Hyvä Veli-systeemi jyllää

Kätyrlauma sankka

Hämmästyksekseni huomasin Mäntsälän maankäyttölautakunnan listoilla 1. kerran sitten 80-luvun Säästöpankki-skandaalin, että omakotitaloalueen keskelle, erillistaloille kaavoitetulle alueelle tehdään kaavamuutos rivitalorakentamista varten.

Hämmennykseni kasvoi, kun kaavamuutoksen hakijat ovat pariskunta, joka on tarmokkaasti vastustanut jatkuvalla valitusryöpyllä keskustan kehityshankkeita ja viivästyttänyt ja torpedoinut kunnan kehitystä. Päättävissä elimissä luvanmyönnössä heidän torpedointinsa on ollut vuosikymmeniä kestävää, hakijan poliittinen kanta on ollut tärkein kriteeri.

Jo olemassa olevat pariskunnan rakennukset poikkeavat samoin alueen muista taloista, muilla kattokulmat yms. ovat olleet tarkoin säädeltyjä.

Kunnassa on tasa-arvo, toiset ovat vain tasa-arvoisempia luin toiset. Hyvä Veli/Sisko- systeemi jyllää edelleen kunnassa.

8

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vankka 1

      Taitaa olla näitä omakehuyrittäjiä liikkeellä?

    • Ystävät, Toverit

      Ei suinkaan Hyvä Veli vaan Toveri.

      • ei kaiffari

        Tietyt yrittäjät osaavat kyllä vetää oikeasta narusta.


    • onko vesi kallista

      myyn halvalla.

      • Osaa sitä

        demarikin ahneeksi äityä. Hyvä Linroosit.


    • dfgt

      Yleensä kaava-alueen keskelle on kunnan helppoa/järkevää jatkaa kaavoittamista. Tasapuolisuuden vuoksi teilläkin on tietenkin mahdollista valittaaa kaavahankkeen jokíkisestä vaiheesta.

      • gitnuy

        Unohtui vielä sanoa: hyvävelisysteemit alkaa olla aikaan jääneet, kun kaikki päätökset täytyy tehdä julkisesti. Jos vertaa viime vuosiin, niin päätöksenteko on ottanut melkoisia harppauksia avoimuudessa.


    • 73 nyt

      Aheutin järjestäytymätöntä taajaasutusta Jokelanseudulla 1966-71, mutta se ei koskenut kepulaisia ja heidän tuttaviaan,kuin valtuuston puheenjohtajaa Lainetta, joka napsi päivä rakennuslupia myymilleen tonteille.
      Näin ensimmäisenä rakennuslupahakiana silloin, taistelin luvan jopa tappouhkauksin 4,5 vuoden aikana ja nyt kyläpahasessa lähes sata rakennusta ilman kaavaa? Kunta maksoi korvauksia 2000:- ja edellisen vuodelta jääneet aravamäärärat 36000:-

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3125
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2885
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2125
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1595
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1359
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1348
    7. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      19
      1314
    8. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1311
    9. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1283
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1242
    Aihe