Juntata windowskone!
http://www.tietokone.fi/artikkeli/uutiset/uusi_kiristysohjelma_tukkii_nettiyhteyden_ja_jauhaa_bitcoineja_rikollisille
Missä se paljonmainostettu tuki on?
http://www.tietokone.fi/artikkeli/uutiset/uusi_kiristysohjelma_tukkii_nettiyhteyden_ja_jauhaa_bitcoineja_rikollisille
Missä se paljonmainostettu tuki on?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mikä tuki? Käyttäjä saa tukea vaikka kansanopistosta tai jostain ATK kursseja järjestävältä firmalta.
"Linkup-nimisen TROIJALAISEN kertoo löytäneensä itävaltalainen tietoturvafirma " =
Käyttäjän pitää olla riittävän typerä että menee itse asentamaan tuon koneelleen, itsekseen ei tartu.
Aivan! Microsoftin tuesta puhuminen on mitä parhainta HUUMORIA! ;)
Windows käyttöjärjestelmä saa tukea kiitettävästi. MS ei sen sijaan järjestä mitään ATK kursseja tumpuloille, sellaiselle kurssille pitää osata itse hakeutua jos "ei osaa".
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tietokoneen_ajokortti
http://www.atk-ajokorttikoulu.fi/fi/
Itseasiassa haitakkeet voivat myös tarttua ilman käyttäjän hyväksyntää tai tietoisuutta riippuen käyttiksen ja selaimen asetuksista, muistele sasser-matoa 2000-luvun alkupuolella - pelkkä klikkaus saastuneeseen linkkiin riitti.
Sasserinkin itsekseen tarttuminen edellytti että tietoturvapäivitysten asennus oli laiminlyöty.
"The specific hole Sasser exploits is documented by Microsoft in its MS04-011 bulletin, for which a PATCH HAD BEEN RELEASED SEVENTEEN DAYS EARLIER."
http://en.wikipedia.org/wiki/Sasser_(computer_worm)
Sasser kyllä tarttui jo ennenkuin mitään päivityksiä käyttikseen tai haittatorjuntasoftiin vielä oli olemassakaan eli pelkästään klikkaamalla saastunutta linkkiä.
Minut pelasti skeptinen suhtautumiseni selaimen oletusasetuksiin ja olinkin ottanut asetuksista pois päältä "file download" kuin myös aktiivi ainesten suorittamisen seurauksena selaimen ilmoittama "tiedostoa ei voida ladata"
Sasser oli mato tyyppinen haittaohjelma joka levisi yritysverkoissa LSASS-palvelussa olleen haavoittuvuuden avulla.
Sasseria EI levitetty minkään selainhaavoittuvuuden avulla.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sasser
Miksi koko winmobile menee uusiksi? Jos oli niin hyvä?