Liityin kirkkoon

Olen ollut käytännössä teisti siitä asti kun aloin ymmärtämään sadun ja todellisuuden (Big bang, evoluutio-oppi vs. Jumala) eron. Päätin liittyä kirkkoon koska koin kirkon jäsenyyden olevan moraalisesti oikea vaihtoehto.

Oma käsitykseni on että kuoleman jälkeen jokaisen ihmisen sielu tuomitaan Jumalan toimesta oikeudenmukaisesti ja tasapuolisesti. Olen varma siitä että kuoleman jälkeen on elämää.

Mitä te ateistit uskotte teisteille tapahtuvan? Ateismissahan opetetaan että kaikki katoavat lopullisesti (todisteita tästä ei tietenkään ole annettu).
15102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Minäkin liityin kirkkoon. En usko kreationistisiin saatuihin vaan Jumalaan. Kirkko ei opeta kreationismia.

Äänestä
  • Tietenkin opettaa. Luojajumala, luominen, creation....

    Äänestä

  • ateistix kirjoitti:

    Tietenkin opettaa. Luojajumala, luominen, creation....

    Eipä saivarrella. Se, onko luominen tapahtunut 6 päivässä (kreationismi) vai miljardeissa vuosissa on kirkolle yhdentekevää. Kysy vaikka kirkosta.

    Äänestä

En pidä itseäni ateistina vaan uskonnottomana. Minua ei oikeasti edes kiinnosta mitä tapahtuu kuoleman jälkeen.

Äänestä
  • Ateisti ja uskonnoton ovat sama asia.

    Äänestä

  • Ensin täytyy ymmärtää, mikä on kuolema. Tekee myös hyvää tietää, mikä tekee meistä sen, minkä me olemme, eli yksilön. Jos ottaa lähtökohdaksi sen, että ihmisellä on joku erillinen sielu niin helppohan se on keksiä, vaikka minkälaista selitystä, minne tuo sielu, joka on siis riippumaton ruumiintoiminnoista menisi kuoleman jälkeen.

    Jos tosiasioita haluaa tunnustaa niin ensi alkuun täytyy ymmärtää, ettei ihmisellä mitään sielua ole. Sen jos ymmärtää ja hyväksyy niin sitten on paljon helpompi oivaltaa se, että kuollessaan ihminen lakkaa vain toimimasta ja kun aivoista lakkaa verenkierto tai kun aivot lakkaa toimimasta niin ihminen on jo käytännössä kuollut.

    Asiaa voi myös miettiä siltä kantilta, että kuvittelee itsensä tilaan, jossa ei tunne, ei näe, ei kuule, ei maista eikä haista. Voiko tuollainen ihminen edes ymmärtää olemassaoloaan, vaikka aivot toimisi "täydellä teholla"? Ja jos ymmärtää, kuinka eri aistit toimii ja miten unet syntyy niin tyhmimmänkin luulisi ymmärtävän, että kuollessaan ihminen vain lakkaa toimimasta.

    Todennäköisyys sille, että ihmisellä olisi jokin erillinen sielu on nolla. Jos oletetaan, että olisin väärässä ja meitä kaikkia kohtaisi ikuinen elämä jossain toisaalla niin se olisi kyllä pahempaa kidutusta kuin pahimmissa painajaisissakaan voisin kuvitella. Päättymätön elämä olisi jotain ihan hirveää. En käsitä, miksi kukaan haluaisi tuollaista.

    Äänestä

"Päätin liittyä kirkkoon koska koin kirkon jäsenyyden olevan moraalisesti oikea vaihtoehto."

Jos koet kirkon jäsenyyden itsellesi moraalisesti oikeaksi vaihtoehdoksi, oli päätöksesi liittyä kirkkoon varmasti sinulle oikea. Mielenkiinnosta kysyisin kuitenkin, että miksi "jouduit" siihen erikseen nyt liittymään? Eikö sinua alunperinkään koskaan oltu liitetty kirkkoon, vai olitko eronnut siitä jossain vaiheessa elämääsi?

"Mitä te ateistit uskotte teisteille tapahtuvan?"

Minä uskon, että kun ihminen kuolee, hän lakkaa olemasta. Se mitä hänestä jäljelle jää, elää niiden kautta, jotka hänet ja hänen elämänsä muistavat.

"Ateismissahan opetetaan että kaikki katoavat lopullisesti (todisteita tästä ei tietenkään ole annettu)."

Ateismissa ei opeteta tällaista. Ateismi merkitsee jumaluskon puuttumista, kuolemanjälkeiseen se ei ota kantaa muutoin kuin määritelmänsä kautta siten, että mahdolliseen kuolemanjälkeiseen ei liity jumaluuksia.

Äänestä
  • "Ateismissa ei opeteta tällaista. Ateismi merkitsee jumaluskon puuttumista, kuolemanjälkeiseen se ei ota kantaa muutoin kuin määritelmänsä kautta siten, että mahdolliseen kuolemanjälkeiseen ei liity jumaluuksia."

    Sitä nyt en tiedä onko ateismilla jotain virallista kantaa kuolemanjälkeisyyteen tai ylipäätänsä mihinkään muuhunkaan. Ateismin perustahan on että jokainen ajattelee omilla aivoillaan...

    Yleisen käsityksen mukaan kuolemanjälkeisyyteen tarvittaisiin jokin jumaluus jotta "sielu" ei katoaisi. Ateistit ei tälläisiin usko. Tieteellisesti ei ole todettu mitään mahdollisuutta sielun irtautumisen/siirtymiseen ruumiista.

    Äänestä

  • minä kirjoitti:

    "Ateismissa ei opeteta tällaista. Ateismi merkitsee jumaluskon puuttumista, kuolemanjälkeiseen se ei ota kantaa muutoin kuin määritelmänsä kautta siten, että mahdolliseen kuolemanjälkeiseen ei liity jumaluuksia."

    Sitä nyt en tiedä onko ateismilla jotain virallista kantaa kuolemanjälkeisyyteen tai ylipäätänsä mihinkään muuhunkaan. Ateismin perustahan on että jokainen ajattelee omilla aivoillaan...

    Yleisen käsityksen mukaan kuolemanjälkeisyyteen tarvittaisiin jokin jumaluus jotta "sielu" ei katoaisi. Ateistit ei tälläisiin usko. Tieteellisesti ei ole todettu mitään mahdollisuutta sielun irtautumisen/siirtymiseen ruumiista.

    "Sitä nyt en tiedä onko ateismilla jotain virallista kantaa kuolemanjälkeisyyteen tai ylipäätänsä mihinkään muuhunkaan."

    Ei ole. Ateismi merkitsee uskonpuutetta jumaolentoihin tai käsitystä siitä, ettei jumalia ole olemassa.

    "Yleisen käsityksen mukaan kuolemanjälkeisyyteen tarvittaisiin jokin jumaluus jotta "sielu" ei katoaisi."

    "Yleinen käsitys" liittynee siihen kulttuuriin, jossa ihminen elää. On olemassa kulttuureita ja uskontoja, joissa esim. reinkarnaatioon ei tarvita sielua. Esim. buddhalainen reinkarnaatio-oppi kiistää sielunvaelluksen.

    Useimmat ateistit, ainakaan länsimaiset sellaiset, tuskin uskovat kuolemanjälkeiseen elämään, mutta uskon puuttuminen siihen ei ole ateismin edellytys eikä ateismi opeta sellaista.

    Äänestä

Miten Suomen evankelisluterilaisen kirkon kirkollisveron maksu liittyy kuvittelemaasi juutalaisten jumalan olemassaoloon?

Äänestä

En ole koskaan ollut kirkon jäsen, enkä aijo olla.

En ymärrä koko kirkon jäsenyyttä. Mitä hyvää joku näkee siinä?

Pidän kirkkoa rikollisjärjestönä.

Äänestä
  • olet sekaisin.

    Äänestä

  • Valitettavasti kirjoitti:

    olet sekaisin.

    Lutherin oppeihin uskovia ev lut lahkolaisia on maailman väestöstä vajaa 1 (yksi) %. Lähetystyönne on täysin epäonnistunut.
    Milloinkahan kuluttajasuoja puuttuu kirkon katteettomiin lupauksiin ja valheisiin, joiden avulla kerätään rahaa tyhmiltä ihmisiltä?

    Äänestä

  • www.liitykirkkoon.fi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


teisti kirjoitti:

Olen ollut käytännössä teisti siitä asti kun aloin ymmärtämään sadun ja todellisuuden (Big bang, evoluutio-oppi vs. Jumala) eron. Päätin liittyä kirkkoon koska koin kirkon jäsenyyden olevan moraalisesti oikea vaihtoehto.

Oma käsitykseni on että kuoleman jälkeen jokaisen ihmisen sielu tuomitaan Jumalan toimesta oikeudenmukaisesti ja tasapuolisesti. Olen varma siitä että kuoleman jälkeen on elämää.

Mitä te ateistit uskotte teisteille tapahtuvan? Ateismissahan opetetaan että kaikki katoavat lopullisesti (todisteita tästä ei tietenkään ole annettu).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu