Onko cruze1,4T:ssä nokka-akseli hihnalla vai ketjulla , mikä on vaihtoväli.
cruze 1,4T
kappas1
132672
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mulla on Evanda vm 2006 ja vaihdettu jakohihna noin 80000 km jälkeen. Eli toi on yleisin vaihtoväli. Mun Ex Luminassa oli ketju ja sehän on ikuinen.
Näistä muista malleista en tiedä mutta auton huoltokirjasta näkee jos sellainen on onko ketju vai hihna.
Sulla näyttää olevan pikkukoneella. Niissä on hihna ja isommissa ketju. Vaihtovälin näet tossa ylemmässä viestissä.
Ohjekirjan sivu 285: Jakoketjun vaihto. LUJ, LNP: vaihtoväli 240 000 km / 10 vuotta
LUJ on 1.4 T.
Kyselin ketjun kestosta kun kävin huollossa. Kertoivat että tällä koneella on käynyt noin 100 tkm ajettuja vasta huollossa. Mitään syytä ei ole ollut koneita avata joten ketjun mahdollisesta kulumisesta ei ole tietoa. Pari kolme vuotta menee vielä ensimmäisiin ketjun vaihtoihin.
Onkohan 1.4T ketjunkiristimessä räikkäsysteemi? VAG TSI-koneissa ei kai ole ja se on yksi syy miksi muutenkin huono ja aika uutena venynyt ketju on niin helposti hypännyt käynnistyksessä ennen öljynpaineen nousua.
http://workshop-manuals.com/chevrolet/cruze/l4-1.4l_turbo/engine_cooling_and_exhaust/engine/timing_components/timing_chain_tensioner/component_information/specifications/page_1738/
Tässä on valokuva
http://www.rockauto.com/catalog/raframecatalog.php?carcode=3000993&parttype=5736&ck[ID]=0&ck[idlist]=0&ck[viewcurrency]=EUR&ck[PHP_SESSION_ID]=gtldr7ul8h6njq33f9vjeatp51
Ja koko paketti
http://www.ebay.com/itm/1-4L-Engine-Timing-Chain-Kit-11-12-Chevrolet-Cruze-Volt-DOHC-LU-LUJ-/321096755825?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item4ac2dbaa71&vxp=mtr
Ei selvinnyt onko räikkämekanismia. Luultavasti on.
Eipä ole kallis osa!
Ei ole. Ajattelin ensin että se on jenkkihinta mutta menin rockauto.co.uk sivulle ja valitsin eurot ja lisää alvi. Sama hinta tuli.
Onkohan se ihan jousella toimiva eikä öljynpaineella?
Ei kukaan tiedä vai?
Ei tunnu tietävän, mikä ei ole huono asia. Jos niissä tai jakopäässä yleensä olisi ollut vikaa, me kyllä olisimme jo tietoisia kiristimen tyypistä.
Olisi hyvä kun ei olisi öljynpaineella toimiva. Volkkarin TSI:ssä kuulemma jakoketju hyppää käynnistyksessä ennen kuin öljynpaine ehtii kiristimelle.
On niitä jousikiristeisiä, kuten moottoripyörissäkin usein näkee.
Mutta, mutta: Voi se öljynpaineellakin toimiva kiristin sisältää räikän ja niin se useimmiten onkin toteutettu. Eli öljynpaine pitää ketjun kireällä ja kiristää lennossa kokoajan löysiä pois ja räikkä varmistaa, ettei kiristin pääse palaamaan löysäksi edes sammuttamisen yhteydessä, eli se ylläpitää jatkuvasti riittävää kireyttä ketjussa, vaikka öljynpainetta ei olisikaan. Tämä on toteutettu eräänlaisella hammastuksella, joka naksahtaa aina pykälän kireämmälle, kun kiristin saa painettua ketjua laahaimessaan tiukemmalle. Mekanismin toimintaperiaate on vähän samantapainen, kuin ennenvanhaan oli rumpujarruissa.
Volkkareissa mekanismi oli luotettu pelkästään hydraulisen painimen varaan, mikä on täysin älytöntä. Periaatteessa moottorin pyörähtäminen sammutettuna vaihde päällä vaikkapa renkaanvaihdossa tai epäonnistuneessa mäkilähdössä voi hypäyttää ketjua tuollaisessa mekanismissa.
Myös ketjun tolkuton venyminen on myrkkyä räikättömälle, koska sammuttaessa löysäksi venynyt ketju pääsee löystymään täysin takaisin venyneeseen mittaansa, eikä käynnistettäessä öljynpaineella toimiva kiristin ehdi kiristää todella löysäksi käynyttä ketjua tarpeeksi nopeasti. Tällöin voi moottori ehtiä pyörähtää, ennenkuin ketju kunnolla kiristyy.
Volsuissa löystynyt mekanismi usein varoitteli tulevasta ropisemalla äänekkäästi vähän aikaa startin yhteydessä. Johtui löysän ketjun hakkaamisesta ennenkuin kiristin ehti toimia. Tuolloin pitäisi hälytyskellojen alkaa soida omistajan päässä.
Vuosi pari sitten uusissa 1,2 tsi-moottoreissa siirryttiin Fordin tapaan todella pitkäikäiseen erikoishihnaan ja ongelma lienee voitettu. Hihnan vaihtoväli on niin pitkä, ettei parilla ensimmäisellä omistajalla ole asiasta mitään huolta.
ketjukone ei huolta ei veny eikä pauku