Windows XP on kasvattanut markkinaosuuttaan

684
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Officen tilanne se tuotakin tukalampi on.

Äänestä

Tilasto perustuu pay-per-click sivustoihin (76%) ja vain 10%:n osuudella sosiaalisen median ei-kaupallisiin sivustoihin. Net Applicationin mittaus kertoo lähinnä niiden koneiden käyttöjärjestelmistä joiden kautta ostetaan softaa. Koska Linuxiin on softa ilmaista tulee Linuxin 1.6%:n markkinaosuus lähinnä tuosta 10-24%:n osuudella olevasta muusta kuin pay-per-click aineistosta.

Linuxin osuus on siis todennäköisemmin neljä kertaa suurempi pc-laitteissa kuin Net Applicationin ilmoittama 1.6%. Vain pieni osa ja lähinnä Red Hat Linux yrityspuolen työasemista voi klikata noita maksullisia sivustoja joilta ostetaan softaa.

Net Applicationin tutkimuksellisen luonteen takia myös XP:n osuus näkyy ylikorostuneena juuri sen yritysmaailmassa olevan yleisyyden takia.

Äänestä

En löytänyt linkkiä, väitteeni tueksi, mutta kuulin tässä yhdessä seminaarissa..

Muut kaikki1%
Apple OSX 6%
Linux kaikki 6%
Windows kaikki 87%

Ei sisällä mobililaitteita! Jolloin ios ja android olisi sotkemassa tota.

Verkossa toimivista aktiiveista koneista.
Ei siis mikään myyntitilasto! vaan mailmanlaajuinen käyttäjätilasto!

Äänestä
  • Jos vielä sotkettaisiin palettia, otettaisiin kotka!
    Jossa mm Googlen konesalissa. on lähes yhtäpaljon linuxkoneita, kun kotkassa asukkaita!

    Äänestä

Menneellä viikolla tuli asennettua 8kpl uutta XP konetta taas!
Kysyntä hiipuu, mutta ei lopu!

Tosin erilaiset pienet vaateet on nykyään xp:tä haluavilla.
Ihan tavis versio ei kelpaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tilannekatsaus kirjoitti:

http://www.mbnet.fi/artikkeli/ajankohtaiset/paivan_linkit/tammikuun_markkinaosuudet_julki_ei_hyvalta_nayta_windows_8

Tilanne varsin outo!

Yritykset ei aio poistua XP:stä ainakaan ennen kesää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu