PORVOO | Itä-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut porvoolaisen, vuonna 1950 syntyneen miehen kunnianloukkauksesta 40:ään seitsemän euron päiväsakkoon eli yhteensä 280 euron sakkoihin.
Mies kirjoitteli vuonna 2008 huhtikuun ja lokakuun välisenä aikana internetin keskustelupalstoille kahdesta sosiaalityöntekijästä valheellisia tietoja ja vihjauksia. Mies nimesi kirjoituksissaan naiset.
Mies oli tuomittu samojen naisten kunnian loukkaamisesta jo vuonna 2007. Sen tuomion jälkeen loukkaavien lappujen tulo loppui, mutta vuonna 2008 mies jatkoi törkykirjoituksiaan internetissä.
Sosiaalityöntekijät olivat olleet mukana miehen lapsia koskeneessa huostaanotossa.
Mies kiisti syytteen. Hän väitti kirjoittaneensa internetiin vain totuudenmukaisia asioita ja että hänen tarkoituksenaan ei ole ollut loukata ketään.
Oikeus katsoi, että mies on syyllistynyt siihen rikokseen, josta hänelle on vaadittu rangaistusta. Kirjallisina todisteina esitetyt lähes sata tulostettua kirjoitusta osoittavat oikeuden mukaan, että viestien sisältö on loukannut naisten kunniaa.
– Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen ratkaisukäytännön mukaan sananvapauden piiriin kuuluvat myös yliampuvasti ja kärjekkäästi ilmaistut mielipiteet. Sananvapaus ei kuitenkaan koske valheellisia väitteitä rikollisesta toiminnasta, käräjäoikeus perustelee päätöstään.
Käräjäoikeus otti rangaistusta mitatessaan huomioon, että mies on tuomittu aiemminkin samoihin henkilöihin pitkälti samoista syistä kohdistuneista kunnianloukkauksista. Sakkorangaistus oli kuitenkin oikeuden mukaan riittävä ja oikeudenmukainen seuraamus.
Tiedoksi
tännekkin:
3
155
Vastaukset
- Se on savolaisen
kohtalotoveri - sakkoa - sakkoa - ehdonlaista vankeutta - ehdotonta vankeutta.
Tätä kutsutaan "oikeuden rangaistuksien koventamisperusteeksi".
Se onkin erinomainen oikeudenkäytön muoto :) - virnuilija
Tällä on jo ehdollinen, koeaika kesken. Tästä on hyvä jatkaa.
- Sukusolumies
runkkaa purkkiin. Mälliä annettu kuulemma sioille. Olivat sen jälkeen ryhtyneet raiskaamaan toisiaan ja sekaantumaan pieniin porsaisiin :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213307
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402681Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532260Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2082212Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131698Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191509Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521461- 971379
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621201Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951174