Asumme luhtitalossa (3h k) ja puolen vuoden välein saamme tasauslaskun vedestä. Tällä kertaa lasku kuitenkin oli naurettavan iso. (Edes 5 hengen omakoti talous ei maksa näin isoja vesilaskuja)
Haluankin vain tiedustella onko tässä laskuissa mitään outoa. Kuva ohessa
http://oi58.tinypic.com/s60i1f.jpg
Ilmeisesti maksamme energiasta joka kuluu veden lämmitykseen lämmitys ja kylmän sekä lämpimän veden käytöstä.
Jos vaikka joku viisaampi ottaisi jotain kantaa. Kiitos.
Haluankin vain tiedustella onko tässä laskuissa mitään outoa. Kuva ohessa
http://oi58.tinypic.com/s60i1f.jpg
Ilmeisesti maksamme energiasta joka kuluu veden lämmitykseen lämmitys ja kylmän sekä lämpimän veden käytöstä.
Jos vaikka joku viisaampi ottaisi jotain kantaa. Kiitos.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mistähän nuo kulutuslukemat ovat peräisin, kun mittarilukemien erotukset ovat ihan jotain muuta? Onko käytössä jokin kerroin, jolla lukema muunnetaan kulutukseksi? Mistä sellainen kerroin on peräisin? Valitettavasti et kerro montako asujaa teillä on etkä edellisten laskujen suuruutta.
Laskutetusta hinnasta päätellen veden lämmittäminen maksaa 3,31 euroa kuutiolta eli lämmin vesi yhteensä 6,50 euroa. Ihan kohtuuhinta, josta voisi myös päätellä että ilmoitetut kuutiomäärät ovat oikein.
Laskutettu 143 kuution vedenkulutus tekee (kolmelle asukkaalle) 262 litraa henkilöä kohti päivässä. Ei mitenkään mahdotonta, jos tottumukset ovat hieman tuhlaavaiset. Jos teitä onkin neljä, tulos on 196 litraa. Keskimääräinen kulutus Suomessa on luokkaa 140 litraa.
voisko tuohn laskuun sisältyä sekä sähkö että vesi.
3 hengen talous. Edelliset tasauslaskut ovat olleet max 200 euroa. Sähköt maksamme erikseet.
Ihmeteltiin vain laskun suuruutta, koska talvikin on ollut lauha, joten lämmityskään ei kaiken järjen mukaan ole voinut viedä enempää kuin ennen (pattereissa vesilämmitys).
Olemme asuneet samassa (vuokra) huoneistossa jo noin kuutisen vuotta ja vettä ollaan käytetty niinkuin aina ennenkin.
"Ihmeteltiin vain laskun suuruutta, koska talvikin on ollut lauha, joten lämmityskään ei kaiken järjen mukaan ole voinut viedä enempää kuin ennen (pattereissa vesilämmitys)."
Vaikka siellä pattereissa vesi kiertääkin niin se ei vesilaskua nosta senttiäkään.
Mutta vettä teillä näyttää kuluvan aika reippaasti... Ehkäpä kannattaa hieman muuttaa tapoja. Meillä kuluu 4-hengen taloudessa 6m3 vettä / kuukausi. Tosin meillä ei saunota kuin 2-3 kertaa viikossa... Teillä on kulutus 3 hengen taloudessa melkein 24m3 / kuukausi...
siihen on tietysti lisätty se kuuman käyttöveden kustannus.... näillä uusilla mittareilla senkin erottelu nääs onnistuu.
joo-o ja kuukkelilta kysyen 'lämpimän veden käyttöhinta'... kuumanveden hinta ym. hauilla kun etsii, niin syy hintaan löytyy... kyllä se on se oma kulutus, eli ei kannata pitää hanaa auki hampaita pestessä tai silloin kun pesee suihkussa itseään saippuointi ja hankaus vaiheessa.Varsinkin lasten ja nuorison veden käyttö on vähän niin ja näin.
Aika outo on lasku, kun veloitetaan lämpimästä vedestä ja vielä jotain sähköjä lisäksi. Vai maksatteko jotain asunnon lämmityskulujakin vuokran lisäksi?
jos on kaukolämpötalo niin menee se kuumanveden käyttömaksu, mutta jos on oma kattila taloyhtiöllä niin sitten vähä ihmetyttää