Ainoa keino on liittyä Kankaanpäähän ja unohtaa kuivaksi imeva Pirkanmaa.
Parkano nousuun!
Mss9
441087
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Samaa mieltä ehdottomasti!
Tuo suuntana on nyt aivan väärä.
Hä millä muka nousuun??? Päin vastoin lisää vaan avustuksia.
Juoppoja lisää joita voi viedä linjureilla ja takseilla.
Nopeasti vain päätöksiä ettei Pirkanmaa maa imaise kuolevaa Parkanoa jolloin se kuihtuu kokonaan.
Just keskusteltiin tästä päätäjien kanssa ja kyllä se näyttää siltä, että Kpää on tulossa...
Muistaako kukaan....Oliko Parkano, Karvia ja Kihniö joskus vähäsen kompuksessa.
Muistelen sellaista, kun olen ajokortin saatuani hakenut sen Parkanon nimismieheltä. Karvialaisten verotoimistokin oli tuolloin Parkanossa. Eikö sama kolmen kimppa olisi parempi kuin Kankaanpää. Paitsi, että Karvia haluaa vakavaraisena kuntana olla itsenäinen.
Parkano-Karvia-Kihniö kuulostas maantieteellisesti iha fiksulta ja onha noil jo yhteinen lehtiki.
Minkähän takia kihniö eros parkanosta aikoinaan? Sohlaskos sukulaiset jo silloinkin??
eikö se ollut se puoli, joka ei ennen maksanut veroja, niin tehtiin raja. näin olen kuullut vanhemmilta sukupolvilta. tiedä sitten.
Parkanon saa nousuun tiskiräteillä. Mainontaa ainakin asiasta on paljon.
Torstaina julkistetaan!
Kankaanpäässä jo kuulemma odottelevat että saavat ajaa alas Parkanon kaupat ja keskittää edelleen kaikki toiminta sinne.
No nyt Aamulehti sen tänään vahvistaa mistä tässä puhutaan. Ei paljo Pirkanmaalta Parkanoon apuja.
No niinpä oli törkeesti Aaamulehdessä dissattu tämä suunta kokonaan.
Aikooko Parkanon päättäjät ottaa mitään virallista kantaa tuohon Aamulehden juttuun?
Ei lehti mitään päätä, eikä yksi suunta auta. Sen sijaan vähän aikaa sitten oli uutinen, ettei ehkä 20 000 asukastakaan takaa sote-aluetta. Tarvitaan isompi kunta. Siihen ei ole paljoa mahdollisuutta yksinomaan Pirkanmaan voimin.
Myönteistä oli että Kankaanpää ja Jämijärvi olivat tulossa Pirkanmaalle, joten ei sekään ole kynnyskysymys.
Entinen Suur-Ikaalinen on 34 000 asukkaan alue (Parkano, Ikaalinen, Kankaanpää, Jämijärvi, Kihniö, Karvia, Honkajoki). Lavialla höystettynä 36 000 as.
Lisättynä Hämeenkyröllä 47-48 000 as = koulutuskuntayhtymän alaraja.
Seutukunnan etu jää nyt Ikaalisten ja Hämeenkyrön sisäänpäinkääntyneisyyden vangiksi.
Erikoisliikkeet muuttavat kuntakeskuksista liikekeskuksiin, eikä tätä kehitystä ole Parkanossakaan vastustettu. Keskustan kaupat näivettyvät ja häviävät vähitellen. Tämä koskee kaikkia yllä mainittuja kuntia.
Tätä seuranneena kysyn vaan että mitä ihmettä jonkun kuolevan Ikaalisen kanssa tässä asiassa on telemistä?
Eli tekemistä
"Tätä seuranneena kysyn vaan että mitä ihmettä jonkun kuolevan Ikaalisen kanssa tässä asiassa on telemistä? "
Hah-hah-haaa, paljo varaa parkanolaisilla ikaalista arvostella, hah-hah-haa.., samas venees ollaan.
Köyhät ikaalislaiset täälä huutelee, parkano pakkonaitetaan ikaalisiin ja parkano maksaa ikaalisten velat. Noh saadaanpa me meidän teollisuudelle kunnon virkistyspaikka kylpylästä. Täytyy viä miettiä mitä me sille kauppakeskuksen oloselle keksittäs, ehkä mikroautorata ois kova.
En ole Parkanosta....
Ei olla ikaalisissa köyhiä eikä kipeitä ja ollaanha me parkanon emokuntana ennenki pärjätty...Tosin kovin on raskaaksi käyny tuo parkano-niminen kivireki, voisi olla liikaa perässäraahattavaksi.
Mite täällä nyt Ikaalilslaiset uhoo kun alunperin oli kyse siitä että Parkano tulee liittymään Kankaanpäähän!?
Täälä Parkanossa on monessa keskustelussa nykyään ikaalilaiset mukana, mutta en kyllä yhtään ihmettele, kun katsoo niiden forumin keskustelun tasoa/aiheita, niin kyllä mäkin naapurikunnan puolelle menisin keskusteleen
Parkano yrittää markkinoida terveyspalvelujaan mitä erikoisimmin keinoin naapurikuntiin. Eikö nyt olisi ensin tarve laittaa kuntoon terveydenhuollon palvelut omille kuntalaisille, vasta sitten palveluja myydään naapureille.
Lääkärinvastaanotolle tulee saada nykyisten kokemattomien lääkärien tilalle ammattitaitoisia kokeneita lääkäreitä!
Vanhusten kotipalvelu tulee saattaa vanhuspalvelulain vaatimusten mukaiseksi!
Henkilöstöasiat pitää saada ensin kuntoon sos. ja terveystoimessa. Henkilöstö toimii orjien kaltaisesti kykenemättömien esimiesten alaisuudessa. Miksi Parkanossa ei saada näitä asioita kuntoon? Sama jatkunut vuositolkulla. Henkilöstö siirtyy isolla vauhdilla muualle töihin. Miksi ylin virkamies - ja luottamusjohto ei puutu asiaan?
Ensin henkilöstöasiat kuntoon, sitten selvitellään palvelujen turvaaminen oman kunnan asukkaille. Vasta tämän jälkeen palvelujen myntiä ulkopuolisille!
Parkano, Ikaalinen,Karvia, Kihniö ja jämijärvi siinä hyvä yhtymä. Menee läpi jos halutaan. Anomus kaupungintalolta, ja se on siinä.
Kuntaliitokset ovat vähän kuin eu liitokset, kylläki pienoiskoossa. Tässä meidän edustajat vie meitä ku päässejä narussa. Lyövät sitte valmiin päätöksen pöytään. Nyt on avoimen keskustelun paikka, ennen ku pakkonaitetaan ku Afrikkalaisissa kylissä.
Mieluusti isäntäkunta Parkano, tai se toinen ja vuorokausin.
On se pakkoliitos kyllä nöyryytys ja kyvyttömyys valtakunnan uutisis!
Parkanossa on alettu siirtää terveyskeskuksen vuodeosastolta potilaita Rauhalan Ahomansikkaan, joka on tarkoitettu ihan muunlaiseen toipumiseen ja kotona-asuvien vanhusten intervallijaksopaikaksi. Ei ihme, että Ylärissä taas retostellaan, kuinka terveyskeskus pystyy myymään hoitopaikkoja muiden kuntien asukkaille omien -lähinnä vanhusten- joutuessa heittopusseiksi. On myös väärin Ahomansikan
henkilökuntaa kohtaan muuttaa heidän työnsä terveyskeskukseen kuuluvaksi hoitotyöksi, kun mitoitukset eivät kuitenkaan tätä vastaa. Parkanossa ei joko ymmärretä, kuinka asioita pitäisi hoitaa tällä sektorilla tai aika menee johonkin muuhun puuhasteluun.
Parkanon terveyskeskuksen johtava henkilöstö pitäisi vaihtaa ja kiireesti, jos aijotaan turvata Parkanon terveyskeskuksen ja hoitopaikkojen kehittyminen ylipäätään. Tällä hetkellä toiminta on täysin järjetöntä. Tapahtuu jopa törkeää kiusaamista osassa hoitolaitoksia. Puhumattakaan vanhusten hyvinvoinnista.
Oliko tää se keskustelu jossa piti puhua terveyskeskuksen palveluista? Hä?
Parkano ei lähde niinkauan nousuun, kun politiikassa on persuja ja Ojennus niitä johtaa. Täysin uutta verta pitäisi saada kehiin muistakin puolueista, siis sellaisia, joita kiinnostaa Parkanon tulevaisuus. Kyräily pitää jättää taakseen. Missään tapauksessa kuntien luottamuselimissä ei pitäisi olla kunnalla töissä olevia henkilöitä, koska silloin kisailu oman alueen rahoista voittaa yleisen Parkanon kehittymisen. Eikä luottamuselimiin pidä valita kunnantyöntekijöitä ylipäätään olenkaan, ovat sitten töissä missä tahansa kunnassa. Siinä muutama fakta Parkanossa.
Parkanon pitäisi minun mielestä nopeasti tehdä yhteistyötä enemmän Kihniön, Karvian ja ehkä Ikaalisten kanssa. Sitten ostaa erikoislääkäripalvelut osin Tays:sta ja kilpailuttaa samalla muitakin yksityisiä laitoksia. Missään vaiheessa ei esimerkiksi pidä asettaa jotain yksityistä tuottajaa erityisasemaan, niinkuin nyt Parkanon johtava terveydenhuollon henkilö asettaa, kyseessä on kuitenkin kaupungin/valtion rahoista. Siinä on aikamoinen eturistiriita lainkin puitteissa.
On kyseessä verovaroin kerätystä rahasta ja valtion osuuksista, niiden käytössä on lakipykälät. Rikokseksi se muuttuu siinä vaiheessa, jos markkinoi sellaista yritystä, jossa itsellä on osakkuuksia tai obtio tai korkotuloja. Harmi vain, estää tavallaan toiminnallaan Parkanon kaupungin palkkalistoilla hyvän laitoksen avointa kilpailuttamismahdollisuutta.
Lopettakaa nyt turha märehtimine tääl. Perheeni on saanut hyvää palvelua terveys keskukses. Joten tyytyväisiä ollaa kun tänne muutama vuosi sitten tulimme. Joo, ja kyllä se työs viihtymine on ihan jokaisest ittestä kiinni, kannattaa kohdella toisia niin ku haluaa itteänsä kohdeltavan ja tehdä työnsä niin hyvin kuin mahollista, ei kai se johdosta oo kiinni jo työ kaverit eivät toistensa työtä osaa arvostaa,hyvä sopu tilaa antaa ja auttaa myös työs viihtymisee, uskokaa tai älkää! ja tietty kannattaa keskityy siihe työhö johon palkattu;) Niin joo, kyl se nyt vaan niin on laissa et luottamus henkilö voi olla myös kunnal töis ja eiköhä ne kuntalaiset äänensä anna kelle tahtovat ja kenen tahtovat asioitansa ajavan.
Nyt vaa kaik ehrokkaiks seuraavis vaaleis niin hyvää tullee ;)
Siis Parkano nousuun einollut terveyskeskusaihe juntit!
Sorry, juntti eikus junttilaiiii. Me kaupunkilaiset luultiin, että sosiaali- ja terveystoimen viedessä ison osan kaupungin rahoista, tuon osaston asioiden korjaamisesta on hyvä aloittaa "Parkano nousuun!"
valtatie 3.
Vaarallinen .
Tyytyväinen uusparkanolainen!
Et ole näköjään vielä päässyt ollenkaan tutustumaan parkanolaiseen sosiaali- ja terveystoimen työilmapiirin kulttuuriin. Ei kannata kirjoitella, jos ei tiedä totuutta. Kyllä sosiaali- ja terveystoimen työntekijät tietävät paremmin asiat: täydellinen katasrofi on tuo sosiaali- ja terveystoimen työilmapiiri. Henkilöstösuhteet täysin tulehtuneet, esimiehillä oma pieni poliittinen kaartinsa tukena. Työntekijät pohjasakkaa tuossa tilanteessa.
Edes perusturvalautakunta ei saa asioita järjestyksen, puhumattakaan poliittisista johtajista ja virkamiehistä! Tämä on täällä Parkanossa todettu.... pieni piiri pyörii!
Esimiehistä pahimmat heti vaihtoon!
Valitettavasti edellinen kirjoittajan ajatukset täyttä totta Parkanossa! Muutosta ei saada sosiaali- ja terveystoimen ilmapiirissä aikaan. Esimiehet nuolee entisten ja nykyisten johtavien luottamusmiesten p.....tä, jotta saavat pitää paikkansa. Herää Parkanon soster tähän hetkeen ja muuta toimintatapasi!
Yritä tässä sitten rakentaa Parkanon positiiviseen suuntaan ja saada sote-yhteistyötä aikaan naapureiden kanssa!
Tämä keskustelu on jäädytetty koska tämä koski Parkanon kuntaliitosta, ei terveyspalveluja.
wituttaa.
Unohdettiin jo kerran kun liitosneuvottelut kariutuivat Ikaalisten kanssa. Rahaa oli tarjolla ihan mukavasti mutta ei kelvannut silloin. Ne ajat taitaa olla menneet. Maakuntamatkailu senkun vaan jatkuu ja jatkuu.
on TÄRKEIN.
Monella tavalla.
23 ja Kankaanpää sen varrella vielä tärkeämpi!
Kpää rules with Paarkano