Tämäkin säätiö on siis vain vitsi, kuten niin monet muutkin. Ujo miljonääri ajaa ujon köyhän edelle säätiössä, jonka pitäisiä tukea vain ujoja köyhiä:
Köyhien säätiö vuokrasi KKO:n Leif Sevónille asunnon puoli-ilmaiseksi
Korkeimman oikeuden presidentti Leif Sevón on asunut kohta kolme vuotta köyhien asialle omistautuneen säätiön vuokra-asunnossa Helsingin Kaivopuistossa.
Erikoinen järjestely tuli ilmi TV2:n eilisessä Silminnäkijä-ohjelmassa. Suomalaisten säätiöiden kummallisuuksia käsitellyt toimittaja Ari Korvola pitää järjestelyä sekä eettisesti kestämättömänä että säätiölain kannalta varsin kyseenalaisena.
Sevón muutti säätiön asuntoon joulukuussa 2001. Muita Ann ja T.E. Björklingin säätiön "köyhiä" asukkaita ovat vuosikausia olleet muun muassa ulkoministeriön huippuvirkamies ja UM:n henkilöstöpäällikkö sekä muutama miljonääri.
Halpoja asuntoja hyväosaisille
Björklingin tukisäätiö omistaa Suomen kalleimmalla asuinalueella Helsingin Kaivopuistossa kaksi kivitaloa. Säädekirjan mukaan säätiön tarkoitus on auttaa pauvrex honteux eli ujoja köyhiä.
Auttaminen tapahtuu säätiön omistamien talojen vuokratuloilla. Kolmisenkymmentä ruotsinkielistä vanhusta on Silminnäkijän mukaan saanut 70 euron kuukausiavustusta. Säätiön asunnoissa ei köyhiä sen sijaan asu.
Tutkittuaan "Ujot köyhät" -säätiön huoneistojen lukumääriä, pinta-aloja ja säätiön vuokratuloja keskineliövuokra jää Korvolan mukaan vain 11 euroon 69 senttiin. Kaivopuiston normaali vuokrataso on kuitenkin reilusti yli 20 euroa/neliö.
Kun säätiölaki edellyttää, että varat on sijoitettava varmalla ja tuloa tuottavalla tavalla, Sevónille ja muille hyväosaisille edullisia vuokra-asuntoja tarjoava Björklingin tukisäätiö ei näin ollen ole onnistunut tehtävässään. Vuokralaiset asuvat puoli-ilmaiseksi, ellei vähän sitäkin edullisemmin.
Moraali tulee lain jälkeen
TV2:n Silminnäkijä-ohjelmassa esiteltiin lukuisia muitakin säätiöitä, joiden toiminta on hyvin epämääräistä. Vain kuusi säätiötä kymmenestä kertoo mihin avustukset menevät.
Asiantuntijana kuultu veroasiantuntija Ilkka Lahti totesi, että säätiöt rahoittavat pahimmassa tapauksessa vain omia yksityismenoja ja lähipiiriä.
Suomessa toimivien 2 700 säätiön toimintaa valvoo vain muutama ihminen. Verohallinnossa suunniteltiin neljä vuotta säätiöiden tehotarkastuksen aloittamista. Hanke kuivui kuitenkin kokoon.
Filosofi ja teologi Terho Pursiainen näkeekin tilanteen ensisijaisesti lainsäädäntöön liittyvänä ongelmana.
- Tässä on tehtävä ero lainsäädännön ja moraalin välillä. Jos näin tärkeän asian selvittämiseen ei ole osoittaa voimavaroja, se on yhteiskuntapoliittinen kysymys. Etenkin jos käy ilmi, että valvonnan puuttuessa on rikottu lakia.
- Vasta sitten pitää huutaa moraalia apuun, jos laki sallii tällaisen menettelyn.
ujo miljonääri > ujo köyhä
11
602
Vastaukset
- Andronikos
Ai että lämmittää sydäntä, kun KKO:n puheenjohtaja tällä tavalla uhrautuu, eikä prameile komealla kämpällä! Tästä näkee, että suomalaisella miljonäärillä on sinivalkoinen sydän ja isänmaallinen maksa!
- köyhä oikeasti
Nyt kun EU tutkii korruptiota Suomen Oikeuslaitoksessa:
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/korkeimman-oikeuden-tuomareiden-salaiset-sivutyot-mahdollistavat-korruption/2012/06/1561039
niin tässähän olisi tutkittavaa. - ihmettelen vaan
Miten tälläistä voi tapahtua Suomessa??
- maan tapa
Koska me olemme Suomessa.
Suosittelen faktapitoista lähestymis- ja arvottamistapaa mielikuvissa elämisen sijasta.
- luxus lukaali
Miten pääsee tähän eksklusiiviseen "ujot köyhät" yhdistykseen?
Tarvitsen itsekin luxuslukaalin (siis ettei itse tarvitse maksaa).
Vai onko niin, että pitää olla ns. parempaa herrasväkeä, bättre folk, että pääsee "köyhäksi"? Silloin ei taida onnistua. Olen vain oikeasti köyhä, verkiligeb fattiga. - mites ny taas näi?
Sarkasmi alkaa:
Suomenhan piti olla virkamiesten väärinkäytöksistä ja korruptiosta vapaa maa ja täysin tasa-arvoinen äidinkielestä ja taustasta riippumatta!?
Sarkasmi päättyy. - rahalla ei kotimaata
Myös Espanjalaisilla on oma "Köyhien yhdistys"
http://www.ts.fi/uutiset/ulkomaat/454713/Espanjan kuninkaan vavy oikeudessa korruptiosta
"Espanjan kuninkaan Juan Carlosin vävy on tänään oikeudessa vastaamassa syytöksiin korruptiosta ja veropetoksesta.
Syytteiden mukaan Urdangarin käytti suhteitaan julkisten varojen ohjaamisessa johtamalleen järjestölle ja piilotteli rahoja ulkomaille."
Kyllä ne Espanjat kuninkaalliset osaavat samat mitä Korkeimman Oikeuden tuomarit Suomessa. - Uppia
Suomi on kleptokratia.
- hyvävellllli
Minusta on tullut niin kyyninen, etten luota juurikaan Suomen OIKEUSVALTIOON.
- Epäluottaja
hyvävellllli kirjoitti:
Minusta on tullut niin kyyninen, etten luota juurikaan Suomen OIKEUSVALTIOON.
Et liene yksin asiassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64165Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va952303Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J61999Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38861Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?186860- 47854
- 34831
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119785- 36776
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35772