matti Taponen esittää maanantaina kokoontuvalle kaupunginhallitukselle, että hallinto-oikeutta pyydetään palauttamaan asia kaupunginhallitukselle uudelleen käsiteltäväksi.
Taponen on ollut poliisin kuultavana todistajan asemassa kokoustilaa koskevassa rikostutkinnassa. Hallinto-oikeus on pyytänyt asiaan Lieksan kaupunginhallituksen lausuntoa.
Kaupunginkanslia on ollut yhteydessä Kuntaliittoon, jonka johtavan lakimiehen Heikki Harjulan mukaan todistajana kuuleminen ei voine millään perusteella aiheuttaa esteellisyyttä kaupunginsihteerin osalta.
Sen sijaan Saastamoinen ja Hilkkonen ovat olleet oman asiansa käsittelyssä asianosaisia ja näin ollen siinä olisi tapahtunut esteellisyysvirhe.
Vt. kaupunginjohtaja Matti Taponen esittää maanantaina kokoontuvalle kaupunginhallitukselle, että hallinto-oikeutta pyydetään palauttamaan asia kaupunginhallitukselle uudelleen käsiteltäväksi.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Siis valitetaan siitä, että Saastamoinen ja Hillkonen tietoisesti osallistuivat omaa itseään koskevaan päätöksentekoon. Onko kävelevällä lakikirjalla tähän sanottavaa (MK)? Onko sanktioita tietoisesta toiminnasta, mikä pitkittää asiallisen päätöksen voimaan tuloa. Jokaisen poliitikon on osattava jäävätä ja lienee alkeellisintä se, ettei osallistu itseään koskevaan päätöksentekoon. Nyt sitten yhteiskunnan varat valuvat tämmöiseen Show hommaan. Turhaa venkoilua --- kaupunginhallitus tekee seuraavaksi kokoustilaa koskevan päätöksen ilman Saastamoista ja Hilkkosta. Yrittäkääpä nyt lieksalaiset tästä hommasta opiksi ottaa... Mutta näin se on, että kansa janoaa sirkushuveja ja Show must go on. Päälle päätteeksi kyse on vielä sukulaisottelusta - mukamas.
Ei nämä Lieksan muutkaan poliitikot ole aina osanneet itseään jäävätä.
oikaisuvaatimuksen voi tehdä kuntalin 92§ mukaan johon päätös on kohdistettu.
lienee myö niinkin että esteellisyydet tulee hallintolain 10 § mukaan kaikilta osin voimaan niin virkamiehen kuin valittajan suhteen joskin tietääkseni Hilkkonen ei ole asianosainen vireillä olevassa asiassa.
Mutta jos virkamiehen puolueetomuus muusta syystä vaarantuu katon 6 mom siinä tapauksessa tulevan kyseeseen jos ei sukulaisuus suhde näin ollen päde sekuksista 2 mom
Ratkaisun tekee hallinto-oikeus laki yksiselitteisesti toteaa esteellisenä toimiminen on virkarikos kuntalaki 40§ kaupunginhallituksen on pyydettävä asianosaisilta selvitys ja tarvittaessa ilmoitettava asiasta valtuustolle ja tehtävä rikosilmoitus jos on ilmeinen virkarikos.
Tälläisiin toimiin ei Lieksassa ole tietämäni mukaan koskaan menty ja jos nyt mentäisiin niin se olisi selkeää poliittista syrjintää koska esim aikaisemmin selkeässä tapauksessa näin ei ole menetelty.
Todella näen asiassa olevan mörkö koko jutun osalta parempaakin tehtävää olisi tehtävä kuntalaisten eteen.MK
asiakirjasta ilmenee, että esitetään hallinto-oikeudelle asian palauttamista esittelysssä kyllä todetaan komen henkilön olleen esteellisiä mutta kuntaliiton lausunnosta asia ei käy tarkoin selville
Kuitenkin on hyvä jos asia palautuu ja asia saatetaan hyvään järjestykseen toivon kuitenkin ihan omin porukoin.MK
Saastamoisen hek.koht. Varajäsen on Muhonen, ja Hilkkosen Laatikainen.
Taittaat olla esteellisä molemmat.
Räty valtuuston varapuheenjohtajana on esteellinen kait myös.
Kaupunginjohtaja on lomalla ja sihteeri esteellinen, kuka esittää?
Huh huh sanon minä...
Mitä sanoo MK
kamreeri tai sitten kunnanhallituksen puheenjohtaja kuntalain 51§ mukaan
valtuusto on hyväksynyt hallintosäännön kuntalain 50§ mukaan
Kuka sitten myös sirkuksen aloitti valtuustossa puhuessa on myös asianosainen
sitävastoin muuta en tiedä muutakuin sukulaisuus joidenkin osalta.
"Nyt sitten yhteiskunnan varat valuvat tämmöiseen Show hommaan."
Katohan! Nyt ollaan huolissaan(demariko) yhteiskunnan varoista? Mitäs arvelet mamujen maksavan Lieksalle tulevina vuosina?
Demari on rahasta huolissaan vain siinä tapauksessa jos joku muu puolue aiheuttaa vähänkään kuluja veronmaksajille? Eivätpäs aikoinaan olleet huolissaan kun valkosorsa poltti kuvaputkitehtaassa muutaman satamiljoonaa markkaa taivaantuuliin!
Siitä ei kärsinyt edes mainita!
Demarien aate on käydä veronmaksajan kukkarolla. Jakaa rahaa sinne ja tänne.
Olen poliittisesti sitoutumaton, mutta valitus vaikuttaa yhteiskunnan ajan ja rahan haaskuulta. eikö ole kavereilla kummempaa hommaa? Ja kaupunki lähtee tähän tanssiin vielä mukaan. Kokoustaa voivat ktalon kellarissa ja samalla ryystää tukipisteen tarjoomia kahveja.
Hallinto-oikeuden turha kierros maksaa maltaita. Ja jatkuuko kierrokset vieläkin jää nähtäväksi. Kyllä kansa maksaa ja manaa.
Nytkö on demari huolissaan yhteisistä varoista?
Kyllä tässä on huolissaan kaikki. Tuo demari rakutus on ihan turhaa. Ei se poista, eikä käännä katsetta pois tästä persujen hölmöilystä. Äänestin viimeksi persuja, demareita en oon äänestäny millonkaan.
En kuulu mihinkään puolueeseen, mutta erittäin perseestä ovat persulaiset. Möläyttelevät mitä sattuu.
Tilulilulii järkeä ei, aivot on kii!
Nyt se auki ja nyt se on kiin
Varmaan tänäänkin olivat päättämässä (Saastamoinen ja Hilkkonen) jotta saadaan valittaa taas tästäkin päätöksestä. Tämä tarina todistaa sen faktan, ettei Lieksan kaupunginhallitus ole toimintakykyinen. Koko hallituksen pitäisi erota ehdottomasti. Jatkuvaa rulettia hallinto-oikeudessa ja pisteenä i:n päällä monisakarainen rikostutkinta, jossa pääepäilty ite on hallituksen 1. varapuheenjohtaja. Ja sitten vielä toisena pisteenä se, että kaupunginhallitukselle asioita esittelevä on rikoksesta epäiltynä olevan serkku. No onhan tuossa kiemuraa kerrakseen.