Telkkarista tuli dokkari Jack Daniels viskin valmistuksesta. Siinä tynnyreitä poltettiin sisältä. Tynnyrin sisältä sitten myöhemmmin kirkas viski saa värinsä ja makunsa. Kun väri ja maku tulee osittain poltetusta puusta, herää kysymys miten turvallinen juoma on? Palanutta kun pitäisi välttää syömästä.
Onko Jack Daniel*s viski terveysriski
-nokinen-
71588
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Viskit ovat kyllä tosiaankin niin uusi keksintö etteivät tuollaiset asiat varmaankaan ole tulleet esille ja terveysvaikutuksia selvitetty vielä tähän mennessä.
Älä usko kaikkea mitä telkkarista näet;)
Valmis viski on hailakan kusen väristä ja sitten se värjätään ja kenties lisätään hieman savuaromia.
Itse asiassa puhut asiaa, poltetut tynnyrit ovat terveysriski - karsinogeenien takia, tosin tästä ei saa puhua. Koska kyseessä on alkoholi ei karsinogeenit ole samalla tavalla riski - koska alkoholi itsessään on suurempi riski.
Valitettavasti viskin saa (ei ole pakko) värjätä E150 väriaineella, sokerikulööri, eniten haittaa aiheuttavat E150c ja E150d.
Onneksi on valituneista viskitekijöitä jotka eivät käytä väriaineita - tämä yleensä mainitaan etiketissä.
Mustaksi palanutta lihaa ei saa syödä se aiheuttaa syöpää. Eiköhän se ole ihan turvallista jos viskiä juot kunhan pysyt kohtuudessa. Onhan yksi lasi viiniäkin terveellistä mutta yksi pullollinen haitallista. Sveitsiläinen lääkäri Paracelsus sanoi kaikki on myrkkyä, mikään ei ole myrkkyä. Katsoin itsekin ohjelman mutta sitä viskiä en joisi, sehän on tehty maissista! Onko se geenimanipuloitu? Parhaat viskit tulee skotlannista!
Mutta kun se on niin hyvää!
T:Keith
hyvää on ja maistuu.
Suusyöpää, kurkkusyöpää, ruokatorven syöpää, vatsasyöpää, peräsuolisyöpää. Raakana paskinta viskiä ikinä. Täysin yliarvostettu brändi eli tuotemerkki.