tullessaan kumoamaan Vanhan Testamentin kokonaisuudessaan siten, etteivät siinä olevat käskyt enää koske mitenkään kristittynä itseään pitävää henkilöä?
Luin Raamatusta esim. Matteus 5. luvun jakeet 17 - 22 ; Matteus 19. luvun jakeet 16 - 24
Luin Raamatusta esim. Matteus 5. luvun jakeet 17 - 22 ; Matteus 19. luvun jakeet 16 - 24
Vastaukset 4
Vanhimmat
Toivottavasti tämä ei nyt ole väärää tietoa, mutta mikäli ymmärsin kysymyksesi oikein, tulisi kristityn käsittääkseni noudattaa myös kymmentä käskyä. Jeesushan tuli maan päälle sovittamaan syntimme jolloin meillä on Häneen uskoen pääsy taivaaseen. Ennen Häntä ihmisen ainoa mahdollisuus tuohon oli noudattaa koko elämänsä ajan täydellisesti näitä kymmentä käskyä, mikä oli tietenkin mahdotonta. Siihenhän ei kukaan ihminen pystynyt, mutta Jeesus teki sen :) Eli siis, asiassa on kaksi puolta: käskyjä ei välttämättä tarvitse noudattaa sillä ihmiselle riittää kunhan uskoo Jeesukseen täydestä sydämestään, mutta on myös hyvä muistaa että kymmenen käskyä on tehty ihmisille ohjeeksi, jotta heillä olisi miellyttävämpi elämä eivätkä he hajottaisi itseään sisäisesti.
en aivan täysin ehkä ymmärtänyt kysymystäsi. Mutta Jeesus ei tullut lakia kumoamaan vaan täyttämään sen. Jos tarkoitit tuliko Kristus kumoamaan esimerkiksi käskyä : älä tapa, olisi kannattunut lukea jae eteenpäin matteuksen luvusta 5.
5:21 Te olette kuulleet sanotuksi vanhoille: 'Älä tapa', ja: 'Joka tappaa, se on ansainnut oikeuden tuomion'.
5:22 Mutta minä sanon teille: jokainen, joka vihastuu veljeensä, on ansainnut oikeuden tuomion; ja joka sanoo veljelleen: 'Sinä tyhjänpäiväinen', on ansainnut suuren neuvoston tuomion; ja joka sanoo: 'Sinä hullu', on ansainnut helvetin tulen.
Tällä tavalla Kristus teki meistä jokaisesta syntisiä. Emme siis voi täyttää lain käskyjä omassa nimessämme vaan tulemme jokainen tasavertaisesti pahoina Jumalan eteen ja tarvitsemme puolustajan.
kiitos, että selvensit asian, idiotic :) tuota tarkoitin osaksi sanoa, tähän aikaan ei vaan pää kykene tuottamaan ymmärrettävää tekstiä :P
"Vanha testamentti kestää kaikilta osiltaan, myös siltä osin joka koskee lakia ja profeettoja....
Herra Jeesus ei tuntenut repivää kritiikkiä.Hän toteaa varmuudella syvimmässä merkityksessään kaiken pyhissä kirjoituksissa ja osoittaa siinä uuden ja rikkaamman sisällön.Hän on itse täydellinen ihminen,sanan profetioiden ja lain käskyjen konkreettinen ilmennys......
Tavuakaan ei pyyhitä pois...vanhaa testamenttia pidetään yhtä pyhänä kuin uutta testamenttia.
Lait elävät luomisenkin jälkeen.Herran sana pysyy iäti.Meidän Kuninkaamme ei tullut hävittämään lakeja, vaan vahvistamaan ja uudistamaan niitä.
Hänen käskynsä ovat ikuisia,ja jos jotkut opettajat eksyisivät rikkomaan hänen lakiaan ja ilmoittamaan, että sen pienin käsky on kumottu, he menettäisivät arvonsa ja vajoaisivat alimmalle paikalle.Hänen valtakunnassaan arvo on oikeassa suhteessa kuuliaisuuteen.Siellä ei ihmistä tee suureksi syntyperä, tieto tai menestys vaan nöyrä kuuliaisuus sekä sanoissa että teoissa.
Kuninkaamme täydentää vanhaa lakia ja hänen henkensä vaikuttaa meidän tahtoomme ja meidän voimaamme toimia Jumalan mielisuosion mukaan kuten säädetty on vanhurskauden muuttumattomassa käskyssä."Näin kauniisti kirjoittaa C.H.Spurgeon Matteuksen evankeliumin kommentaarissaan.Tätä tekstiä meistä itse kukin voi miettiä,tuoko se meille jotain uutta ja erilaista kuin mihin olemme tottuneet vai onko se "vanhentunutta."