Mulle kävi niin että olin mennyt ulos autosta ja keräsin tavarat autosta. Sitten yksi mies joka oli lapioimassa lunta tuli sanomaan että huomasitko ton liikennemerkin, siinä sanotaan että tämä on pelastustie ja täällä ei saa jäädä. Sanoin että en aio ja sitten hän vastasi että koska olen jo sammuttanut auton moottori niin se ei ole sallittu. No hän ei kuitenkaan kuunnellut mua joten siirsin autoni parkipaikalle.
Mutta miten on, saako lähellä pelastustietä, esim. kerrostalon pihalle, pysäköidä lastauksen ja purun ajaksi? Ennen olen saanut tehdä niin ja silloin kysyin vielä vuokraisännältä. Olisin kuitenkin ollut poissa viiden minuutin kuluessa. Lisäksi autoon viereen olisi kyllä hälytysajoneuvoja mahtunut.
Mutta miten on, saako lähellä pelastustietä, esim. kerrostalon pihalle, pysäköidä lastauksen ja purun ajaksi? Ennen olen saanut tehdä niin ja silloin kysyin vielä vuokraisännältä. Olisin kuitenkin ollut poissa viiden minuutin kuluessa. Lisäksi autoon viereen olisi kyllä hälytysajoneuvoja mahtunut.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Saat lastata ja purkaa ihan vapaasti. Se tie on rakennettu asukkaita varten.
Pysähtyminen siis sallittua, pysäköinti ei. Moottori kuuluukin sammuttaa eikä antaa olla tyhjäkäynnillä.
Kaikenlaisia huutelijoita sitä löytyy. Turha niiden pillin mukaan on alkaa hyppimään, muutot ym. pitää tehdä silloin kun niiden aika on.
Pysäköinti on asia erikseen, mutta siitähän ei ollut kyse.
12 - 20 minuuttia. Jätä parkit päälle niin saat lastata pidenmpään.
Kyllä se on todellinen nero toi noooh, eikö noilla järjenlahjoilla kannattaisi harkita jotain haastavampaakin, kuin yksityinen pysäköinninvalvonta?
Kyllä lähellä pelastustietä saa tehdä vaikka mitä. Sehän oli kysymys ja vastauksen annoin siihen, oliko muuta.
niin saaki
Saa lastata, enhän minä niin ole sanonut ettei saisi! Parkkiin ei saa jättää, joissakin taloyhtiöissä pitää jättää parkit päälle. Sitä minä en ymmärrä miksi inva-ajoneuvon saa laittaa tukkeeksi pelastustielle. Tässä oli tapaus, jossa parikymppinen neiti kuoli, koska pelastustiet oli tukittu. Puomiauto ei päässy pervekkeelle, joten nainen hyppäsi liekkejä pakoon katuun ja menehtyi.
Väitätkö ihan tosissasi, että inva-auton saa pysäköidä pelastustielle?
Eiköhän tämä ole jo aika selvä juttu. Pelastuslaitokset käy kisaa jo siitä, kuinka monella kierteellä saavat pelastustielle parkatun auton ulos kun on häly päällä... Näitä tapauksia on tulkittu nyt jo niin, että pelastustielle jätetyllä ajoneuvolla ei ole omaisuudensuojaa, jos se estää ihmishengen pelastamista.
Saisiko faktaa kanssa? Olen kanssa kuullut että jos on auto edessä, niin kirveellä lasit rikki ja letku autosta läpi. Paloletkuhan tihkuu koko ajan vähän, joten auto myös kastuu ja vakuutushan ei tuota korvaa. Mutta mitään faktaa ei kyllä ole tarjota. Silti auton kuormaaminen on laissa sallittua.
Monessa taloyhtiössä pitävät pelastustiellä. Kuski on monesti paremmassa kunnossa kuin huippu-urheilija.
Pelastustielle saa pysäköidä ambulanssin.
Siis pelastustien viereen, sehän on aivan eri asia kuin pelastustie. Siitähän oli kyse, yrittäkää nyt ymmärtää lukemaanne.
Niin ne on ihan vammaisia hakiessa tukia ja kauhean kipeitä, mutta vapaa-ajalla paiskitaan talkootöissä niskalimassa ympäri suomea eikä invalideetistä ole tietoakaan. Suomalainen osaa soskuilla!
pelastustielle ei saa jättää autoa ettei joka jää autoa valvomaan. Se että laittaa lasiin muutosta ilmoituksen ei riitä- Invalupa ei oikeuta väärin pysäköintiin eli ei pelastustielle.
Paskaksi vaan kuormurilla nurin.
Bbpalomies olet väärällä alalla. Todellinen palomies turvaa niin henkiä, kuin myös omaisuutta. Kuormurilla paskaksi asenteella hajotat toisen ihmisen auton, mahdollisesti pelastusauton ja sitä kautta vaarannat tehtävän.
Jos on kovaa äijää sussa niin kerro asenteesi työkavereillesi.
Googlettaa sopii, mitä tapahtui paloautolle joka lähti työntämään autoa edellään. Paineletkut rikki. Peiliin saa katsoa tuollainen ammattitaidoton urpo.
Yksityinen pysäköinninvalvonta on hänen alansa, ei ole onneksi mikään palomies.
näin teki palomies Lahdessa v. 1998 kun rikkoi auton ja tikasauto meni rikki. Nuori tyttö kuoli sen takia eli kannattaa vähän miettiä mitä laukoo.
Otetaas kerran vielä.
"Saako lähellä pelastustietä lastata autoa?"
Siis saako lähellä, sehän ei ole silloin tiellä.
Keltaisella rajattu parkkialue on parkkipaikka,johon EI saa jättää autoa (ja kylttikin kertoo asian!).Zombi1 mainitsikin ongelmasta...!!.
Pelastustiellä ja sen välittömässä läheisyydessä pysähtyminen ja pysäköinti on ehdottomasti kiellettyä.
Kuka on sanonut että pelastustiellä ja sen välittömässä läheisyydessä, vaan lähellä pelastustietä, se on aivan eri asia.
Kiellettyä Paawoille koska eivät ymmärrä mutta muille pysähtyminen ihan sallittua. Pelastustie on asukkaiden tie. Tie on tehty asumista varten. Taloissa kulkevat tavarat, on liikuntakyvyttömiä ja vanhuksia.
Paawot hämmentävät ja tahtovat suuren kansan näkevän yksittäisen vuonna nakkisota Lahdessa tapahtuneen onnettomuuden. Paawon tarkoitus on saada yritykselle rahaa. Muuten yritys ei toimi. Yritysperät ovat näkyviä. Internet ei unohda.
Taas näitä typeriä paavo kommentteja, ei voisi vähempää kiinnostaa: vaihda jo ihmeessä levyä. Samanlaista nurinaa joka tekstissä.
Miksi luet jos ei kiinnosta?
Mistä arvelet nurinan johtuvan?
Jaahas, tänään tämä ketju on kiinnitetty. Eikö sun provot kerää tarpeeksi kommentteja muuten?
No tossa oli aika monta konkurssialoitusta eikö yksi riitä aiheesta?
Kokeiles toisen median sivustolla julkaista monta kertaa samaa aloitusta ne antaa bannia takuuvarmasti tai voi alkaa armoton vit......
Muiden medioiden palstoilla ei anneta trollien pomppia samaan tapaan ja yksipuolisesti olla toisen puolella näin kepeissä kysymyksissä.
On kyllä linjatonta moderointia, viesti sieltä ja toinen tuolta katoaa epämääräisin ympäripyörein perustein. Jos kerta valituksia tulee ja näemmä käräjien pelkoakin, luulisi pitävän entistä tarkempaa moderointilinjaa ja omien arvojen mukaista julkaisupolitiikkaa.
Alkuperäiseen kysymykseen edelleen vastaus, kyllä saa lastata autoa.
Kyllä toi parkkipete viestiki katosi jonkun muun kuin rappiksen toimesta.