EU ja eläkkeet.

anja koivistoinen

" Silloin kun Suomi liittyi EU:n jäseneksi (?), sovittiin erikseen, että työeläkejärjestelmä jää kansallisen päätöksenteon piiriin, eli EU ei päätä suomalaisista työeläkkeistä eikä työeläkejärjestelmästä.

Näyttää nyt kuitenkin siltä, että että EU:lla on koko ajan suureneva halu muuttaa tätä vallitsevaa tilannetta. Asiaan yritetään puuttua talaouden kautta.
Eli jos Suomen valtiontalous menee huonolle tolalle, niin EU:ssa katsotaan, että koska työeläke on osa julkista sosiaaliturvaa , siihenkin voidaan puuttua.
Siis EU ei ole meille yhdentekevä asia."
lähde: Eläkkeensaaja-lehti.

Olen kyllä henkilökohtaiseti sitä mieltä, että työeläke EI ole sosiaaliturvaa, eikä sitä saa rinnastaa siihen. Ilmeisesti hallitus käsittelee sitä sosiaaliturvana.

8

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ikävä juttu,

      Kelan eläke on sosiaaliturvaa mutta noita kahta asiaa sekoitetaan
      keskenään, liekö tahallista,ainakin nuoret uskovat tuon.

    • loistavaKysymys

      Saisiko jonkun nykyisen kansanedustajan tekemään kysymyksen asiasta?

      • Työeläke on sosiaaliturvaa http://fi.wikipedia.org/wiki/Sosiaaliturva

        EU ei ole enää se sama EU, mihin Suomi aikoinaan liittyi. Suomi meni mukaan yhteisöön, jossa asioita ratkottiin periaatteella, että päättämiseen vaadittiin jäsenvaltioiden yksimielisyyttä asioista. Sen jälkeen Suomi on ollut tekemässä sopimuksia, jotka siirtävät päätösvaltaa yksimielisyydestä enemmistöperiaatteeseen. Päätöksiä voidaan siis tehdä, vaikka joku tai jotkut yksittäiset jäsenvaltiot eivät niistä pitäisikään. EU:sta on siis tullut yhä enemmän liittovaltiotyyppinen.

        Toisekseen EU haluaa kitkeä finanssi- ja talouskriisejä ja sen vuoksi EU on yhä enemmän kiinnittänyt huomiota jäsenvaltioiden taloudenhoitoon. Juuri puutteet ja leväperäisyys esimerkiksi Kreikan taloudenhoidossa ovat johtaneet vakaviin häiriöihin talouselämässä ja vielä surkeammin asiat ovat Kreikan tavallisella kansalla. Kriisejä ehkäistään parhaiten tulevaisuuteen katsovalla talouspolitiikalla ei elämällä niin kuin herran pellossa.

        Vaikka eläkeasiat eivät kuulukaan EU:lle, ne kuuluvat kuitenkin siinä mielessä, että leväperäisellä suhtautumisella eläkeasioihin (kysymyshän on aina rahasta) voidaan pahentaa julkisen talouden alijäämää, mikä voi johtaa velkakriisiin.


    • Oikeusministerille

      Tuo on selvästi oikeusministerille kuuluva asia ja mikäs olikaan meillä
      nykyisin oikeusministerinä olikos vaikka joku Henrikson?

      • anja koivistoinen

        Valitettavasti meillä on oikeusministerikin mukana tässä EU-kiimassa.


      • Brysselin kone

    • Rahalla saa

      RKP:llä on kova kiima saada oma edustajansa EU:ssa ja rahoituksilla
      sekin hoituu.

    • Röyhkeä RKP

      RKP:n pakkosyrjintää senioreita kohtaan ja nämä eliitin röyhkeilijät
      pitävät vain erityisiä etuja etunojassa omilleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      207
      3556
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      13
      3246
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2499
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2145
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1960
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1868
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      40
      1698
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1581
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1143
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1120
    Aihe