2, “Hallituksen tavoitteena on työllisyysasteen nosto 72 prosenttiin ja työttömyyden alentaminen viiteen prosenttiin vaalikauden loppuun mennessä.”
(Työllisyysaste eli työllisten osuus 15–64-vuotiaista oli joulukuussa 66,9 prosenttia, työttömyysaste 7,9 prosenttia. Työttömyysaste on kasvussa.)
(Työllisyysaste eli työllisten osuus 15–64-vuotiaista oli joulukuussa 66,9 prosenttia, työttömyysaste 7,9 prosenttia. Työttömyysaste on kasvussa.)
Vastaukset 7
Vanhimmat
vitsi
Hyvä muistaa että Kepun hallituksessa olon aikoihin kylvettin nämä katastrofin siemenet, sitä saa mitä tilaa.
Kansa ei katastrofia tilannut, se tuli yllättäen ja pyytämättä.
tuli valehtelijat jotka oli ensin torperoineet talouden kuntoon saamiset
tiedetään ja puolue !
Kirjavan hallituksen kirjava talouspolitiikka seilasi ensin tuuliajolla hyväuskoisessa jahkailussa. Sitten vene eksyi elvytysten ja leikkausten sekavaan sumuun. Kukaan ei vielä tiedä, aikooko hallitus maaliskuussa nostaa veroja, leikata kuluja vai tehdä molempia, tai jättää kokonaan tekemättä.
Päättäjien kykyä ja moraalia näpäytti myös presidentti Sauli Niinistö valtiopäivien avajaisissa sanomalla, että joukkoja on johdettava edestä. Jos johtajat eivät näytä esimerkkiä, ei sitä voi vaatia muiltakaan. Hän patisti myös siirtymään keskustelusta tositoimiin.