TVT asuntojen laajakaistasta

selvennystä kaipaisi

Eli meille tuli Soneran kautta taloyhtiölaajakaista ja minulla oli aiemmin Soneran määräaikainen laajakaista. Pitääkö minun tehdä itse mitään muutoksia tietoihin? Olen ymmärtänyt että muutokset tulevat automaattisesti voimaan ilman että minun tarvitsisi itse tehdä mitään. Taloyhtiökaista on jo ilmeisesti käytössä sillä joulukuulta tuli lasku joka ei ollut täyttä kuukautta ja kuitenkin laskussa on että seuraava lasku erääntyisi ensi kuussa. En pääse omilla tunnuksillani kirjautumaan Soneran keskusteluihin, sillä se herjaa että tunnukseni on väärä. Silti kyllä pääsen katsomaan omia tietojani tunnuksillani ja siellä näyttää että olisi toistaiseksi voimassa oleva sopimus, joka ilmeisesti on sitten se taloyhtiön sopimus? Että eihän sieltä sitten pitäisi enää laskuaakaan tulla koska minulla on yhteytenä ollut aiemmin 10/2 enkä ole siihen itse mitään muutoksia tehnyt, joten tuon yhteyden pitäisi nyt sitten sisältyä vuokraan eikä laskua enää kuuluisi teiltä tulla.

1

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moikka!

      Olet ymmärtänyt aivan oikein, muutokset tehdään automaattisesti. Tuo laskuilla oleva lause on vakiolause, joten ei siitä huolta.

      Jälkikäteislaskutus on meillä käytössä eli jos siellä on sovittu toyhtiökaistan alkavan joulukuun alusta niin näihin aikoihin pitäisi viimeistään tulla se viimeinen lasku vanhasta sopimuksestasi joka koskee marraskuun käyttöä.

      Sopimuksesi on automaattisesti meiltä muutettu toistaiseksi voimassa olevaksi taloyhtiösopimukseksi ja hinnoittelu muutettu vastaamaan sitä.Tämä tieto päivittyy myös Omille Sivuille :)

      10M TVT:llä on meiltä veloitukseton nopeus. Jos sinulla tuo nopeus löytyy myös Omilla Sivuilla merkittynä niin ei ole tulossa laskua meiltä, siitä alkaen kun taloyhtiösopimus on merkitty alkaneeksi.

      Kirjoitit, ettet pääse meidän omaan foorumiin kirjoittamaan. Haluaisitko, että selvittäisin nikin tilanteen? Voit halutessasi myös kirjoittaa meille privana tästä esimerkiksi facebookkiimme (www.facebook.com/sonera) ja kertoa käytössä olleen nikkisi niin selvitämme asian :)

      Selene@SoneraPartio
      www.sonera.fi/sonerapartio

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2582
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      325
      2268
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      32
      2002
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1645
    5. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1616
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1519
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1396
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1369
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1325
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1116
    Aihe