Mikähän ihmeen idea varsinkin noilla vinosilmillä on kuskata matkalaukuttain ruokaa kotimaastaan matkoilta/vierailulle tullessaan? Onko Australiassa asiat muka niin huonosti ettei siellä ole mitään syötävää?
Australian rajalla
Ihan vaan ihmettelen
5270
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
samaa ihmettelen. sitten aina kauhea selittely ja tekoitkut kun jäävät kiinni.
"en tiennyt niistä mitään. äiti pakkasi ne sinne"
Maustemössöt varmaankin niin paljon halvempia siellä emämaassa kuin ausseissa että houkuttaa tuomaan. Ehkä kaikkia kotomaansa mausteita ei Ausseista edes saa?
Sama tilanne kuin Suomalaisilla viinan kanssa Viron matkoilla, saahan sitä täältäkin mutta kun on Virossa niin pirun paljon halvempaa.
Mutta Virosta sitä viinaa saa ihan laillisesti tuoda, toisin kun monien safkojen kanssa siellä Australiassa.
Se rajaporukka tuntuu olevan sitä lässyttäjää ja paapojaa enemmän. Samaan mennään täälläkin tullissa.
ei sillä mitään väliä, viehän suomalaisetkin canarialle kultamokkkaa, sama asia?
ainoa minkä halusin kertoa otsikon perusteell on se että homomiehenä se yksi rajamies on sairaan kuuma! antautuisin tai painisin!