Uusi trendi liittymämarkkinoinnissa, nopeushaarukka

Huijarit hirteen

Palveluntarjoajat on siirtyneet tuotteisiin, jossa nopeudet on esim. 8-20 mbits tai 30-60 mbits. Suomalaisen p.askan Internet-tekniikan myötä tuotekehitys on tuottanut liittymiä, joiden toteutustavalla vähennetään, tai yritetään vähentää, reklamaatioita ja asiakastyytymättömyyttä. Silti on naurettavaa että vanhoista tökkivistä kuparilinjoista, tai jossain kaukana metsän keskellä kilometrien päässä lähimmästä jakojekuskesta, joudut maksamaan yhtä paljon kuin he jotka pääsee nauttimaan (lähes) täysistä nopeuksista.

Milloinkohan meillä alkaisi ns. reilun markkinoinnin aikakausi? Maksaisit netistä samoin kuin esim. perunoista kilohintaa. Jos taloosi ei tule kuin 8,02 megaa, niin maksat sen mukaan, etkä esim. "8-20" tuotteen mukaan, joka on hinnoiteltu tietenkin 20 megasena. Törkeetä kusetusta tämä uusi nopeushaarukointi.

5

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • foofaaffoo

      Mielestäni suomen kiinteä hinnoittelu on ihan hyvä ja reilu. Operaattoreille kuitenkin on saman hintaista toteuttaa se liittymä 200 metrin kuparilinjaan kuin 4 km kuparilinjaan.

      Asiakas saa vain eri nopeutta, mutta operaattorille ei ole sen halvempi tarjota sitä yhteyttä 4 km linjaan kuin lähemmäs 200 metrin linjaan. Miksi pitäisi siis olla halvempi se pitkän linjan päässä oleva yhteys...


      Muualla maailmassa on yleistä, että liittymistä ei makseta kiinteää hintaa vaan maksetaan siirretyn datan mukaan. Toivottavasti tämä malli ei rantaudu suomeen ikinä.

      • ajatusten tonava

        Noin voisi ehkä ajatella, jos operaattorit ei myisi monen hintaisia ja nopeuksisia adsl-liittymiä.


      • Ei huijattu

        Jos operaattori ei kykene toimittamaan pidemmän kaapelin päähän 20Mb/s yhteyttä niin sitä ei pitäisi edes myydä vaan asiakkaalle pitäisi myydä se halvempi nopeus joka kyetään toimittamaan. Ainakin itselleni operaattori sanoi suoraan edellisen asuntoni kohdalla että maksimi nopeus on 8Mb/s eikä edes myynyt nopeampaa, syynä juuri tuo linjan pituus.

        Tilanne jossa asiakkaalle myydään nopeus jota ei voida toteuttaa esim. linjan pituuden takia lähentelee huijausta. Rehellinen operaattori ehdottaa tälläisessä tapauksessa asiakkaalle liittymänopeuden laskemista jos tilanne havaitaan vasta liittymän kytkennän jälkeen, näitäkin tapahtuu välillä kun linjan kaapelointi on huonokuntoista.


    • Valitse oikea nopeus

      Älä ota sitä 8-20 megan liittymää vaan valitse se 8 meganen niin saat mistä maksat.

    • Orankitappi

      AP voisi mennä katsomaan peiliin ja syödä banaanin. Apina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      140
      4409
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      58
      3337
    3. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2443
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      23
      1693
    5. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      229
      1607
    6. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      225
      1178
    7. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      24
      1145
    8. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      158
      1099
    9. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      71
      1093
    10. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      62
      823
    Aihe