Tälläiset tiedostot hävinneet, kone herjaa käynnistäessä:
vnetsup.vxd
vredir.vxd
dfs.vxd
msnp32.dll
Kone kehoittaa asentamaan sovelluksen uudestaan josta tiedostot puuttuvat.
Eli olisko ideoita mitä tehdä?
vnetsup.vxd
vredir.vxd
dfs.vxd
msnp32.dll
Kone kehoittaa asentamaan sovelluksen uudestaan josta tiedostot puuttuvat.
Eli olisko ideoita mitä tehdä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
win98 se. nettiin en pääse omalla koneella.
Kokeile tätä ohjetta:
Windowsin System File Checkerillä pystyt tarvittaessa palauttamaan vioittuneen tiedoston tai ajurin tilalle toimivan version asennuslevyltä.
Ohjelma käy läpi kiintolevysi ja ilmoittaa havaitsemastaan viallisesta tiedostosta.
Tämän jälkeen sinun tarvitsee vain asettaa kyseisen tiedoston sisältävä asennusromppu tai -levyke asemaan ja kertoa toimivan tiedoston sijainti ohjelmalle, jonka jälkeen se siirtää tämän toimivan tiedoston vioittuneen tilalle.
System File Checkeriin pääset käsiksi, kun avaat Käynnistä-valikon (Start) ja valitset sieltä Ohjelmat (Programs), sitten Apuohjelmat (Accessories), Järjestelmätyökalut (System Tools) ja Järjestelmätiedot (System Information).
Valitse sitten ohjelman päävalikosta Työkalut (Tools) ja Järjestelmätiedostojen tarkistus (System File Checker).
Ja yritin kyllä etsiä asennuslevykkeltä kyseisiä tiedostoja, muttei löydy. Onkohan asennuslevykkeen tiedot vanhentuneita, vai enkö vain osaa? Tai osaatko sanoa mistä kansiosta kyseiset tiedostot mahtaa löytyä. Netistä imuroin sen msnp32.dll joka oli exe tiedostona, muita en löytänyt. Asennuslevyke käyttikseen löytyy ja sen verran olen selvitellyt että verkkoajureihin kuuluvia palikoita ne ovat ja löytyvät windows\system hakemistosta.
Mutta minkähän ohjelman asennuslevýkkeestä on kyse?
...*.cab-fileiden sisään. Niitä on aikas paljon, mutta jostain niiden syövereistä pitäisi löytyä..
Tarkoitin siis tuota alkuperäistä kysymystä
-T