Aika paljon eroja näyttäisi tulevan myös helmikuussa, tänäänkin jopa sata. Viime vuoden helmikuun lukemiin ei ehkä ylletä, mutta silloin olikin homokohu ja useamman sadan eron piikki. Vuoden 2012 helmikuussa erosi 1 624 ihmistä, ehkä se on parempi vertailukohta.
Helmikuu 2014
13 + 17
379
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vuosi 2012 helmikuussa oli vähiten eronneita kautta lähihistorian, joen se ei ole oikein edustava vertailuluku. Käyttökelpoisin vertailuluku on vuosien 2007-2013 mediaani, eli siis 1795 eronnutta. Mediaani kuvaa parhaiten mahdollisimman tavanomaista vuotta, koska yksittäinen kohu ei vaikuta mediaaniin.
Jos sinun lähihistoriasi kattaa vain kaksi edellistä vuotta, niin sitten. Minusta paras vertailukohta on viimeisin vuosi, jolloin ei ole sattunut mitään poikkeavaa. Se vuosi on 2012. Joka tapauksessa on ihan muutamasta sadasta erosta kiinni, kuinka korkealle tämä helmikuu tilastoissa nousee. Yli 2 000 eroa olisi jo jättipotti, 1 700 eroa keskiverto ja 1 500 eroa vähän.
Joo, viiden edellisen vuoden aikana on neljänä vuotena jääty alle 2000 eron..