Kansalaisaloite kehiin heti !

SUOMEN OIKEA TIE ON VAIN NATO !
Rys.sä kattelee vain aikaa kun pääsee hämmentämään suomea.
Hullut punikit vain ovat aukaisemassa portteja rys.sille.
16271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

No ainakin Natoon liittymisen hyväksi pitää koko ajan tehdä työtä. Tämä sen takia, että Venäjä on koko ajan siirtymässä yhä vahvemmin yksipuoluejärjestelmään ja diktatuuriin.

Ja ainoa taho, joka Venäjän valtaeliitin diktatuurin oikeutuksen voi kyseenalaistaa, on länsivallat. Me satumme olemaan se länsivaltio, joka on Venäjän naapuri, jolla on pitkä perinne monipuoluejärjestelmää toteuttavasta oikeusvaltiosta ja joka on Venäjän vastustajaksi sopivan vähäväkinen. Siis olemme Venäjän valtaeliitille todella sopiva ärsyke osoittaa mahtiaan.

Sitä mukaa kun Venäjä ottaa askelia kohti diktatuuria, meidän tulee ottaa askelia kohti Naton jäsenyyttä! Muistakaa, miten meille kävi talvisodan aikana, kun kuvittelimme voivamme pysyä puolueettomina ja diktatuurivaltioiden imperialististen valtapyrkimysten ulkopuolella.

Äänestä
  • Niin, samaa logiikkaa seuraten Suomi valitsi puolensa 1939 ja 1941 ja molemmilla kerroilla onnistui valitsemaan väärän puolen, joten tulos oli häviö. Toistuuko historia tällä vuosisadalla?

    Äänestä

  • Koroljov kirjoitti:

    Niin, samaa logiikkaa seuraten Suomi valitsi puolensa 1939 ja 1941 ja molemmilla kerroilla onnistui valitsemaan väärän puolen, joten tulos oli häviö. Toistuuko historia tällä vuosisadalla?

    "...molemmilla kerroilla onnistui valitsemaan väärän puolen,"

    Silloin valinta piti tehdä vain kahden pahan väliltä ja nämä molemmat pahat edustivat yksipuoluediktatuureja.

    Tällä kertaa valittavista puolista vain toinen edustaa yksipuoluejärjestelmää. Ja valinta on tehtävissä oikeusvaltioita edustavan tahon ja yksipuoluejärjestelmää edustavan tahon väliltä. Jos Venäjäkin olisi todellista monipuoluejärjestelmää ja vallan kolmijako-oppia toteuttava oikeusvaltio, meillä olisi edessä valinta vain vain kahden melko tasaveroisen puolen väliltä.

    Venäjä tulee näyttämään todellisen karvansa heti Shotsin olympialaisten jälkeen. Diktatuureissa menetellään aina saman kaavan mukaan: Koska sen oikeutusta voidaan kyseenalaistaa vain demokraattisten ulkovaltojen taholta, kansalle täytyy luoda uhkakuva näistä ulkovalloista. Diktatuurithan uskottelevat kansalle, että kansa tukee valtaeliittiä yksimielisesti, koska sen kannatusta ei rehellisesti koskaan testata.

    Kaikki nämä piirteet ovat nyky-Venäjän toiminnoissa havaittavissa.

    Äänestä

  • Koroljov kirjoitti:

    Niin, samaa logiikkaa seuraten Suomi valitsi puolensa 1939 ja 1941 ja molemmilla kerroilla onnistui valitsemaan väärän puolen, joten tulos oli häviö. Toistuuko historia tällä vuosisadalla?

    "Suomi valitsi puolensa 1939 ja 1941 ja molemmilla kerroilla onnistui valitsemaan väärän puolen, joten tulos oli häviö. "

    Eihän se Suomi viime sotien aikana väärin valinnut, siis silloin, kun valinnanvaraa yleensäkään oli olemassa.

    Suomi valitsi kahdesta pahasta sen puolen, jonka kumppanuudessa arveli säilyttävänsä itsenäisyyden. Siinä tavoitteessa Suomi onnistui.

    Viro valitsi toisin ja lakkasi olemasta.

    Äänestä

  • kaikki venäläiset helvettiin ja äkkiä Suomesta pois , venäjän tv pois ! Ja oleskelulupia ei saa antaa.! Miehittävät pian kun Ukrainaa. Vihaan venäläisiä! tehkää asialle jotain!

    Äänestä

  • Koroljov kirjoitti:

    Niin, samaa logiikkaa seuraten Suomi valitsi puolensa 1939 ja 1941 ja molemmilla kerroilla onnistui valitsemaan väärän puolen, joten tulos oli häviö. Toistuuko historia tällä vuosisadalla?

    Sun nokka venäläinen, on jokaisessa palstassa! Koska lähdet jo Venäjään kun lehdistö ilmoitti että Venäjällä jo sotilaat loppuu ja sinulle olisi paikkaa! Jätä palstat suomalaiselle!

    Äänestä

Ai nyt tuli jostain niin paljon rahaa, että ei kun NATO:lle vaan?

http://www.talouselama.fi/uutiset/varoitus saksasta suomi on siirtymassa euroopan ongelmamaiden joukkoon/a2234145

Sitähän tässä kaivattiin? Ja lisää ulkomaanoperaatioita amer....eikun suomalaisilla Horneteilla!

Äänestä
  • Vaihto ehtona rahapussiin : pois. EU: sta ja liittyä NATOon!

    Äänestä

Tartteis saara yks hyvä kiväärimies seuraamaan karjassa venäjän sotaharjoituksia niin päästäs putinista eroon kertaheitolla.

Äänestä
  • Hyvin mahdollinen kohtalo Putinille, mutta tuskin vielä lähivuosina. Myrkytys lienee venäjänmaalla korkeamman tason tapauksissa käytetyin vaihtoehto. Kiusallinen toimittaja tms. yksinkertaisesti ammutaan, yliajetaan tai hän putoaa humalapäissään kerrostalon parvekkeelta.

    Presidenttiehdokas Justsenkolle annettiin dioksiinia, Litvinoville poloniumia. Myös risiiniä ja elohopeaa on aikoinaan käytetty. Putinin lähipiiristä taatusti löytyy asiantuntemusta tältä alalta, kyse on siitä milloin joku katsoo ajan koittaneen...

    Äänestä

Arvatkaahan kuka tässä USAn valtapoliittisessa Ukrainan pelissä on maksumies.
Tänään (5.3) jo puhutaan, että Ukraina tarvitsee aluksi 26 miljardia ja sitten vielä lisää. Näistä neuvotellaan jo EU.n kanssa.
Arvatkaa kuka on maksumiehinä näille tuleville avustusmiljardeille. Me suomalaiset! Tuskin konkurssikypsät EU:n etelävaltiot ovat valmiit (eikä niilä ole rahaa) maksamaan Ukrainan pystyssä pysymistä. Ukrainan asukasluku on tuolla 45 miljoonan paikkeilla, niin että avustussummat tulevat olemaan aika merkittäviä. Olkaa Hyvät!

Äänestä
  • Te Nato hörhöt adressienne kanssa,maksakaa viulut itse jos Nato teitä niin kiinnostaa.

    Äänestä

Enemmän haittaa Natosta on kuin hyötyä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


suojaa suomelle ! kirjoitti:

SUOMEN OIKEA TIE ON VAIN NATO !
Rys.sä kattelee vain aikaa kun pääsee hämmentämään suomea.
Hullut punikit vain ovat aukaisemassa portteja rys.sille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu