Onko aina oltava joku konkreettinen tavoite. Toki eläke on jo sen tuntuinen mutta muuten vaikuttaa siltä, että ihmiset ovat jo etukäteen "käyttäneet" sen tavoitesumman.
Eikö voisi elää omaa elämäänsä omien tarpeidensa mukaan ja rahaa säästyy sen minkä säästyy?
Katsoo sitten ajoittain mihin sen käyttää tai sijottaa.
Säästäminen ylipäätään?
6
198
Vastaukset
- 14+20
Eiköhän ole jokaiselle ihmiselle sopiva vaihtoehto olemassa:
- Vankka etunoja kulutus.
- Keskiverto säästäjä.
- Sairalloinen säästäjä.
Noista vois vaikka valita.- 1.vaihtoehto lisää
Säästämisen ei tarvitse merkitä leikkauksia omiin menoihin, kun saa sopivan summan säästettyä ja sijoittaa sen oikein, toteutuu kuvio, raha tulee rahan luokse. Kun saa tämän kuvion toimimaan, säästöä syntyy ja rahaa jää käyttöön saman verran, kuin niilläkin, jotka eivät säästä.
- 512+512
1.vaihtoehto lisää kirjoitti:
Säästämisen ei tarvitse merkitä leikkauksia omiin menoihin, kun saa sopivan summan säästettyä ja sijoittaa sen oikein, toteutuu kuvio, raha tulee rahan luokse. Kun saa tämän kuvion toimimaan, säästöä syntyy ja rahaa jää käyttöön saman verran, kuin niilläkin, jotka eivät säästä.
Hyvä vaihtoehto onkin, itse sitä toteutan.
Aluksi säästäminen teki ison loven käytettävissä oleviin tuloihin..
Rahaa on nykyisin riittävästi, en säästä enää, kulutan mitä tarvitsen.
Sijoitusomaisuuteni kasvaa vuosivuodelta, 2013 sijoitusomaisuus lisääntyi pikkasen yli 40'000€ verojen jälkeen.... - edell..
512+512 kirjoitti:
Hyvä vaihtoehto onkin, itse sitä toteutan.
Aluksi säästäminen teki ison loven käytettävissä oleviin tuloihin..
Rahaa on nykyisin riittävästi, en säästä enää, kulutan mitä tarvitsen.
Sijoitusomaisuuteni kasvaa vuosivuodelta, 2013 sijoitusomaisuus lisääntyi pikkasen yli 40'000€ verojen jälkeen....Miten olet ajatellut hyödyntää kertynyttä varallisuutta, lopettaa osittain työnteko aikaisemmin, vai kokonaan, vai kartutatko jälkeläisille?
Itse hieman samanlaisessa tilanteessa ja mietin vaihtoehtoja, kun kaikkea ei viitsi perinnöksi jättää, eikä mukaansa saa.
- 512+512
Ajattelin palkkaduunin lopettaa kokonaan noin 53-54 vuotiaana.
Duunissa tapahtuu silloin muutoksia, saan vuoden paketin varmasti silloin.
Siirryn sitten yksityisyrittäjäksi, tarkkaa alaa en viellä tiedä, muutama ehdokas on jo katselun alla.
Yrittämisellä ja säästämisellä ei ole muuta yhteyttä kuin mahdollisuus elää loppuelämänsä ilman palkkatuloa.
Yrittämiseen kuitenkin tarvitaan riskirahaa niin paljon ettei tavallisella sijoittaja palkansaajalla siihen resursseja ole.
Tarvitsen kumppanin yrittämiseen, olen valmis antamaan yrityksestä pääosan rahoittajalle.
En ole valmis riskeeraamaan yrittämisellä henkilökohtaista toimeentuloa, tiedän että tämä kuulostaa ristiriitaiselta.
Alat joita suunnittelen ovat tavallaan hyvin korkean riskin aloja, kohtuullisella? panostuksella onnistuu tai ei onnistu kaupallisesti, mutta jos kaupallistamisinen onnistuu, 10% omistus firmasta riittää muuttamaan kaiken taloudellisesti ensimmäisenä toiminta vuonna....
Jotenkin varmat ja hyvät fiilikset nykyisestä ja tulevasta.- 512+512
Viellä loppukaneetiksi:
En ole tekemätöntä tyyppiä, vaikka mitään en saisi yrittämisen suhteen toteutumaan, jotain "työnkaltaista" elämässä tarvitsen, en jää laiskottelemaan / laakereilleni lepäämään.
Vaikka metsää harventamaan.
Mitään tekemätön vuosi tappaisi minut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1237120Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1224928L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa664256TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153463Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242261Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2731681- 671465
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581418Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä221386Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j581384