Kummatkin jatkavat pakkoruotsitusta. RKP menettää paikkoja ja HS:n levikki laski 2011-->2012 7,6%, 2012-->2013 ?
HS:n levikin laskua voi päätellä tästä--> http://www.uusisuomi.fi/kulttuuri/59471-hs-potkut-yllattivat-sanomilta-uusi-selitys
Levikin lasku on huomattavasti suurempaa kuin seuraavaksi suurempien lehtien osalta joilla se on grafiikkakäppyrän mukaan minimaalista. Täysjärkinen suomalainen ei tilaa svekoraattista lehteä, jossa laitettiin paniikissa kepu Pentikäisen piikkiin levikin lasku.
HS yrittää jakaa ilmaiseksi nettilehtiään että levikin lasku ei olisi liian jyrkkää.
HS:n levikin laskua voi päätellä tästä--> http://www.uusisuomi.fi/kulttuuri/59471-hs-potkut-yllattivat-sanomilta-uusi-selitys
Levikin lasku on huomattavasti suurempaa kuin seuraavaksi suurempien lehtien osalta joilla se on grafiikkakäppyrän mukaan minimaalista. Täysjärkinen suomalainen ei tilaa svekoraattista lehteä, jossa laitettiin paniikissa kepu Pentikäisen piikkiin levikin lasku.
HS yrittää jakaa ilmaiseksi nettilehtiään että levikin lasku ei olisi liian jyrkkää.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Huraaaaaaaaaaaa
Ihhana
Hesari kuihtuu poikkeen, oman käden kautta hirteen. Ei voi olla typerämmin ohjattua lehteä.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288651944817.html
1 000 kg:n lentopommi "räjähtää" seuraavan kerran kun levikkitiedot julkaistaan että tipahtaako paljonkin alle 300 000. Tämä tulee taatusti vaikuttamaan RKP:n asemiin myös.
Arvostan yrityksiä, mutta tälläisiä yrityksiä en, joiden tarkoitus on heikentää pakkoruotsi etuilulla enemmistöjen mahdollisuuksia.
Neukkulan aikoina Virossa oli myöskin etuileva kansanryhmä eli venäläiset. Viron itsenäisyyden jälkeen tilanne muuttui päinvastoin.
Taannoin Hesari vietti ruotsalaisuuden päivää samassa paikassa. Tuolla tavoin taas muistetaan venäläisyyttä!
Todella läpinäkyvää mielipidemuokkausta.....
Hesarissa oli taas lauantainen 8.1.2014 varsinainen ruotsalaisuuden riemujuhla. Saimme mm. Tietää Tukholman 30 mielenkiintoisinta kahvilaa, tätä setvittiin monta sivua. Etenkin kulttuurisivuilla lähes joka sivulla sivuttiin jotenkin suruja tai riikkejä.
Ei uskoisi että Suomessa ollaan......ai niin, Hesarin mielestä olemme varmaan "Itä-Ruotsissa"
Erkon taustahan oli ruotsalainen
Taas ihan turhaa vinkua, levikit näkyvät tilastosta.
http://www.levikintarkastus.fi/levikintarkastus/tilastot/Levikkitilasto2012.pdf
Kainuun Sanomat yllätti 9% laskulla. Siellä taisi olla köyhimmät reppanat ettei ole varaa ostaa lehteä.
"Hyvä kun on varaa edes vessapaperiin" ,tokaisi muuan kainuulainen.
>>"Hyvä kun on varaa edes vessapaperiin" ,tokaisi muuan kainuulainen.
Jaa-a että siellä jostain syystä edelleen tlataan Hesari.
HS on p.askalehti, SFP on rasistinen ja rikollinen puolue!
Itselläni on sellainen tapa lukea Hesaria, että otan punakynän ja ympyröin kaikki Ruotsiin tai ruotsinkieleen liittyvät jutut. Lehti on aika punainen yleensä kun pääsen loppuun....Olen lukenut lehtä säännöllisesti 30 vuotta ja sen taso on romahtanut viimeisen reilun kymmenen vuoden aikana. Näin merkittävän lehden ei linjassaan pitäisi mennä niin selvästi pakkoruotsin taakse, joka on hyvin kiistanalainen ja moninainen juttu.
Hesari on Levikintarkastuksen tilastojen mukaan aika karvaasti saanut kärsiä siitä, että rupesi kulkemaan svekojen jäljillä ja näkyvästi tukemaan RKP.tä. Ei Suomen kansa nimittäin tyhmää ole.
En enää yhtään ihmettele, että päätoimittja sai mennä ja muitakin muutoksia on ollut aika paljon. Minä sanoisin, että Hesarin tauti on itse aiheutettu. Ei siitä kannata ketään syytellä, kun itse tumpuloi.
Nytkö sitten odotellaan, että Hesarin printtipainoksen levikki putoaa edelleen ?
Ilmiö on havaittu. Levikin väheneminen taitaa olla tuttua mussakin lehtitaloissa. Paperilehdellä ei mene hyvin.
Hesarista tulee mieleen entinen pääministeri P. Lipponen. Hänhän taipui kuin piiskansiima rkpn äänitorveksi ennen vaaleja. Mutta kuinkas kansa ymmärsikään viestin?
-Viärin iänestetty, saattoi ajatella Mooses.
Mooses ylitti meren väärältä puolelta...
Herlin ostelee lisää Sanomien osakkeita, taisi iskeä kätensä pas*kaan. Hurrrrrien desanttisäätiöt pitävät huolen, että pakkoruotsitus lehdessä jatkuu ja levikki laskee..
Hurrrrrisäätiöiden tarkoitus saattaa olla Sanomien myynti joku päivä Ruotsiin. Sanomat edustivat aikoinaan suomalaisuutta, ja se kivestää edelleen hurrreja. Noin ne saisivat tuhottua vihaamaansa suomalaisuuden symbolit.