Kuinka paljon viime vuonna Suomessa tuotettiin tuulienergia? Jos syöttötariffi oli voimassa, niin luulisi tilastojen olevan suhteellisen helpoo kerätä. Olisi myös mielenkiintoista tietää kuinka paljon siihen käytettin euroja.
Missä viipyy viime vuoden tuulienergiatilastot
Jo dotellut
790
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
VTT julkaisee aika ajantasaisesti tilastoa Suomen tuulivoiman tuotannosta http://www.vtt.fi/proj/windenergystatistics/.
VTT:n suojatyöpaikkalaiset ei ole saanet aikaseksi edes vuoden 2012 vuosiraporttia,
puhumattakaan vuodesta 2013.
Asennettua kapasiteettia on vuoden 2013 lopussa VTT:n mukaan 777 MW.
Ja mitä siitä irtoaa? Hädintuskin 100 MW. Että se siitä tuulimyllyhullutuksesta.
http://www.vtt.fi/files/projects/windenergystatistics/kuvat/Vuosi_tuotanto_kapasiteetti_indeksi.JPG
Tuulivoima on tärkeä keino vapautua itäisen naapurimaan energiamonopolista. Suomi on riippuvampi idästä kuin Ugraina. Jos itä alkaa nostaa energian hintaa oltaisiin k***sessa. Jos ei tätä ymmärrä on leijan kaakkoinen stalinisti.
Itäisestä naapurista tulee enää sähköä suurin piirtein saman verran kuin Suomen omista tuulimyllystä. Vennäännmaa tarvii sähkönsä itse.
Sensijaan Ruotsin ydinvoima ja Norjan vesivoima pelastaa Suomen sähkövajeelta nykyisin.http://www.fingrid.fi/fi/sahkomarkkinat/voimajarjestelman-tila/Sivut/default.aspx
ja linkki toimivana
http://www.fingrid.fi/fi/sahkomarkkinat/voimajarjestelman-tila/Sivut/default.aspx
kuvalinkin mukaan 447 MW